powrót

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do domu – które warto mieć?

Wiosną w sklepach roi się od przeróżnych gatunków roślin. Możemy w nich znaleźć nietuzinkowe odmiany, które będą stanowiły niebanalną ozdobę wnętrz. Jak wybrać najładniejsze kwiaty doniczkowe do domu? Które gatunki są odpowiednie dla pasjonatów roślin, a które dla początkujących? Podpowiedzi znajdziesz w naszym przewodniku.

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do domu – najpopularniejsze rośliny

 • Skrzydłokwiat – ten egzotyczny i efektowny kwiat jest często wybierany ze względu na właściwości oczyszczające. Pochłania związki formaldehydu, benzenu, ksylenu i tlenku węgla, dlatego jest jedną z zalecanych roślin do pokoju sypialnianego. W dodatku ma dekoracyjne, białe kwiaty i duże, jasnozielone liście. Ten kwiat doniczkowy nie toleruje przeciągów, a zatem umieszczenie go w sypialni jest tym bardziej zasadne.
 • Storczyki – liczba ich odmian jest bardzo duża, jednak w domach najczęściej pojawia się Falenopsis (Phalaenopsis). Ta piękna roślina charakteryzuje się dużymi kwiatami o różnych kolorach i sporych rozmiarów zielonymi liśćmi. Storczyk jest nieco wymagający, ponieważ należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu i nawożeniu ziemi. Te kwiaty w doniczkach są również najczęściej wybieranym pomysłem na prezent, np. z okazji parapetówki. Pięknie zdobią parapety, stoły czy regały. Jeśli planujesz wręczyć je jako prezent, warto dokupić dekoracyjne osłonki, ponieważ podstawowe donice zazwyczaj są skromne i mało atrakcyjne. Donice, osłonki i kwietniki na zwisające rośliny do domu znajdziesz w naszych Salonach Agata.
Kwiaty doniczkowe do salonu
 • Paprocie – jedne z najpopularniejszych roślin domowych. Mają zdolność oczyszczania powietrza. Skutecznie pochłaniają toksyny oraz nawilżają powietrze. Najpopularniejszymi gatunkami paproci doniczkowych są: Nefrolepis, Adiantum, Zanokcica gniazdowa, Ciemnotka okrągłolistna.
 • Palmy – jeśli jesteś miłośnikiem egzotycznych roślin, te wysokie kwiaty doniczkowe powinny skraść Twoje serce. Mogą osiągać naprawdę duże rozmiary, a ich rozłożyste liście zapewnią idealną ozdobę pomieszczeń. Najbardziej znanymi gatunkami są: Areka, Królewska, Liwistona okrągłolistna, Palma kokosowa, Kencja, Palma koralowa, Waszyngtonia, Palma sabałowa.
 • Azalia – należy do grupy różaneczników. Przez wiele tygodni tworzy liczne kwiaty, spod których prawie nie widać ciemnozielonych liści. Te kwitnące kwiaty doniczkowe największy efekt zapewniają zimą. Są też wieloletnie, a zatem przy odpowiedniej uprawie możesz cieszyć się ich walorami przez wiele sezonów.
 • Cyklamen – roślina ozdobna, która rozproszy szare, zimowe dni. Dzieli się go na rośliny o dużych, średnich lub drobnych kwiatach. Zielone liście mają kształt serca. Ich kolory są przeróżne, od czerwonych, przez liliowe, aż po różowe i białe. Te kwitnące kwiaty doniczkowe mogą być kolejnym wspaniałym pomysłem na prezent.
 • Fiołek, inaczej cyklamen perski – fiołki to jedne z najbardziej wdzięcznych roślin pokojowych. Ich widok przyciąga oko w każdej kwiaciarni, szczególnie zimą. Te kwiaty doniczkowe domowe idealnie prezentują się na parapetach w całej gamie kolorów.
Kwiaty doniczkowe w salonie

Dla początkujących – najpiękniejsze i najmniej wymagające kwiaty doniczkowe do domu

Nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem, by mieć w domu rośliny. Na szczęście matka natura oferuje nam mało wymagające w uprawie kwiaty do mieszkania, które zawsze będą się pięknie prezentowały.

