powrót

Materac do spania - poradnik zakupowy

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Podczas urządzania sypialni skupiamy się przeważnie na poszukiwaniach idealnego łóżka oraz innych mebli, a także dodatków, często nie przywiązując zbyt dużej wagi do wyboru materaca. Tymczasem to właśnie odpowiednio dopasowany materac zagwarantuje nam komfortowy wypoczynek i zdrowy sen.

Dobrze dobrany materac to podstawa

Jedno jest pewne: na tym elemencie wyposażenia sypialni nie warto oszczędzać, tym bardziej, że w łóżku spędzamy prawie 1/3 życia! Zakup materaca to inwestycja na lata, dlatego dobrze jest poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszego dla nas modelu. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę, oglądając różne materace do spania? Jaki materac wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik zakupowy, który pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Materace piankowe, kieszeniowe, lateksowe, twarde, miękkie, cienkie, grube… W gąszczu wszystkich dostępnych na rynku ofert naprawdę łatwo się zgubić. Klienci bardzo często nie zdają sobie sprawy, że wybór jest aż tak duży. Podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować podczas zakupów, jest jak najlepsze dopasowanie materaca do naszych indywidualnych potrzeb, preferencji i budowy naszego ciała. To ważne, ponieważ źle dobrany materac może być przyczyną nie tylko niewyspania, lecz także wielu schorzeń kręgosłupa.

Jaki wkład?

Istnieje wiele rodzajów materaców, a każdy charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Powinniśmy wybrać wypełnienie, które zapewni naszemu kręgosłupowi dobre podparcie i ułożenie.

Materace piankowe

Tradycyjny materac piankowy jest wykonany z pianki poliuretanowej. Charakteryzuje się dużą elastycznością i doskonałym dopasowaniem do kształtu ciała. Dostępne są także materace wysokoelastyczne, w których zastosowano piankę najwyższej jakości. Są one bardzo odporne na wgniecenia. Ponadto posiadają jeszcze więcej punktów podparcia, dzięki czemu perfekcyjnie dopasowują się do ułożenia ciała, zapewniając kręgosłupowi jak najlepsze ułożenie. Ciekawą propozycją wśród materaców piankowych są także termoelastyczne, reagujące nie tylko na nacisk, lecz także na temperaturę. W ten sposób zapewniają równomierne podparcie dla wszystkich części ciała. Taki model może sprawdzić się nawet jako materac ortopedyczny. Do niewątpliwych zalet materaców piankowych możemy zaliczyć duże zróżnicowanie ich twardości, a także antyalergiczność. Pianka jest bowiem odporna na zbieranie kurzu, a w środku nie ma przestrzeni, w której mogłyby się gromadzić bakterie.

Materace lateksowe

Materac lateksowy odznacza się dużą elastycznością oraz trwałością. Dobrze podpiera ciało, zapewniając komfort podczas snu. Modele lateksowe można zaliczyć do kategorii bardziej miękkich materaców. Ich największymi zaletami są antyalergiczność oraz właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. System otworów we wnętrzu materaca sprawia, że jest on poddawany nieustannej wentylacji.

Materace kieszeniowe

Ten model z powodzeniem zastąpił dawne materace sprężynowe. W materacach kieszeniowych, jak sama nazwa wskazuje, sprężyny są umieszczone w osobnych kieszeniach, dzięki czemu uzyskano mnóstwo elastycznych punktów podparcia dla naszego ciała. Sprężyny uginają się wraz ze wzrostem obciążenia, a idealne dopasowanie do ciała gwarantuje komfortowy sen. Materace kieszeniowe są dostępne w wielu wariantach twardości, mogą też posiadać nawet do siedmiu stref twardości w jednym egzemplarzu. Docenią je szczególnie osoby, które uwielbiają spać na boku – materac z łatwością dostosuje się do naturalnych krzywizn ciała, a przy tym utrzyma kręgosłup w linii prostej.

Twardy czy miękki?

