Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jakie łóżko do małej sypialni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Łóżka do sypialni, ich wielkość, wygoda jaką oferują i ustawienie, decydują o jakości naszego snu. Jeśli człowiek nie ma warunków do odpoczynku, nie przesypia wygodnie przynajmniej siedmiu godzin, nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Prędzej czy później, boleśnie odbija się to na jego zdrowiu. Zatem, czy sypialnia mała, czy duża, trzeba sobie zapewnić wygodne łóżko (np. eleganckie łóżko welurowe) i odpowiednie warunki do snu i wypoczynku.

Jedną z kluczowych zasad znanej od tysięcy lat sztuki feng shui jest troska o właściwy sen. Ze starożytnych, chińskich praktyk i teorii wynika, że duże łóżko drewniane do sypialni nie powinno posiadać metalowych ram, ponieważ zaburzają one przepływ energii, podobnie zresztą jak łóżka wodne. Najlepiej jest, gdy łóżko wykonane zostanie na drewnianym stelażu i wykończone zaokrąglonymi elementami. Powinno też mieć podwyższone wezgłowie, bo ono gwarantuje śpiącemu poczucie bezpieczeństwa. Według feng shui, wielkie znaczenie ma też samo ustawienie tego ważnego mebla.

Jednak dziś to głównie wielkość pomieszczenia, które przeznaczamy na sypialnię, decyduje o tym, na jakie łóżka do sypialni możemy sobie pozwolić oraz jak je ustawić. I choć oczywistym jest fakt, że mała sypialnia wymaga mniejszych mebli, a w dużej sypialni można troszkę bardziej zaszaleć, to warto wiedzieć, jakimi zasadami trzeba się kierować, aby nawet w małym pomieszczeniu zapewnić sobie komfortowe warunki do wypoczynku i snu.

Łóżka do sypialni

Najpopularniejsze, jednoosobowe łóżka z materacem lub łóżko jednoosobowe z pojemnikiem mają szerokość 90 cm i to one najczęściej stanowią wyposażenie małych sypialni nastolatków i jednoosobowych pokoi. Trzeba przyznać, że łóżka te są wygodne i pomysłowe. Często mają dodatkowe schowki, a wezgłowia stanowią wygodne półki, na których można postawić nocną lampkę i położyć książkę czytaną „do poduszki”. Do łóżka w tym rozmiarze należy dobrać odpowiedni stelaż (np. stelaż do łóżka 90x200) oraz materac.

Łóżko małżeńskie lub łóżko dwuosobowe z materacem powinno mieć co najmniej 140 cm szerokości, choć wiadomo, że im szersze, tym wygodniej się śpi. Do łóżka warto również wybrać odpowiednią pościel (np. pościel 140x200) Jednak w każdej sypialni trzeba zapewnić możliwość swobodnego poruszania się wokół łóżka. Najwygodniej jest, gdy z każdej jego strony pozostanie około 80 cm wolnej przestrzeni. Mała sypialnia często nie pozwala na to, ale warto pamiętać, że jeśli wokół mebla będzie mniej niż 55 cm wolnego miejsca, to wchodzenie i wychodzenie z łóżka będzie znacznie utrudnione. Trzeba też wiedzieć, że jeśli łóżko wyposażone jest w dolną szufladę na pościel, to tego miejsca musi pozostać jeszcze więcej, bo inaczej straci się możliwość korzystania z tego pojemnika.

Mała sypialnia – jak urządzić to kameralne miejsce wypoczynku?

Jeśli pomieszczenie jest zbliżone kształtem do kwadratu, to z pewnością na tak małej przestrzeni uda się ustawić wygodnie nawet łóżko o szerokości 160 cm dla dwóch osób. I choć może nie zostanie zbyt wiele wolnego miejsca, to dostęp do niego powinien być z obu stron.

Jeśli jednak pomieszczenie jest wąskie, w kształcie prostokąta, to projekt małej sypialni jest nieco trudniejszy. Czasami trzeba niestety postawić łóżko tuż przy ścianie, a więc swobodny dostęp do niego jest tylko z jednej strony. Ponad wszystko trzeba się starać, aby nie stawiać łóżka tyłem do drzwi. Jeśli wypoczywając, nie możemy swobodnie zobaczyć, kto wchodzi do sypialni, to pojawia się uczucie niepokoju, które często zaburza spokojny sen. Decydując się na ustawieni łóżka przy ścianie, warto rozważyć łóżko dwuosobowe rozkładane lub łóżko dwuosobowe wysuwane, które złożone w trakcie dnia, będzie stanowiło komfortową sofę do siedzenia i nie zabierze dużo przestrzeni.

Gdy w małej sypialni nie ma innej możliwości i łóżko może stać tylko przy oknie, to trzeba też zadbać o odpowiednie rolety, żaluzje czy zasłony. Promienie słoneczne wpadające do pokoju mogą czasami skutecznie uniemożliwić sen, a odpowiednio wyposażone okno pozwoli nam na dowolne regulowanie ilości światła w sypialni. Decydując się na ustawienie łóżka pod oknem, warto wybrać łóżko bez zagłówka.