powrót

Lampki biurkowe - oświetlenie w pokoju ucznia

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzanie pokoju dziecięcego jest dla wielu rodziców prawdziwym wyzwaniem – ważne są bowiem nie tylko meble, ale także różnorodne dodatki oraz oświetlenie. Szczególnie istotnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego jest dobranie odpowiedniej lampki na biurko. Podpowiadamy, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę podczas jej zakupu. 

Nie ma wątpliwości, że urządzając kącik do nauki dla swojej pociechy, należy zadbać o właściwe oświetlenie. Po rozpoczęciu roku szkolnego dziecko będzie spędzało w nim dużo czasu – podczas odrabiania lekcji, czytania książek czy poszukując informacji za pośrednictwem Internetu. Warto kupić porządną lampkę na biurko, która przez wiele lat będzie idealnie spełniać swoje zadanie.

Dobre ustawienie to podstawa

Idealna lampka biurkowa nie może świecić zbyt jasno – należy na to zwrócić szczególną uwagę. Bardzo mocne oświetlenie jest niebezpieczne dla oczu, które dużo szybciej się męczą, gdy są wystawione na silne działanie światła. Tworząc dziecku idealne warunki do nauki, należy także zwrócić uwagę na odległość źródła światła od miejsca do pracy. Optymalna odległość to około 35-40 cm. Ważne jest, aby lampka jak najszerzej oświetlała pole pracy. Jest to wyjątkowo ważne, gdy dziecko pracuje przy biurku wieczorami lub po zmierzchu. Odpowiednio dobrane oświetlenie rozjaśnia całą użytkowaną przestrzeń, dzięki czemu uczeń nie musi wytężać wzroku. Im bardziej mobilna jest lampka na biurko, tym lepiej. Warto zastanowić się nad zakupem takiej na regulowanym ramieniu, która pozwoli na dowolne dostosowywanie wysokości światła do wzrostu dziecka.

Niemałe znaczenie ma również samo ustawienie lampy biurkowej. Jeśli nasze dziecko jest praworęczne, lampka powinna zostać ustawiona po lewej stronie biurka. Jeśli pisze lewą ręką – po prawej. Dzięki takiemu ustawieniu dziecko podczas pracy nie będzie zasłaniało swoim ramieniem źródła światła. Pamiętajmy również, aby ustawić lampkę na biurko w taki sposób, aby nie odbijała się w ekranie komputera.

Ważnym aspektem jest wybranie odpowiedniej żarówki. Zwróćmy uwagę na barwę dostępnych na runku produktów. Do pracy przy biurku lepszym wyborem będzie żarówka o barwie chłodnej. Zimne i skupione światło oświetla idealnie przestrzeń roboczą i działa na nas pobudzająco. Ciepłe i rozproszone światło, które powoduje wyciszenie i senność, pozostawmy lampom podłogowym czy stołowym, których zadaniem jest budowanie spokojnej atmosfery we wnętrzu.

Funkcjonalność i design

Lampki biurkowe powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Na rynku można znaleźć wiele modeli o różnych kształtach i w różnych kolorach, dzięki czemu można idealnie dopasować wygląd lampki do konkretnego stylu wnętrza.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się lampki na burko LED o finezyjnych kształtach. Warto zastanowić się nad ich zakupem – wyjątkowa forma przykuwa uwagę i jest prawdziwą ozdobą wnętrza. W ofercie salonów Agata można znaleźć m.in. lampki biurkowe LED z zegarkiem i kalendarzem, które sprawdzą się doskonale zarówno w przypadku pokojów młodszych dzieci, jak i nastolatków.

Przy zakupie lampki na biurko dla dziecka warto wziąć pod uwagę jego preferencje kolorystyczne oraz niezbędne dla niego funkcje. Lampka, dobrana indywidualnie do potrzeb dziecka, nie tylko je ucieszy, ale także sprawi, że chętnie będzie z niej korzystać.