powrót

Moc inspiracji w pokoju dziecka

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wystrój pokoju dziecięcego powinien pobudzać wyobraźnię naszej pociechy i inspirować do twórczego rozwoju. Dzieci są ciekawe świata i chętnie mierzą się z nowymi wyzwaniami. Wybór atrakcyjnych wizualnie mebli, ciekawych dodatków i nietypowego oświetlenia może pomóc naszemu dziecku w realizowaniu swoich pasji i poszerzaniu kręgu zainteresowań.

Świat dzieci jest pełen intensywnych doznań, żywych kolorów i nieustraszonych bohaterów z bajek, filmów i komiksów. Aranżacja pokoju dziecięcego powinna pasować do wrażliwości i upodobań naszej pociechy. Poznanie opinii dziecka przed podjęciem decyzji o wyborze zestawu mebli pomoże nam spełnić jego marzenia. Oczekiwania dziecka wcale nie muszą być nierealne. Nowoczesne wzornictwo mebli dziecięcych i młodzieżowych zaskakuje innowacyjnością i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dzieci w różnym wieku.


Wzory i kolory

Urządzanie pokoju dla dziecka rozpoczyna się zwykle od wyboru koloru ścian lub wzoru tapet czy fototapet. To ważna decyzja, która będzie miała wpływ na stylistykę pozostałych elementów aranżacji wnętrza. Dziewczynki zazwyczaj wybierają barwę różową albo żółtą, chłopców bardziej zainteresują takie kolory, jak niebieski, zielony czy szary. Jeśli zdecydujemy się na tapety lub fototapety, ich design w pokoju młodej sportsmenki będzie się znacznie różnił od tego, jaki dopasujemy do pokoju młodego muzyka. Zestaw mebli także powinien współgrać z zainteresowaniami dziecka.Wystrój pokoju dziecka powinien być spójny stylistycznie i tematycznie. Niektóre kolekcje mebli dostępne są w kilku wariantach aranżacyjnych. Różnią się np. wzorami grafik na frontach mebli. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują kolekcje mebli VOX. Zestaw Combo, przeznaczony do mniejszych wnętrz, w jednej wersji nawiązuje tematycznie do świata przyrody, w innej – do stylu życia w dużym mieście. Natomiast aranżacja Graffiti najlepiej sprawdzi się w większych pokojach, a w dodatku oferuje aż cztery motywy graficzne do wyboru.


Twórczy rozwój


Przestrzeń pokoju dziecka powinna być wypełniona przedmiotami, które będą inspirować naszą pociechę do twórczych zabaw i zdobywania wiedzy. Ściany możemy ozdobić kolorowymi naklejkami, kreatywnymi plakatami i ilustracjami. Część z nich może przedstawiać bohaterów fikcyjnych, sportowców czy muzyków, na których wzoruje się nasze dziecko, a pozostałe mogą pełnić funkcję edukacyjną. 

W tej roli sprawdzą się mapy świata oraz tabliczki mnożenia i zbiory cytatów znanych osób, które spodobają się dzieciom, jeśli przedstawione będą w bajkowej estetyce. Kolor dywanów i tkanin ozdobnych również powinien dobrze komponować się z meblami i wybranymi dekoracjami.Przyjazna przestrzeń

Dziecko powinno czuć się w swoim pokoju bezpiecznie i komfortowo. Spełniajmy jego marzenia i pomagajmy mu rozwijać swoje pasje, ale pamiętajmy też, by poszczególne elementy aranżacji wnętrza nie utrudniały swobodnego przemieszczania się po pokoju, nie rozpraszały podczas nauki i nie zakłócały spokojnego wypoczynku.
Na środku pokoju możemy wyznaczyć miejsce do zabawy, blisko biurka powinien znajdować się regał z zeszytami i książkami, a obok łóżka pojemna szafa na ubrania i sprzęt sportowy. Pamiętajmy też o pojemnych szafkach, półkach i pojemnikach na zabawki i inne drobiazgi. 

Pokój dziecięcy musi być również dobrze oświetlony. Postarajmy się, by do pomieszczenia wpadało dużo światła dziennego, a lampa lub żyrandol generowały światło o ciepłym zabarwieniu. Przyda się też kilka dodatkowych źródeł światła w postaci lampek i kinkietów. Warto zwrócić uwagę na lampki ledowe, które coraz częściej są integralną częścią mebli przeznaczonych do pokojów młodszych i starszych dzieci.