Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Oświetlenie salonu – jak je zaplanować?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Punktowe światło

Główna lampa wisząca okrągła, mająca za zadanie oświetlić całe pomieszczenie, to już przeżytek. Rozwiązanie to, choć popularne w poprzednich dekadach, było bardzo niepraktyczne. Jedna lampa nie była w stanie zagwarantować równomiernego oświetlenia wnętrza. Bez względu na powierzchnię pokoju, zawsze znalazły się w nim miejsca otoczone półmrokiem. Czytanie w takich warunkach było zupełnie niemożliwe. Co zamiast tego? Planując oświetlenie salonu, warto wybrać klimatyczne, punktowe światła. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia doświetlenie tych stref, które są dla nas istotne. Elegancka stołowa lampa z abażurem doda uroku rodzinnej kolacji. Lampa biurkowa przyda się w czasie odrabiania lekcji. Wygodna, stojąca lampa podłogowa doświetli strefę relaksu i stworzy komfortowe warunki do zatopienia się w ulubionej lekturze. Eleganckie lampy sufitowe nadadzą wyjątkowy charakter naszemu wnętrzu.

Wybierając lampę z punktowymi reflektorami (np. reflektory sufitowe czarne), możemy skierować źródło światła na miejsca, które chcemy zaakcentować. Może to być ceglasta ściana z ciekawymi grafikami popularnych artystów lub galeria rodzinnych zdjęć. Do łask wracają też zdobne żyrandole z błyszczącymi kryształami – będą one doskonałym dodatkiem do salonu w stylu glamour.

Kącik do czytania

Mole książkowe przy aranżacji salonu z pewnością zwrócą uwagę na wybór odpowiedniej lampy do czytania. W tej roli świetnie sprawdzą się lampy podłogowe z wygiętym ramieniem, które możemy dowolnie ustawiać. Lampa podłogowa z błyszczącą, lustrzaną oprawą idealnie nada się do salonu urządzonego w stylu amerykańskim. Zwolennikom skandynawskiego szyku przypadnie zaś do gustu minimalistyczna lampa w kształcie reflektora z eleganckim drewnianym stelażem. Ciekawą kontrpropozycją dla lamp stojących będą praktyczne kinkiety. Te z opcją kierowania światłem możemy zamontować nad sofą czy narożnikiem i użyć ich zgodnie ze swoimi preferencjami. Kinkiet świetnie pasuje do minimalistycznych wnętrz, w których stroni się od przepychu i nadmiaru dodatków. Jeśli nie chcemy organizować osobnej przestrzeni do czytania, wykorzystajmy w tym celu lampę stołową. Elegancki model z abażurem będzie nie tylko funkcjonalnym, lecz także efektownym dekoracyjnym dodatkiem.

Oświetlenie nad stołem

Pomysłem wartym uwagi jest zamontowanie wiszącej lampy bezpośrednio nad stołem jadalnianym, bądź mniejszym stolikiem kawowym. Takie rozwiązanie to interesujący zabieg dekoracyjny, ale też praktyczny sposób, by dobrze doświetlić części salonu, w których spędzamy najwięcej czasu. O ile lampa sufitowa może być minimalistyczna i delikatna, o tyle decydując się na lampy wiszące nad stołem, powinniśmy wybrać bardziej okazałe modele. To dzięki nim podkreślimy wyjątkowość naszego wnętrza i nadamy mu indywidualny charakter. Dużym powodzeniem cieszą się modele industrialne o prostej, metalowej bryle, która jest jedynie ażurową osłoną dla żarówki. Możemy wybrać zwykłą żarówkę energooszczędną lub postawić na dekoracyjną, która wprowadzi do naszego salonu iście industrialny klimat. Jeśli lubimy nieoczywiste dodatki o designerskim charakterze, postawmy na wiszącą lampę wykonaną z naturalnego cementu. Surowa forma i minimalistyczny kształt sprawiają, że lampa doskonale wpasuje się w każde wnętrze.

Przykładowe lampy do salonu

Lampa podłogowa srebrna PESO
59,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

MINAR Lampa sufitowa, LED, geometryczna, drewno sosnowe, 54 cm
199,-
Cena najniższa: 379,-

Cena regularna:

Cena regularna: 379,-