Wybór twardości materaca ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia i wygody. Pamiętajmy, że zbyt miękki materac nie zapewni odpowiedniego ułożenia kręgosłupa, powodując jego wygięcie i ściśnięcie przestrzeni między dyskami. Z kolei zbyt twardy nie dopasuje się właściwie do ułożenia naszego ciała i będzie je podpierał tylko w kilku miejscach, zwiększając siłę nacisku i utrudniając przepływ krwi. Optymalnym rozwiązaniem jest więc zakup materaca o średniej twardości. Miejmy jednak na uwadze także naszą wagę – osoby cięższe powinny wybierać twardsze modele niż osoby ważące mniej. Dla lekkiej osoby materac średni może okazać się zbyt twardy, podczas gdy osoba ważąca więcej uzna go za miękki. Najlepiej jest więc przetestować interesujący nas materac, kładąc się na nim w pozycji, w jakiej zazwyczaj zasypiamy. Właściwie dobrany natychmiast dopasuje się do naszego ciała.

Czy grubość materaca ma znaczenie?

Grubość materaca nie jest aż tak istotna, jak jego twardość. Najczęściej spotykana grubość to kilkanaście cm i jest ona wystarczająca. Na grubsze, mające nawet ponad 20 cm wysokości materace, powinny decydować się osoby o bardzo dużej masie ciała, a także osoby ze schorzeniami kręgosłupa i innymi problemami zdrowotnymi, którego z tego powodu spędzają znaczną część czasu leżąc w łóżku.

Kiedy warto pomyśleć o dwóch materacach?

Zdarza się, że osoby śpiące razem na jednym materacu mają zupełnie inne potrzeby, wynikające na przykład z masy ciała albo problemów z kręgosłupem. Można wówczas poszukać kompromisowego wyjścia z tej sytuacji, wybierając uniwersalny materac, który będzie spełniał wymagania każdej ze stron. Czasem okazuje się to jednak niemożliwe. Warto wtedy pomyśleć o dwóch oddzielnych materacach, perfekcyjnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb obu osób. Pamiętajmy o zachowaniu jednakowej wysokości materaców.

Stelaż i pokrowiec – ważne dodatki

Aby wybrany przez nas materac służył nam jak najdłużej, zwróćmy uwagę na jego pokrowiec. Nie tylko ochroni on materac przed uszkodzeniami, ale też zapewni higienę użytkowania. Zdecydujmy się na pokrowiec, który z łatwością zdejmiemy i wyczyścimy bądź nawet upierzemy. Najlepiej, aby był wykonany z mocnych naturalnych i syntetycznych tkanin o oddychającej strukturze. Ważna jest też jego antyalergiczność i antybakteryjność.

Ostatni element, który zagwarantuje nam komfortowy sen, to stelaż. Nie tylko zapewni on właściwą wentylację materaca, ale też wpłynie na jego trwałość i twardość. Zaleca się stosowanie stelaży z giętkich listew o gęstości 3-4 cm.


Przetestuj osobiście w salonach Agata

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni materac, warto przetestować go przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zachęcam wszystkich, aby przed zakupem testowali materac w salonie Agata. Klient może zrobić to samodzielnie, wykonując 5 kroków dokładnie opisanych na miejscu. Może także skorzystać z konsultacji z doradcą. Następnie otrzyma do przetestowania 3 wybrane materace – na każdym z nich będzie musiał poleżeć około 15-30 min i wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada. Pamiętajmy, aby materace testować w cienkim ubraniu, bez kurtki – musimy pozwolić im jak najlepiej dopasować się do ciała – opisuje proces testowania Gabriel Gdula, ekspert Salonów Agata.

Obecnie możemy zauważyć coraz większe zainteresowanie materacami. Polacy mają dość spania na sofach czy wersalkach i urządzają sypialnie z prawdziwego zdarzenia – z dużym, solidnym łóżkiem i wygodnym materacem. Takich Klientów „z sofy” musimy prowadzić krok po kroku, udzielając im więcej informacji o poszczególnych produktach, a także dokładnie poznając ich preferencje. To bardzo ważne, aby nie zostawiać ich samych z wyborem. W naszych salonach mogą liczyć na pomoc doświadczonych ekspertów – podsumowuje Gdula. Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą i znajdź idealny materac dla siebie, a następnie przetestuj go w wybranym salonie!