powrót

Metamorfoza salonu niskim kosztem – wielki potencjał dodatków

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Masz ochotę na metamorfozę wnętrza, a na guntowny remont jeszcze nie przyszedł czas? Zastanawiasz się, co zrobić, by dodać wnętrzu nowego charakteru, a może nawet przywrócić mu utracony blask? Zainwestuj w kilka gustownych akcesoriów i dekoracji. Odpowiednio dobrane dodatki potrafią całkowicie odmienić wnętrze.

Zanim przejdziesz do odświeżania pokoju dziennego, pomyśl, jaki finalny efekt chcesz uzyskać i co jest Twoim głównym celem. Zależy Ci na przytulnym wnętrzu? Pragniesz dodać aranżacji więcej blasku? A może pokój stał się mało funkcjonalny i potrzebuje małych zmian? Lub tylko znudzona dotychczasowym wystrojem szukasz nowej koncepcji aranżacyjnej? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić cel i kierunek, w któym będziesz podążać. Potem szybki przegląd tego, co już masz, określenie tego, czego brakuje i będziesz cieszyć się wnętrzem jak nowe!

Obrazy i plakaty do salonu – sposób na szybką metamorfozę wnętrza

Jednym z najprostszych sposobów na prostą metamorfozę czterech kątów są plakaty lub nowoczesne obrazy do salonu. Dzięki takim dekoracjom ściennym wnętrze w mgnieniu oka zmieni swoje oblicze i nabierze ciekawszego charakteru.

W kwestii obrazów i plakatów masz wiele możliwości. Możesz postawić na jeden obraz umiejscowiony nad sofą - pamiętaj wówczas, żeby nie był ani zbyt mały, ani zbyt duży. Taki obraz ozdobi ścianę, ale jej nie przytłoczy, będzie stanowił ciekawe urozmaicenie przestrzeni. Innym pomysłem jest zawieszenie galerii obrazów lub plakatów - czyli zestawionych ze sobą w przemyślanej kompozycji dekoracji. Galeria daje duże możliwości: możesz wybrać motyw przewodni i według niego ją stworzyć. Niech to będzie rodzaj lub kolor ramek, motyw tematyczny, kolorystyka. 

Aby galeria była jeszcze ciekawsza, możesz wkomponować w nią ozdoby: płaskorzeźbę, zegar, lustro, a nawet wiszący kwietnik. Przy komponowaniu galerii bardzo ważne jest jednak zachowanie zasady umiaru i spójności: jej elementy, nawet jeśli są pozornie bardzo różne od siebie, powinien łączyć wspólny motyw. Pamiętaj też, aby cała kompozycja nie była zbyt duża - jeśli zajmie większość ściany nad sofą czy komodą, przytłoczy przestrzeń. Jeśli jednak będzie zbyt mała, a jej elementy drobne, rozproszy się po ścianie i będzie raziła zaburzonymi proporcjami.

Obrazy i plakaty przydają się również wtedy, kiedy ściana za telewizorem w salonie wydaje się pusta lub brak ozdób na komodzie aż się prosi o uzupełnienie. Kilka obrazów powieszonych w ciekawej kompozycji wokół telewizora odciągną wzrok od czarnej plamy, jaką stanowi wyłączony telewizor. Na komodzie nastomiast obrazy lub plakaty można poustawiać. Dobre wrażenie robi zestawienie różnych ich rozmiarów: wyższych i niższych. 

Fototapety, czyli nowe spojrzenie na ściany w salonie

Innym dobrym pomysłem na szybką metamorfozę wnętrza jest fototapeta. Taki sposób dekoracji ścian w salonie jest wbrew pozorom szybki i nie powinien stanowić problemu nawet dla amatorów, instrukcja nakładania fototapety zazwyczaj jest dołączona do każdego zestawu, a w internecie dodatkowo są filmy instruktażowe. Warto się więc fototapetą zainteresować, bo efekt, który można dzięki niej osiągnąć, może być świetny.

