powrót

Jaki materac dla dziecka wybrać i na co zwracać uwagę?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Podstawą wysokiej jakości snu jest odpowiednio dobrany materac. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, które intensywnie rosną i mają większe zapotrzebowanie na sen niż osoby dorosłe. Jednak odwiedzając salon meblowy i widząc kilkaset podobnych produktów, podjęcie decyzji może stanowić dla rodzica niemałe wyzwanie. Dlatego postanowiliśmy stworzyć poradnik o tym, jaki materac dla dzieci kupić i jakimi kryteriami się kierować. Zapraszamy do lektury i do Salonów Agata. Nasi doradcy z przyjemnością doradzą Wam, jaki materac wybrać dla młodszego i starszego dziecka.

Jaki powinien być dobry materac dla dziecka?

Im młodsze dziecko, tym mniejsza szansa, że poskarży się ono na niewygodne łóżko czy materac. Dlatego zanim udacie się do sklepu, warto wiedzieć, jaki materac wybrać dla dziecka, żeby był dla niego bezpieczny i komfortowy.

Dobry materac dla dziecka powinien być dopasowany do wagi, wzrostu, wieku i stanu zdrowia użytkownika, być hipoalergiczny i antybakteryjny, łatwy do utrzymania w czystości oraz wolny od toksycznych substancji. Musi zapewniać wysoką higienę snu. Należy wybierać produkty z atestami i certyfikatami bezpieczeństwa, co stanowi potwierdzenie spełnienia restrykcyjnych norm. O jakości i trwałości wyrobu sporo mówi także okres gwarancji udzielanej przez producenta.

Oczywiście materac musi pasować do rozmiarów posiadanego łóżka. W pokojach dziecięcych i młodzieżowych zwykle znajdują się łóżka pojedyncze, w których powierzchnia spania wynosi 90 × 200 cm, 100 x 200 cm lub 120 × 200 cm.

Materace dla dzieci

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Dobry materac dla małego dziecka — czym się kierować podczas wyboru?

Kupując materac do łóżeczka niemowlęcego, należy wybrać model odpowiednio twardy i sprężysty, bez podziału na strefy. Powinien on zapewniać równomierne podparcie kręgosłupa maluszka na całej długości. Niemowlę nie może się zapadać.

Dla najmłodszych dzieci, do 5-6 lat, optymalnym rozwiązaniem będzie materac piankowy o średniej twardości, wyposażony w nieprzemakalny ochraniacz z możliwością prania, w rozmiarze dopasowanym do wymiarów łóżka. W roli wypełnienia sprawdzi się zwłaszcza pianka wysokoelastyczna.

O tym, jak dobrać materac dla dziecka, warto porozmawiać z fizjoterapeutą – w szczególności, gdy u Waszego maluszka zdiagnozowano wadę postawy lub problem z napięciem mięśniowym.

Materace do łóżka

Jakiej twardości powinien być materac dla dziecka?

Rodzice często pytają, jaka twardość materaca dla dziecka jest najlepsza. Jeśli i Wy zastanawiacie się, jaki materac dla dziecka - twardy czy miękki wybrać, to najlepiej średnio twardy, ale dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Każda partia ciała musi być dobrze podparta w trakcie snu. Jednocześnie materac powinien być na tyle elastyczny, żeby dopasowywać się do anatomii śpiącego i naturalnych krzywizn jego kręgosłupa.

Wyróżnić można 4 poziomy twardości materaca, oznaczone kolejno od najmiększego: H1, H2, H3 i H4. Materace H1 przeznaczone są dla osób ważących do 60 kg. Średnio twarde materace H2 sprawdzą się dla użytkowników o wadze 60-80 kg. Jednak skala ta znajduje zastosowanie w przypadku dorosłych. Dzieciom najlepiej służą materace średnio twarde, czyli H2 lub nawet H3.

Materac dla dziecka

Jaki materac dla dziecka — rozmiar materaca

Na to, jaki materac do łóżka dla dziecka wybrać, istotny wpływ mają wymiary mebla. Dziecko leżąc, powinno móc swobodnie wyprostować nogi. Przyjmuje się, że materac powinien być dłuższy o około 20 cm od dziecka.