 • Aloes – jest bardzo wytrzymałą i niekłopotliwą rośliną. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Woli umiarkowane podlewanie, dlatego chwila zapomnienia nie sprawi, że stracimy roślinę. Za to nadmiar wilgoci może jej poważnie zaszkodzić, dlatego należy pamiętać o przesuszeniu podłoża w doniczce przed następnym podlewaniem.
 • Kaktusy – należą do sukulentów, szerokiej grupy roślin, do której zaliczają się m.in. grubosze, agawy, wilczomlecze. Są idealną opcją dla początkujących. Wymagają przede wszystkim słonecznego stanowiska i umiarkowanego podlewania. Odmian kaktusów jest tak wiele, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre są małe, a inne mogą być naprawdę dużymi roślinami doniczkowymi.
 • Dracena obrzeżona – nazywana czasem drzewkiem smoka. Jest odporna na niesprzyjające warunki i bardzo łatwa w uprawie. Lubi jasne stanowiska, ale równie dobrze czuje się w półcieniu. Wystarczy ją podlewać raz na tydzień, a w zimie jeszcze rzadziej.
 • Nolina – nazywana również nogą słonia ze względu na gruby kształt jej łodygi. Jest rośliną wolnorosnąca i długowieczną, dobrze znosi suche powietrze i nie wymaga częstego podlewania.
 • Sansewieria gwinejska – nazywana wężownicą gwinejską. Toleruje umiarkowane podlewanie, jednak woda nie może się dostać do środka rozety liściowej, bo spowoduje jej gnicie. Jest bardzo popularną rośliną ze względu na swoją długowieczność i tolerancję złych warunków.
Kwiaty doniczkowe na taras

Ciemne mieszkanie - na jakie kwiaty doniczkowe się zdecydować?

Większość roślin wymaga dobrego oświetlenia, by móc prawidłowo rosnąć. A co jeżeli mamy ciemne pomieszczenia w domu, w których brakuje nam mimo wszystko zieleni? Nawet tutaj znajdzie się rozwiązanie. Na szczęście istnieją kwiaty, które doskonale poradzą sobie z zacienionym pomieszczeniem. Kwiaty doniczkowe, które tolerują cień, zwykle źle radzą sobie w nasłonecznionym miejscu. Takich roślin jest niestety niewiele, ale najważniejsze, że w ogóle istnieją.

Należą do nich m.in. wcześniej wspomniane paprocie. Ich środowiskiem naturalnym jest wilgotny i gęsty las, gdzie dociera niewielka ilość światła. Takie warunki również preferują w przestrzeni domowej. Najlepiej umiejscowić je w sypialni od strony północnej lub zachodniej. Do zaciemnionych wnętrz możemy również zaprosić rośliny zwisające, czyli bluszcze. Półcień i światło rozproszone dobrze oddziałuje też na skrzydłokwiaty. Właśnie w takich warunkach idealnie się rozwijają. Zamiokulkas również nie lubi dużej ilości światła, dlatego najlepiej umieszczać go w półcienistych pomieszczeniach. Najlepiej czuje się na wolnej przestrzeni, bez bliskiego sąsiedztwa innych roślin.

Najpiękniejsze rośliny do domu – duże kwiaty doniczkowe 

Duże kwiaty doniczkowe są idealną formą zdobienia obszernego wnętrza, jakim może być salon czy hol. Niektóre z nich są bardziej wymagające, ale możemy również nabyć takie, które nie potrzebują wyjątkowej opieki. Figowiec benjamina rośnie dość szybko (dorasta nawet do 3 m wysokości) i nie jest trudny w uprawie. Należy mu zapewnić jasne stanowisko, lekko wilgotne podłoże i pokojową temperaturę. Z innych figowców można wymienić: figowiec lirolistny oraz figowiec sprężysty.

Kwiat w ozdobnym plecionym koszyku

Podsumowanie

Każde wnętrze, czy to w domu, czy w bloku, zdecydowanie potrzebuje ożywienia. Same gołe ściany, dekoracje i meble to nie wszystko. Istotnym elementem każdego pomieszczenia są kwiaty. To one wprowadzają do domu życie i upiększają otoczenie, zabierając klimat surowości. Większość z nich ma właściwości zdrowotne i oczyszczające. Każdy może wybrać dla siebie coś idealnego, pasującego zarówno pod względem wyglądu, jak i pielęgnacji. A jeśli pielęgnacja żywych kwiatów sprawia Ci wiele trudności lub długotrwale przebywasz poza domem, możesz również postawić na rośliny sztuczne, które wyglądają niezwykle realistycznie. Spory ich asortyment znajdziesz w Salonach Agata - zachęcamy do przejrzenia naszej oferty.

Hasła tematyczne: dekoracje Ogród