powrót

Jaka sofa do małego mieszkania?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzenie małego salonu lub kawalerki to nie lada wyzwanie. W przypadku niewielkich przestrzeni tym ważniejszą rolę odgrywa wygoda i funkcjonalność, dlatego wybór odpowiednich mebli, a zwłaszcza sofy, jest niezwykle istotny. Jakie modele sprawdzą się najlepiej? 

Przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na zakup sofy do naszego mieszkania, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. To sofa jest zazwyczaj tym elementem aranżacji, do którego dopasowujemy resztę i który decyduje o rozmieszczeniu pozostałych mebli i sprzętów, wyznaczając tym samym strefę relaksu. Ważne jest zatem odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, aby jak najlepiej wykorzystać dostępny metraż. Jeśli chodzi o usytuowanie kanapy, w niewielkim salonie stoi ona zazwyczaj pod ścianą, ponieważ w ten sposób zajmuje znacznie mniej miejsca. Jednak podczas urządzania kawalerki równie dobrze możemy umieścić ją na środku, dzięki czemu posłuży nam za wyraźnie oddzielenie strefy wypoczynkowej, na przykład od aneksu kuchennego. 

Jaki model wybrać? modne rozwiązania

Wybór sofy do salonu o niewielkim metrażu zacznijmy od ustalenia jej maksymalnej długości i szerokości. Powinna być na tyle duża, by zapewnić nam komfortowy wypoczynek, ale jednocześnie na tyle zgrabna, by nie zdominować przestrzeni i umożliwić wstawienie pozostałych mebli. Idealnego modelu poszukajmy pośród tych dwu- lub trzyosobowych. Decydując się na sofę dwuosobową, bez problemu zmieścimy jeszcze fotel. Tak mała sofa wymaga jednak odpowiedniego towarzystwa – fotel nie może być zbyt masywny, dlatego lepiej sprawdzą się lekkie, designerskie konstrukcje. Jeśli chodzi o wybór samej sofy, możliwości są w zasadzie nieograniczone – dwuosobowy model jest na tyle zgrabny, że podczas wyboru nie musimy kierować się żadnymi zasadami. Ważne jedyne, aby mebel pasował do aranżacji pomieszczenia, był wygodny i oczywiście podobał się nam. Możemy postawić na klasyczne beże, brązy i szarości (np. MILENA, CORNER, MARTA czy ANNA) lub na bardziej odważne rozwiązanie – sofę w intensywnym kolorze. Bardzo modny jest także akcent kolorystyczny w postaci poduszek – w ten trend doskonale wpisuje się model GRUNDIG. Podczas wyboru sofy trzyosobowej warto poszukać wśród tych delikatniejszych propozycji, ponieważ zbyt potężna przytłoczy salon. Świetne rozwiązanie stanowią sofy na drewnianych nogach – ten, zdawałoby się, drobny element nie tylko całkowicie odmienia wygląd mebla, dodając mu lekkości, lecz także odpowiada bieżącym trendom. Musztardowa sofa PURE albo szara HARRIS to modele, które dodadzą wnętrzu elegancji i luksusu, pomagając stworzyć najmodniejszą aranżację. W małych salonach idealnie sprawdzają się też narożniki – zajmują mniej przestrzeni, mieszcząc jednocześnie więcej osób i pozwalają wykorzystać trudny do zagospodarowania kąt. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że już od kilku sezonów mała sofa narożna stanowi gorący trend aranżacyjny.

Jeżeli urządzamy kawalerkę, kanapa będzie prawdopodobnie pełniła funkcję łóżka. W tym przypadku poza designem ważne są także komfort i funkcjonalność. Rozkładana sofa powinna w łatwy i szybki sposób przeistaczać się z salonowego mebla w wygodne miejsce do spania. Zwróćmy także uwagę na to, czy posiada pojemnik na pościel.

Z czym zestawić?

Równie ważną kwestię stanowi dobór pozostałych mebli. W przypadku ciasnego wnętrza warto zrezygnować z tradycyjnego kompletu wypoczynkowego, na który składają się sofa i dwa fotele. Znacznie lepiej sprawdzi się popularne ostatnio połączenie mebli w różnych stylach. Unikniemy w ten sposób efektu przytłoczenia salonu przez wielkie bryły. Zrezygnujmy też z tradycyjnej meblościanki. Im lżejsze i delikatniejsze meble, tym lepiej. Zamiast tego rozejrzyjmy się za zgrabną komodą albo niezabudowanym regałem, postawmy na półki wiszące. Także stolik kawowy nie powinien być zbyt masywny. Zdecydowanie bardziej ustawny od klasycznej ławy będzie niewielki okrągły model o ciekawym designie.