Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Na jakiej wysokości powinien być blat w kuchni? Złote zasady projektowania kuchni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wiecie już, jaki blat do kuchni wybrać. Teraz musicie zdecydować, na jakiej wysokości powinien być. Wbrew pozorom czeka Was niełatwe zadanie. Od tego, na jakiej wysokości blat kuchenny zostanie zamontowany, zależeć będzie ergonomia prac w pomieszczeniu. Chociaż istnieją pewne ogólne zasady, na jakiej wysokości zamontować blat w kuchni, to na ostateczną decyzję wpłynąć powinny wasze indywidualne potrzeby oraz wysokość, na jakiej znajdują się meble kuchenne. Jeśli z kolei zastanawiacie się, jak samodzielnie go wymienić, warto też wiedzieć, jak wysoko zamontować nowy.

Dlaczego tak ważne jest, na jakiej wysokości znajduje się blat w kuchni?

Wysokość blatu kuchennego to nie kwestia kilku centymetrów w jedną czy drugą stronę. To fundament funkcjonalnej, dopasowanej do potrzeb kuchni. Jeśli będziecie ciągle stać w nienaturalnej, pochylonej pozycji, co chwilę uderzać głową o korpusy szafek kuchennych albo pracować z uniesionymi rękami, to codzienne przyrządzanie posiłków szybko przerodzi się w koszmar. Ucierpią wasze ręce i kręgosłupy. Dlatego dobrze przemyślcie, ile blatu roboczego w kuchni potrzebujecie, jak również fakt, na jakiej wysokości go zamontujecie. Inaczej nawet najpiękniejsza i najdroższa kuchnia będzie niewygodna w użytkowaniu.

Blat w kuchni

Według czego dobierać wysokość blatu w kuchni? Ergonomia pracy

Ergonomia jest dyscypliną naukową, zajmującą się przystosowaniem wyposażenia, środowiska i warunków pracy do możliwości człowieka. Organizacja miejsca zgodnie z wymogami ergonomii zwiększa efektywność pracy, jednocześnie zmniejszając jej skutki uboczne. Zasady ergonomii stosowane są nie tylko w zakładach pracy, ale coraz częściej także w przestrzeniach domowych. Umieszczenie blatu roboczego na odpowiedniej, ergonomicznej wysokości nie jest fanaberią – zwłaszcza jeśli kochacie gotować i poświęcacie temu sporo czasu. W końcu gotowanie to też praca! Na jakiej wysokości umieścić blat w kuchni? Zobaczcie, co mówią zasady ergonomii:

  • stańcie przed docelowym miejscem montażu blatu i zegnijcie ręce w łokciach pod kątem 90 stopni - blat powinien się znaleźć 10-15 cm poniżej ugiętych rąk. Takie umiejscowienie zapewni wam wygodne wykonywanie większości czynności na blacie, w tym krojenie składników i obsługę zlewozmywaka,
  • wysokość blatu nie może wymuszać pochylania się, garbienia ani unoszenia całych ramion podczas przyrządzania posiłków.


W ergonomii kluczowa jest personalizacja stanowiska pracy, czyli jego dopasowanie do indywidualnych potrzeb. O tym, na jakiej wysokości powinien być blat w kuchni, decydują najczęściej wykonywane czynności oraz wzrost dorosłych domowników.


Wyspa z blatem kuchennym

Optymalna wysokość blatu w kuchni, czyli jaka?

Standardowo robocze blaty kuchenne montuje się na wysokości 85-86 cm od podłogi. Norma ta wynika z typowej wysokości dolnych szafek kuchennych mierzonej razem z cokołem. Oczywiście to, co jest standardem, wcale nie musi stanowić optymalnego rozwiązania dla wszystkich osób i w każdej sytuacji. Optymalna wysokość blatu w przypadku:

  • zmywania naczyń oraz krojenia i obierania produktów wynosi średnio 90-95 cm,
  • mieszania i ucierania wynosi około 88-90 cm,
  • wałkowania i wyrabiania ciasta oraz wykonywania innych czynności wymagających nacisku wynosi około 75-80 cm.


Czy oznacza to, że na każdą czynność w kuchni potrzebujecie odmiennie zaaranżowanej strefy roboczej? Na szczęście nie. Weźcie pod uwagę prace, które wykonujecie najczęściej i uśrednijcie zalecane wysokości. W określeniu wysokości idealnej pomoże Wam opisana wcześniej reguła zgiętych łokci.

Pamiętajcie też, że w kuchniach często znajdują się blaty, które nie służą do przygotowywania posiłków. Blat, który pełni rolę kuchennej wyspy lub barku z hokerami, montuje się wyżej - na wysokości około 100-120 cm. Natomiast blat wykorzystywany jako stół, do którego dosuwa się tradycyjne krzesła do kuchni, umieszcza się zwykle na wysokości 70-75 cm, około 25-30 cm powyżej siedzisk.

Na optymalną wysokość blatu w kuchni wpływa również umiejscowienie wiszących szafek kuchennych. Konieczne jest zachowanie odstępu między meblami a blatem. Minimum to 50 cm.

Blat kuchenny

Na jakiej wysokości blat w kuchni - jaka jest najlepsza wysokość dla osób wysokich i niskich?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, standardowo blaty montuje się na wysokości 85-86 cm. To wysokość optymalna dla osób o wzroście 160-165 cm. Przy blacie na standardowej wysokości osoby niższe będą mieć problem z zaglądaniem do garnków podczas gotowania, a wyższe będą stale zgarbione. Osobom o wzroście 170 cm+ znacznie wygodniej będzie się pracowało przy blacie na wysokości 91-94 cm. Aby uzyskać odpowiedzieć, na jakiej wysokości blat w kuchni będzie idealny właśnie dla Was, ponownie zachęcamy Was do zgięcia rąk w łokciach i odmierzenia 10-15 cm poniżej ugiętych rąk.

Prace lekkie i ciężkie — na jakiej wysokości blat w kuchni?

Do prac ciężkich, np. ugniatania ciasta, lepiej sprawdzi się blat, nad którym możecie się pochylić, czyli umiejscowiony niżej - ok. 15-25 cm poniżej ręki zgiętej w łokciu. Nacisk całym ciałem ułatwia takie czynności. Z kolei zalecana wysokość blatu do wykonywania prac lekkich jak odkładanie naczyń czy dekorowanie talerzy, to ok. 10 cm powyżej ogólnie zalecanej wysokości blatów.

Jak się pewnie domyślacie, takie „kaskadowe” konstrukcje tworzy się rzadko i w zasadzie tylko w profesjonalnych kuchniach.

Blat do kuchni

Podsumowanie

Nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na pytanie, na jakiej wysokości zamontować blat w kuchni albo ile powinien wystawać blat w kuchni. W każdym wnętrzu i dla każdego z Was optymalne parametry mogą być inne.

Jeśli jeszcze nie podjęliście decyzji, gdzie kupić blat kuchenny, zapraszamy do Salonów Agata. Możemy zająć się wszystkimi pracami. Nie będziecie musieli się przejmować ani tym, jak wymienić blat w kuchni, ani na jakiej wysokości umieścić nowy.