Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Łóżeczko w małej sypialni rodziców – aranżacje

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wiele świeżo upieczonych rodziców nie wyobraża sobie, aby ich noworodek spał w innym pokoju, niż sypialnia małżeńska. Nic w tym dziwnego: reakcja rodzica na płacz jest zwykle dużo szybsza, gdy matka i dziecko dzielą wspólny pokój. Liczą się też względy... ekonomii, a konkretniej ekonomii ruchów: ile łatwiej jest wyrwać się ze snu i w środku nocy przemierzyć 2 kroki, zamiast 12? Każdy rodzic potwierdzi, że ten z pozoru niewielki dystans, pokonany w półśnie, naprawdę robi różnicę. Są i tacy, którym rodzicielska intuicja podpowiada, by niemowlę spało tuż obok matki – szczególnie gdy spędza całonocne „seanse karmieniowe” przy piersi. Niezależnie od tego, jakie zasady wychowawcze wyznajesz, w tym artykule pomożemy Ci funkcjonalnie zaaranżować łóżeczko dziecięce w małej sypialni – również jeśli Twoja pociecha już nieco podrosła. Oto nasze inspiracje na kącik niemowlaka w sypialni rodziców.

Łóżeczko w małej sypialni rodziców – co warto wiedzieć przed aranżacją kącika dla niemowlaka?

To, że wkrótce powitacie na świecie maluszka, nie oznacza, że musicie „wyprowadzić się” z Waszej sypialni. Nie ma też potrzeby, by zanadto odbiegać od aranżacji tego wnętrza z czasów przed pojawieniem się w domu dziecka. Choć presja, jaką wywierają media społecznościowe czy urocze zdjęcia w katalogach wnętrzarskich, istotnie może popychać Cię w stronie gruntownego remontu sypialni, spójrz na tę kwestię pragmatycznie. Noworodek zazwyczaj jest mało wymagający – o ile rzecz jasna wszystkie jego podstawowe potrzeby (ciepło, bliskość, sucha pieluszka i pełny brzuszek) są zaspokojone. Zwykle nie ma nawet konieczności chodzenia na palcach i przestrzegania absolutnej ciszy – maluch w brzuchu mamy słyszał o wiele więcej (głośnych!) dźwięków, niż nam się wydaje. Na początek do sypialni rodziców wystarczy zatem wstawić zaledwie kilka mebli, w tym m.in. łóżeczko dziecięce. Co jeszcze się przyda?

Łóżeczko w małej sypialni rodziców - aranżacje

Co koniecznie powinno znaleźć się w kąciku noworodka w małej sypialni rodziców?

Czego absolutnie nie może zabraknąć w kąciku dla nowo narodzonego dziecka w sypialni rodziców? Łóżeczko z regulacją wysokości (ustawione na najwyższej pozycji) lub kosz Mojżesza zapewnią przestrzeń do snu, a przewijak ułatwi rodzicom zmianę pieluszek. Dobrze, by były ustawione w bliskim sąsiedztwie, a najlepiej tworzyły spójną całość z kolejnym meblem – komodą z ubrankami. Dlaczego? Wystarczy odtworzyć sobie schemat czynności przy noworodku: po karmieniu następuje zmiana pieluszki – czynność tę wykonujemy na przewijaku, a ponieważ powtarza się wielokrotnie w ciągu doby, ważna jest komfortowa dla rodzica wysokość. W niewielkiej odległości od przewijaka – najlepiej na wyciągnięcie ręki – powinny znaleźć się akcesoria i kosmetyki do mycia i pielęgnacji dziecka oraz czyste pieluchy (przyda się również kosz na te brudne). Świeże ubranka również muszą znajdować się w takiej odległości, by rodzic ani na chwilę nie zostawił leżącego dziecka bez trzymania – niech jedna ręka przytrzymuje maluszka, a druga sięga po zmienną odzież.

Następnie „koło się zamyka” – i znów przystępujesz do karmienia. Przyda Ci się wygodny fotel: warto, aby miał podłokietniki, głębokie siedzisko i wysokie oparcie podtrzymujące głowę. Jeśli masz miejsce, możesz wstawić podnóżek – taki zestaw pozwoli Ci wygodnie karmić maleństwo, nawet w półśnie. Aby nie błądzić po omacku, a jednocześnie nie wybudzić dziecka ze snu, umieść w łatwo dostępnym miejscu lampkę nocną świecącą ciepłym, nieco przytłumionym światłem. Możesz zdecydować się na żarówki ze ściemniaczem, które znajdziesz w Salonach Agata w dziale „inteligentne oświetlenie”.

