powrót

Nowoczesny narożnik w trzech odsłonach

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Otwarta przestrzeń

Nowoczesne narożniki najlepiej prezentują się w dużych, otwartych przestrzeniach. Meble te najczęściej stanowią sporą, zwartą bryłę, która nie wymaga już żadnych innych mebli wypoczynkowych, zwłaszcza foteli. Idealnym dopełnieniem rozbudowanego narożnika mogą być pufy zapewniające dodatkowe siedzenie podczas spotkań, a na co dzień służące za podnóżek oraz stylowy element wystroju salonu. Takie masywne systemy meblowe z jednej strony stanowią dominantę kompozycyjną, lecz z drugiej pozwalają w prosty sposób uporządkować przestrzeń. Narożnik nowoczesny mieszczący całą rodzinę z łatwością może oddzielić obszar salonu od strefy kuchenno-jadalnianej.

Wypoczynek w kształcie litery L nie jest jednak zarezerwowany wyłącznie do bardzo przestronnych mieszkań. Jeśli zastanawiacie się, jaki narożnik do małego salonu sprawdzi się najlepiej, warto rozważyć niewielki model, rozmiarem zbliżony do tradycyjnej sofy, lecz z przedłużeniem jednego z trzech siedzisk. Nowoczesne narożniki rozkładane prezentują się odpowiednio nawet w niedużych wnętrzach, grunt to otwarta przestrzeń pomiędzy częścią kuchenną, pokojem dziennym i korytarzem, co dziś jest jednym z wiodących trendów wnętrzarskich. Ponadto, ponieważ najczęściej stanowią duży, ale jedyny mebel wypoczynkowy w pokoju, pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń, co nie zawsze jest możliwe w wypadku kompletu kanapowego z fotelami.

Sypialnia w pudełku

Narożnik z funkcją spania czy kanapa rozkładana mają tę przewagę nad nierozkładanymi modelami, że w każdej chwili możemy zamienić je w komfortowe łóżko, np. w sytuacji przyjazdu gości. W funkcję spania wyposażone są dziś niemal wszystkie modele narożników, zaś te, które nie rozkładają się całkowicie – najczęściej bardzo gustowne i przypominające skórzane zestawy wypoczynkowe – posiadają przynajmniej funkcję relaksu, czyli możliwość odchylenia oparcia i wysunięcia podnóżka.

Istotną zaletą, jaką mają nowoczesne narożniki, jest możliwość korzystania z ich wewnętrznej skrzyni. Dodatkowa przestrzeń do przechowywania rzadziej używanych koców, ręczników czy pościeli przyda się szczególnie posiadaczom małych mieszkań, w których każda dodatkowa szafka, niezagracająca pokoju jest na wagę złota. Większość modeli posiada taki pojemnik na pościel.

Styl uniwersalny

W końcu podstawową zaletą narożników jest ich uniwersalność. Mnogość kolorów, kształtów i gabarytów pozwala dopasować nowoczesne narożniki do salonu w każdym stylu. Jasne komplety na niskich drewnianych nóżkach świetnie wpiszą się w styl skandynawski. Z kolei czarne, skórzane modele z niskim oparciem dopełnią wnętrza o charakterze industrialnym z ceglaną ścianą i metalowymi dodatkami. Narożnik glamour to natomiast meble do wnętrz eleganckich, przypominających apartamenty gwiazd filmowych. 

W zależności od ogólnej koncepcji wystroju, możemy wybrać narożnik o kilku rodzajach oparcia. Proste, jednorodne i pozbawione ozdób plecy sprawdzą się szczególnie w minimalistycznych aranżacjach. Taki narożnik prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie. Wówczas sami decydujemy, czy warto przybrać go dekoracyjnymi poduszkami. Nieco inaczej wyglądają narożniki, których oparcie stanowi obita płyta meblowa, do której przylegają okazałe poduchy. Takie zestawy wypoczynkowe zazwyczaj prezentują się bardziej przytulnie i nierzadko pozwalają wygodniej spędzać czas, zwłaszcza gdy zdarzy nam się przysnąć na siedząco. W wypadku takich modeli nie musimy się już również martwić, czym przykryć narożnik.