powrót

Ławostół – praktyczne rozwiązanie dla rodzinnych spotkań

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Niedzielny obiad, urodziny, święta – jest wiele okazji, podczas których pragniemy spotkać się z najbliższymi przy wspólnym stole. Wystarczy jednak kilku zaproszonych gości, by nagle zaczęło robić się tłoczno. Mała ława pozwala swobodnie czuć się w mieszkaniu na co dzień, aby jednak wygodnie spożyć posiłek w większym gronie, potrzebny jest stół obiadowy. A gdyby tak połączyć oba meble w jeden? Ktoś wcześniej już o tym pomyślał i tak, w odpowiedzi na potrzeby właścicieli niewielkich mieszkań, powstały ławostoły.

Rozkładana ława w jadalni lub salonie

Pomysłowy i funkcjonalny – dokładnie takim meblem jest ławostół. To połączenie stolika kawowego, fantastycznie dopełniającego aranżację pokoju dziennego, z dużym blatem – idealnym dla rodzinnych obiadów czy spotkań ze znajomymi. Rozkładana ława z łatwością dopasowuje się do potrzeb jej użytkowników, zapewniając im pełen komfort i wygodę. Dzięki możliwości rozsuwania, blat może zwiększyć swoją powierzchnię nawet o kilkadziesiąt dodatkowych centymetrów. Ławostół to także możliwość regulowania wysokości, dzięki której stojącą na co dzień przy sofie ławę możemy wykorzystać jako stół na specjalne okazje. Nowoczesny ławostół z pewnością będzie najlepszym rozwiązaniem do małego mieszkania, ale sprawdzi się także w dużym salonie, którego przestrzeń wolimy wykorzystać na inne elementy aranżacji pokoju.

Jaki ławostół wybrać?

Rodzaj zakupionego ławostołu powinien odpowiadać funkcji, jaką chcemy, aby pełnił w naszym mieszkaniu. W przestrzeni salonu najefektowniej prezentują się ławostoły, których podstawowe wymiary są mniejsze od długości kanapy. Blat rozkładanej ławy mogą podtrzymywać charakterystyczne dla tradycyjnego stołu nóżki lub postument. Wygodnym rozwiązaniem do salonu są ławostoły wyposażone w dodatkową półkę, umieszczoną w jego dolnej części. To miejsce, w którym swobodnie przechowywać można ulubioną książkę, gazety lub mały sprzęt elektroniczny. W ten sposób blat zawsze pozostanie czysty, a porozrzucane bibeloty nie będą odwracały wzroku od umieszczonego na nim ozdobnego bieżnika czy innej dekoracji. Jasne blaty pomogą optycznie powiększyć przestrzeń pokoju dziennego lub jadalni, a czarne będą uniwersalnym dodatkiem do różnych stylizacji, dodając im szyku i elegancji. Miłośnicy ciepłych i klimatycznych wnętrz z pewnością zwrócą uwagę na ławostoły w kolorze drewna.

Stolik kawowy – aranżacja pokoju

Podczas gdy przy wyborze rozkładanej ławy bierzemy pod uwagę aspekt praktyczny, zastanawiając się nad stolikiem kawowym możemy całkowicie puścić wodze fantazji. Tym bardziej, że w sprzedaży dostępnych jest wiele zaskakujących i designerskich modeli. Minimalistyczne stoliki kawowe pasują do nowoczesnych wnętrz. Ze stylem industrialnym doskonale komponują się oryginalne formy, jak na przykład stolik, w którym funkcję blatu pełni drewniana taca podparta metalowym koszem. W mieszkaniach o bardziej przytulnym charakterze sprawdzą się stoliki kawowe wyposażone w naturalne elementy. Ciekawy efekt wizualny możemy uzyskać także kupując stolik kawowy, w którym połyskujący blat podtrzymują drewniane nóżki – to zestawienie różnorodnych materiałów pozostawia dużo swobody w doborze pozostałych mebli i pasuje do wielu aranżacji pokoju. Podobnie jak rozkładane ławy, tak i stoliki kawowe dostępne są w kształcie prostokąta, ale także okręgu lub brył, które sprawiają, że cała konstrukcja nabiera trójwymiarowego charakteru. Umieszczony w centralnej części pokoju stolik kawowy przykuwa spojrzenia jako pierwszy, jeśli jednak chcemy, aby uwaga gości była równomiernie skierowana na całe wyposażenie pomieszczenia, warto pomyśleć o przezroczystym, szklanym blacie.

Zarówno stolik kawowy, jak i ławostół zwiększają funkcjonalność pomieszczenia, ale także wnoszą wiele do jego wystroju. Warto więc zastanowić się nad wyborem mebla, dzięki któremu nasze mieszkanie będzie zarówno piękne, jak i komfortowe.