Choć istotnie na początku nie potrzebujesz wielu mebli i przedmiotów, nic nie stoi na przeszkodzie, byś tę przestrzeń wyposażyła z dobrym smakiem. Jak stworzyć funkcjonalny, a zarazem piękny kącik niemowlaka w sypialni rodziców? Inspiracje znajdziesz w dalszej części artykułu.

Łóżeczko niemowlęce w sypialni

Ustawienie łóżeczka w małej sypialni względem łóżka rodziców

Ideałem jest, by noworodek znajdował się jak najbliżej matki, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia – wówczas będzie czuł jej zapach, ciepło i bliskość. Rodzice często decydują się zatem na łóżeczka dostawne. Dostawki stawia się zwykle obok dwuosobowego łóżka, od strony mamy. Jest to jednak rozwiązanie na pierwsze miesiące, podobnie zresztą jak popularne kosze Mojżesza. Gdy niemowlę zaczyna opanowywać sztukę obracania się, a na dalszym etapie siadania, lepiej zdecydować się na stabilniejsze łóżeczko. To dobry moment na wymianę tego mebla, ponieważ półroczne dzieci są już świadome swojej odrębności i lepiej znoszą pewną odległość od mamy. Łóżko dziecięce wówczas może stanąć np. pod ścianą. Jeśli to tata częściej wstaje w nocy do dziecka, mebel można postawić od jego strony – będzie Wam wówczas łatwiej wstawać do dziecka, nie przerywając sobie nawzajem snu (przynajmniej w teorii).

Łóżeczko możesz również postawić w nogach Waszego łóżka – ważne, by nie znajdowało się bezpośrednio pod oknem (ryzyko przeciągu), ani w sąsiedztwie kaloryfera (maluch nie reguluje jeszcze samodzielnie temperatury, a Wasze odczucia co do faktycznej temperatury w sypialni mogą być zupełnie inne). Dobrym pomysłem jest natomiast ustawienie łóżeczka przy ścianie skierowanej do okna – ma to znaczenie zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, gdy u maluszków występuje jeszcze fizjologiczna żółtaczka. Wiele położnych doradza wystawianie dzieci do okna, jeśli z zewnątrz docierają przyjemne promienie słońca.

Łóżeczko w małej sypialni rodziców – jak je dopasować do pozostałych mebli?

Wiesz już, że w pierwszych tygodniach życia lepiej skoncentrować się bardziej na funkcjonalności mebli, niż na ich estetyce – liczy się przede wszystkim to, by wyrobić w sobie prawidłowe odruchy, które w przypadku świeżo upieczonych rodziców mogą być chaotyczne, nieskoordynowane. Jesteśmy przekonani, że szybko opanujesz sztukę karmienia, przewijania i usypiania niemowlęcia – pomogą Ci w tym ergonomiczne meble i odpowiednie wyposażenie, tj. wszystkie dziecięce akcesoria w zasięgu ręki.

Kącik dziecięcy w sypialni rodziców

Względy praktyczne to jednak jedno, a estetyczne to drugie – wiele z nas – kobiet – przyzna, że wicie dziecięcego gniazdka jest jedną z najbardziej wyczekiwanych chwil w całym ferworze przygotowań. Ponieważ jednak masz do dyspozycji małą przestrzeń, musisz znaleźć złoty środek. Będą nim meble dopasowane estetyką do już posiadanych w sypialni rodziców. Po pierwsze, staraj się utrzymywać wszystko w jednym stylu: sypialnia w stylu nordyckim? Postaw na skandynawskie drewniane łóżeczko niemowlęce – znaki rozpoznawcze to stonowana, podstawowa kolorystyka (jasne drewno, biel, gołębia szarość) i niewyszukane formy (prosty kształt, wąskie szczebelki o walcowatym kształcie). Sypialnia klasyczna lub glamour? W takiej aranżacji lepiej sprawdzą się ciężkie, masywne łóżeczka niemowlęce. Mogą mieć finezyjne kształty zagłówków, żłobienia, toczone nóżki itp. Wszystkie występują w najpowszechniejszych rozmiarach (120 × 60 cm lub 140 × 70 cm), dlatego bez problemu powinny zmieścić się nawet w małej sypialni rodziców.