Pierwszy materac do łóżeczka niemowlęcego kupuje się jeszcze przed powitaniem maluszka na świecie. Standardowo ma on wymiary 60 × 120 cm lub 70 × 140 cm. Maluch korzysta z niego przez około 2 lata, więc nie trzeba się martwić, jaki materac dla rocznego dziecka wybrać.

A jaki materac dla dwuletniego dziecka będzie najlepszy? Na tym etapie życia spokojnie wystarczy model o wymiarach 70 × 140 cm lub 80 × 160 cm, czyli mniejszy od standardowego. Zapewni poczucie przytulności i bezpieczeństwa, nie zabierając przy tym zbyt wiele miejsca w pokoiku. Z takiego mniejszego materaca nadal korzystać może trzylatek.

Jeśli zastanawiacie się, jaki materac dla starszego dziecka wybrać, to polecamy modele o wymiarach typowych dla materaców dla osób dorosłych: 100 × 200 cm, 120 × 200 cm, 140 × 200 cm czy nawet 160 × 200. Niektórzy rodzice decydują się na wstawienie do pokoju dziecięcego jednoosobowego łóżka o standardowych wymiarach, gdy tylko maluch wyrośnie z łóżeczka ze szczebelkami. Czasem więc opłaca się zainwestować w wysokiej jakości rozwiązanie na lata. Oczywiście wiele zależy od gabarytów pomieszczenia. Czasem zmieszczenie w nim pełnowymiarowego łóżka okazuje się niemożliwe.

Materac do pokoju dziecięcego

Jaki materac dla dziecka — piankowy, lateksowy, sprężynowy?

Dostępne na rynku materace różnią się pod względem wypełnienia. Jaki rodzaj materaca dla dziecka będzie najlepszy?

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są materace piankowe. Nadają się one już dla noworodków. Są niezwykle elastyczne, lekkie, hipoalergiczne i odporne na odkształcenia. Świetnie dopasowują się do kształtu ciała. Błyskawicznie reagują na nacisk i powracają do pierwotnej formy. Można je stosować z podnoszonym stelażem.

Odpowiednim wyborem dla dzieci 0+, w tym dla alergików, są także materace lateksowe. Charakteryzują się wysoką elastycznością. Idealnie dopasowują się do kształtu ciała i nie ulegają odkształceniom. Lateks zapobiega poceniu się. Ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyalergiczne. Nie gromadzi kurzu. Jego struktura sprzyja cyrkulacji powietrza. Wadą materaców lateksowych jest wysoka cena.

Z kolei materace sprężynowe nadają się dla starszych dzieci, głównie nastolatków. Nie należy ich stosować w łóżkach dzieci poniżej 6. roku życia. Sprężyny zapewniają dużą sztywność i trwałość oraz wysoki współczynnik twardości. Dla dzieci należy wybierać materace kieszeniowe, zbudowane ze sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach. Pracują one niezależnie, więc nie przenoszą drgań. Materac kieszeniowy idealnie dopasowuje się do sylwetki śpiącego.

Materac do łóżka

Jaki materac dla starszego dziecka?

Dziecko w wieku szkolnym już powie Wam, czy śpi mu się na łóżku wygodnie, czy np. zapada się albo materac jest dla niego zbyt twardy. Taka wiadomość zwrotna zdecydowanie ułatwia zakup. Dla dzieci 6+ polecamy zarówno materace piankowe, jak i lateksowe oraz sprężynowe kieszeniowe. Warto rozważyć zakup modelu dwustronnego, który pozwala dopasować komfort spania do indywidualnych potrzeb. Gdy dziecko rośnie i staje się coraz cięższe, wystarczy przełożyć materac na drugą stronę.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany materac sprawi, że dziecko będzie budzić się wypoczęte, w dobrym humorze, bez dolegliwości ze strony kręgosłupa czy mięśni. Aby uniknąć konieczności corocznej wymiany materaca na nowy, warto wybrać model o średniej twardości, wykonany z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Taki materac będzie elastycznie dostosowywać się do zmieniającej się anatomii młodego człowieka. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Wam odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy materac dla dziecka i możecie teraz udać się do salonu meblowego pewni swojej decyzji. Zapraszamy do naszych Salonów Agata stacjonarnie i do sklepu internetowego, gdzie znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie, by urządzić nowoczesny i ergonomiczny pokój dla niemowlaka, kilkulatka i nastolatka.