powrót

Jak zorganizować wygodny kącik do nauki i pracy w pokoju studenta?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wrzesień i początek października to czas, który studenci przeznaczają na poszukiwanie i urządzanie nowego pokoju lub mieszkania. To przestrzeń, w której spędzą kolejne miesiące roku akademickiego, dzieląc czas pomiędzy naukę, rozrywkę i spotkania ze znajomymi. Jak w wynajmowanym pokoju urządzić kącik do nauki, aby był praktyczny i wygodny, a zarazem estetyczny i przytulny?

Jakie biurko komputerowe wybrać?

Podstawowym elementem kącika do nauki i pracy jest oczywiście biurko, na którym możemy wygodnie ustawić komputer, różne przybory i niezbędne oświetlenie. Biurko pod komputer powinno mieć odpowiednie rozmiary – zagwarantuje to komfortową pracę, bez szkody dla kręgosłupa. Jego wysokość powinna oscylować pomiędzy 70 a 75 cm, natomiast wysokie osoby mogą zdecydować się nawet na biurko o wysokości do 85 cm.

Nie mniej ważna jest także wielkość blatu – odpowiednio duża powierzchnia biurka na komputer zapewni miejsce nie tylko na laptopa, ale także na książki, notatki czy organizer. Jeśli decydujemy się na biurko do komputera połączone z szufladami bądź zamykanymi szafkami, warto pamiętać, by wolna przestrzeń przeznaczona na nogi miała szerokość co najmniej 80 cm. Jak sprawdzić, czy biurko do pracy ma odpowiednie rozmiary? Najprościej przetestować to, siadając przy nim. Plecy powinny być proste, ręce swobodnie oparte o blat, zaś stopy umieszczone płasko na podłodze. Co ważne, kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem oraz miedzy udem a łydką powinien być prosty. Jeśli tak nie jest, warto lekko zmodyfikować wysokość biurka bądź krzesła.

Biurka pod komputer – proste i funkcjonalne

Wybierając idealne biurko do komputera, należy również zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są biurka do komputera, które mają wbudowaną szafkę z szufladami i półkami. Taka dodatkowa przestrzeń do przechowywania notatek i zeszytów na pewno przyda się każdemu studentowi. Ciekawym pomysłem może okazać się także biurko na komputer z otwartymi półkami – można wyeksponować na nich książki bądź ustawić pudła z podręcznymi drobiazgami, dzięki czemu uporządkujemy blat biurka.

Osobom, które lubią częste zmiany w aranżacji wnętrza, z pewnością spodobają się kontenerki na kółkach, które w każdej chwili można przestawić w dowolne miejsce. Złożone z samych szuflad lub zamykanych półek, zapewnią sporo miejsca do przechowywania, a dzięki mobilności mogą posłużyć także jako mała komoda albo szafka nocna. Nad biurkiem z kolei mogą zawisnąć półki ścienne na drobiazgi, kwiaty doniczkowe albo ramki ze zdjęciami bliskich osób – to elementy, które ocieplą wnętrze i dodadzą mu domowego klimatu.

Oświetlenie i dekoracje w kąciku do nauki

Kiedy zdecydujemy już, jakie biurko komputerowe wybrać, pora zastanowić się nad pozostałymi elementami aranżacji kącika do nauki. Jedną z ważniejszych kwestii jest oświetlenie – studenci spędzają przy biurku dużo czasu, światło nie powinno więc nadwyrężać ich wzroku. Najlepsze do nauki i pracy jest światło dzienne – biurko zatem warto ustawić bokiem do okna, przy czym biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, zaś osoby leworęcznej – prawym. Podobna zasada obowiązuje przy ustawianiu lampki biurkowej, którą osoba praworęczna powinna mieć zawsze po lewej stronie, dzięki czemu nie będzie sobie zasłaniała światła dłonią.

Żarówka lampki biurkowej powinna emitować światło w neutralnej barwie, a wysokość, na jakiej powinniśmy ją umieścić, wynosi ok. 40 cm od blatu. Idealna lampka powinna mieć także regulowane ramię, dzięki któremu strumień światła można skierować w dowolne miejsce. W razie potrzeby można też zdecydować się na więcej niż jedną lampkę na biurku – takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie we wnętrzach ze słabym dostępem do światła dziennego.

Jak ożywić kącik do nauki i dodać mu osobistego charakteru? Oczywiście dzięki gadżetom i drobiazgom, które nie tylko ułatwią pracę, ale także sprawią, że kącik do nauki będzie bardziej przypominał ten w rodzinnym domu. Tablice korkowe, organizery na biurko, wieszaki na karteczki z notatkami, wyjątkowy pojemnik na długopisy, ulubiony kwiatek doniczkowy, zdjęcia przyjaciół – wszystkie te przedmioty pozwolą spersonalizować przestrzeń do nauki. Ścianę nad biurkiem można z kolei ozdobić plakatem z kultowego filmu lub kolażem zdjęć umieszczonym na metalowym stelażu.

Komfortowy i praktyczny, a zarazem ładny i przytulny – tak urządzony kącik nie tylko zapewni studentowi ideale miejsce do nauki oraz pracy przy komputerze, ale także sprawi, że czas ten będzie upływał w przyjemnej atmosferze.