Dekoracja łóżeczka w małej sypialni rodziców

W przypadku noworodków i niemowląt staraj się utrzymywać wystrój w neutralnej palecie barw: beżach, pastelowym różu i błękicie, delikatnej żółci itd. Na mocniejsze kolory przyjdzie czas, gdy dziecko nieco podrośnie; być może nawet dostanie własny pokój, a wtedy wspólnie zaaranżujecie kreatywną, kolorową przestrzeń do nauki i zabawy.

Możesz nad łóżeczkiem zawiesić baldachim w kolorze pasującym do tekstyliów obecnych w sypialni. Pościel dziecka, dekoracje i ewentualne zabawki również kolorystycznie i stylistycznie dopasuj do wystroju – w sypialni rodziców niech panują zasady dorosłych – przynajmniej tak długo, póki masz na to wpływ. W kwestii zabawek stosuj względny umiar: możesz udekorować komodę uroczym pluszakiem, postawić na niej dziecięcą lampkę nocną, np. z projektorem, który rzuca na ściany i sufit przyjazne, rysunkowe wersje księżyca i gwiezdnych konstelacji.

Kącik dziecka w małej sypialni rodziców

Na regałach obok swoich książek, umieść książeczki przystosowane do etapu rozwoju niemowląt. Na późniejszym etapie możesz zainwestować w pojemniki utrzymane w dziecięcej, ale wciąż stonowanej kolorystyce, które utrzymają zabawki w ryzach. Na ścianach przy dziecięcym łóżeczku możesz powiesić dziecięce plakaty i rodzinne zdjęcia w ramkach – wiele ciekawych akcesoriów znajdziesz w naszych Salonach Agata. Wiesz już, jak urządzić kącik dla niemowlaka w malej sypialni, ale co w przypadku starszych dzieci?

Sypialnia i pokój dziecka w jednym, czyli jak zachować prywatność i wydzielić strefę zarówno dla starszego dziecka, jak i rodziców?

Gdy dziecko przestaje być niemowlęciem, ma już całkiem sporo do powiedzenia… nawet jeśli nie potrafi jeszcze nic mówić. Czasem też do stałego współdzielenia sypialni zmusza nas mały metraż. Nie musi to bynajmniej oznaczać ciągłej frustracji – wystarczy, że dobrze zorganizujesz przestrzeń. Zacznij od wydzielenia stref: zrobisz to np. za pomocą innych kolorów ścian lub dywanów. Aby zapewnić więcej prywatności, możesz zdecydować się np. na parawan lub kotarę zawieszoną na szynach do sufitu.

Inna opcja to regał. W Salonach Agata znajdziesz niezwykle funkcjonalne opcje – regały bez tylnej ścianki, które charakteryzują się minimalistyczną bryłą i stonowanymi kolorami. Dzięki kompaktowym wymiarom sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, a na dodatek mogą być podstawą większej kombinacji, kiedy zmienią się potrzeby Wasze lub dziecka.

Łóżeczko w małej sypialni rodziców a zmieniające się potrzeby dziecka – nietypowe aranżacje

Nadszedł czas na większe zmiany? Najprawdopodobniej w okolicy 2. roku życia dziecka niemowlęce mebelki będziesz musiała wymienić na „dorosłe” łóżko. Celuj w modele z barierką, którą można zdemontować – takie łóżka mają już zazwyczaj wymiary materaca ok. 90 × 200 cm. Dziecku przyda się już również małe biurko lub stolik oraz szafa lub komoda. Jeśli nie masz miejsca na meble o takich gabarytach, możesz pomyśleć o rozwiązaniach wielofunkcyjnych, np. konstrukcji łóżka na podwyższeniu – pod którym można umieścić szafki lub niski regał.

Pokój niemowlęcy

Czasem jednak sypialnia z łóżeczkiem dla dziecka staje się pokojem dziecięcym połączonym z sypialnią rodziców. Nie ma na to rady – być może warto tę pozorną wadę przekuć w zaletę, ciesząc się bliskością z dzieckiem, ucząc go budowania bliskich relacji lub doskonaląc... sztukę odpuszczania. Niezależnie od tego, jaką przestrzeń aranżujesz: sypialnię rodziców czy pokój dziecka i salon z wygodnym miejscem do spania – wszystkie niezbędne meble i dodatki znajdziesz w Salonach Agata.