powrót

Materac piankowy czy sprężynowy – który z nich wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Osoby ceniące zdrowy sen, podczas zakupu materaca powinny kierować się przede wszystkim własnym komfortem. Zarówno wśród materacy piankowych, jak i materacy sprężynowych znajdują się modele, które są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom użytkownika.

Dla kogo materac sprężynowy?

Tradycyjny materac oparty na sprężynie bonnelowej sprawdzi się w łóżku singla oraz osób, które nie zmieniają często w ciągu nocy pozycji spania. Ich zaletą jest wygoda i trwałość, jednak drgania sprężyn mogą powodować dyskomfort u śpiącej obok osoby. Popularnym rozwiązaniem dla par są materace kieszeniowe, w których każda sprężyna umieszczona jest w specjalnej materiałowej kieszonce, indywidualnie reagując na ciężar oraz zmianę pozycji ciała. Druga osoba nie czuje naszych ruchów, co minimalizuje ilość przebudzeń. Na rynku dostępne są również modele materacy z zaawansowanym systemem sprężyn (tzw. materace Multipocket), które dzięki swojej mniejszej średnicy rozmieszczone są o wiele gęściej, niż standardowe kieszenie. Zarówno technologia kieszeniowa, jak i Multipocket to dodatkowo kilka stref twardości, dzięki czemu materace idealnie dostosowują się do kształtu oraz ciężaru ciała, pozwalając na pełny relaks po ciężkim dniu. Mają także zwiększoną elastyczność punktową i zapewniają mocniejsze wsparcie ciała.

Model materaca GRAB to połączenie tego, co najlepsze w materacach sprężynowych oraz piankowych. Tradycyjne wnętrze obłożone zostało po jednej stronie 4,5-centymetrową pianką wysokoelastyczną HR, po drugiej stronie natomiast zastosowano piankę poliuretanową o wysokości 2,5 cm. W salonach Agata dostępny jest również innowacyjny model materaca ELLIPTIC, którego rdzeń zbudowany został z nowoczesnego systemu InterActive, w którym między sprężyny Multipocket wstawione zostały jeszcze dodatkowe sprężyny o mniejszej wysokości i innej twardości. Dzięki temu materac staje się stosunkowo miękki, a jednocześnie o wiele dokładniej podpiera ciało.

A może materac piankowy?

Pianki z roku na rok zyskują coraz większą popularność: poliuretanowe, wysokoelastyczne, termoelastyczne, lateksowe – każda charakteryzuje się nieco innymi właściwościami i odpowiada na nieco inne potrzeby. Zaletą ich wszystkich jest wysoki poziom elastyczności oraz lekkość, która ułatwia ich transportowanie i przewracanie materaca na drugą stronę.

Materace wykonane z pianki termoelastycznej polecane są szczególnie osobom ze schorzeniami stawów czy cierpiącym na bóle kręgosłupa. Idealnie dostosowują się do kształtu ciała pod wpływem wytwarzanego przez nas ciepła i niejako otulają każdą jego część, zapewniając doskonałe podparcie podczas snu. Ciekawym rozwiązaniem z wykorzystaniem pianki Visco jest materac SATELLITE z kolekcji Galaxy Line. Jego bazę stanowi sprężysta pianka Flexifoam o wysokości 11,5cm, na górze natomiast umieszczono aż dwie warstwy pianki termoelastycznej o łącznej wysokości 8 cm. Dzięki temu materac reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się każdorazowo do jego pozycji, co zmniejsza napięcie mięśni i gwarantuje idealne wsparcie od głowy aż do stóp.

Pianka wysokoelastyczna w odróżnieniu od standardowej pianki poliuretanowej posiada niejednorodną budowę komórkową, co znajduje odzwierciedlenie w jej zróżnicowanej, porowatej strukturze. Dzięki temu uzyskuje zdecydowanie wyższe wartości parametrów takich jak: sprężystość materaca, jego elastyczność oraz odporność na obciążenia. Czynniki te wpływają jednocześnie na wzrost komfortu odpoczynku oraz na wydłużenie „żywotności” materaców. Przykładem materaca z wykorzystaniem pianki HR jest model STAR II z kolekcji Galaxy Line. Jego konstrukcja oparta jest na wykorzystaniu dwóch pianek wysokoleastycznych o różnych gęstościach, tworząc model różniący się z obu stron stopniem twardości. Takie rozwiązanie pozwala dostosować materac do własnych, zmieniających się w czasie preferencji.

Warto również zwrócić uwagę na materace lateksowe. Lateks to naturalny materiał o znakomitych właściwościach wentylacyjnych. Materace wykonane z tego surowca, jak np. materac COSMIC, są niezwykle elastyczne, odpowiednio podpierają ciało i kręgosłup, a dzięki swoim właściwościom są także grzybobójcze i bakteriobójcze. Sprężystość i tzw. „odbojność” sprawiają, że leżąc na lateksowym materacu, możemy czuć lekkie i przyjemne „unoszenie” ciała.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobór rodzaju materaca zależy w głównej mierze od naszych indywidualnych preferencji. Trudno jednoznacznie wskazać, czy w naszym przypadku lepszy będzie materac piankowy, czy może lepszym rozwiązaniem jest materac sprężynowy. Wszystko zależy tak naprawdę od przyzwyczajeń, upodobań, ale również od stanu zdrowia użytkownika. Przed zakupem należy zatem dobrze zastanowić się, na jakich parametrach zależy nam najbardziej.