Aranżacja kanapy - motywy roślinne

Fototapety swoją rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim mnogości i różnorodności wzorów – ciekawa fotografia lub grafika na fototapecie potrafi całkowicie odmienić przestrzeń. Umiejętnie dobrana, może decydować o aranżacyjnym sukcesie, a wręcz stać się punktem wyjścia do stworzenia całego wystroju. Jeśli pod kolorystykę lub motyw fototapety dobierzesz dodatki, zyskasz wrażenie spójności w aranżacji.

Za pomocą fototapety masz także możliwość manipulacji proporcjami danego wnętrza – możesz optycznie je poszerzyć i wydłużyć. Przykładowo – tapeta ukazująca zamglone, pokryte lasem wzgórza sprawi, że pomieszczenie zyska głębię, a jednocześnie pozwoli odpocząć, kojąc zmysły. Jeśli dodatkowo na ścianie zwiesisz duże, prostokątne lustro w prostej albo dekoracyjnej ramie, dodatkowo rozszerzysz przestrzeń.

Metamorfoza salonu – rola tekstyliów w odnawianiu wnętrz

Bardzo ważną rolę w aranżacji salonu odgrywają tekstylia – zasłony, firany, dywany, narzuty czy poszewki i poduszki dekoracyjne. Ocieplają strefę dziennego wypoczynku i sprawiają, że nabiera ona domowego charakteru. Jak dobierać tekstylne dodatki, by stworzyć na ich bazie elegancką, spójną aranżację? Istnieją dwie główne reguły postępowania – komplementarności oraz kontrastu.

Salon w stylu boho

Możesz szukać rozwiązań w podobnej tonacji kolorystycznej co pozostałe elementy wystroju albo wręcz przeciwnie – sięgnąć po rozwiązania znajdujące się w opozycji do barw dominujących w danym pomieszczeniu. Do jasnych wnętrz warto dobrać tekstylia utrzymane w intensywnych, nasyconych odcieniach granatu, butelkowej zieleni czy musztardowej żółci. Świetnym dopełnieniem ciemnych salonów będą natomiast zasłony czy poduszki w kremowym odcieniu bieli, subtelnych pastelach lub supermodnym złocie.

Dekoracja na komodę do salonu

Chcesz odświeżyć salon w bloku? Aranżacje i pomysły na nie powinny uwzględniać nie tylko metamorfozę ścian, ale także mebli. Nie chodzi jednak o ich przemalowanie czy oklejanie okleiną, choć jeśli masz ochotę na takie prace, to nic nie stoi na przeszkodzie. Istnieje inne, dużo szybsze rozwiązanie – właściwie dopasowana ozdoba na komodę skutecznie nie tylko odwróci uwagę od ewentualnych śladów użytkowania, ale również wspaniale ją ozdobi i nada przytulności wnętrzu.

Szaro-żółte dodatki w salonie - aranżacja

Co postawić na komodzie w salonie? Wazon wypełniony kwiatami sztucznymi lub żywymi, ciekawe figurki lub efektowne świeczniki. Pamiętaj jednak, aby ustawiane ozdoby zestawiać w kompozycje najlepiej np. w nieparzystych liczbach i wg zasady, w której dobierasz jeden przedmiot wyższy, jeden niższy, a jeden nietypowy. Przedmioty powinny jednak być połączone wspólnym motywem, np. kolorem, fakturą, kształtem.

Drobną, ale widoczną zmianę w przestrzeni mogą wprowadzić zegary do salonu. Stylowa tarcza umieszczona nad komodą z całą pewnością będzie zwracać na siebie uwagę. Egzemplarz z metalowymi akcentami wprowadzi do wnętrza loftowy klimat, a wariant imitujący biały marmur doda mu blasku. Wielbiciele skandynawskiego designu z pewnością docenią egzemplarze wykonane z użyciem drewna.


Wymiana kilku drobnych elementów we wnętrzu potrafi przynieść naprawdę zaskakujące efekty. Nawet w aranżacji wnętrz, przy wprowadzaniu zmian doskonale sprawdza się metoda małych kroków. Parę poszewek na poduszki w odmiennej barwie, nowy obraz na ścianie czy dekoracyjny wazon z bukietem świeżych kwiatów – tak drobne elementy, wymagające niewielkich nakładów finansowych pozwolą Twojemu wnętrzu uzyskać nowy wizerunek.