powrót

Oświetlenie w sypialni na poddaszu – jak je mądrze rozplanować?

Poddasze to bardzo specyficzna przestrzeń: z jednej strony przytulna i urokliwa, z drugiej posiadająca wiele ograniczeń. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na oświetlenie sypialni ze skosami.

Oświetlenie w sypialni na poddaszu – jakie lampki nocne się sprawdzą?

Zacznij od najważniejszej decyzji – w którym miejscu sypialni znajdzie się łóżko? Umieszczenie tego mebla w kącie lub pod skosem to niezbyt dobry pomysł. Nawet jeśli zyskasz dzięki temu odrobinę więcej przestrzeni, możesz jednocześnie stracić możliwość swobodnego dojścia do łóżka. W dodatku, jeśli któryś z domowników jest wyższego wzrostu, istnieje duże ryzyko uderzenia głową w jeden ze skosów.

Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka w punkcie, gdzie sufit jest najwyższy. Taki układ sprawi, że sypialnia będzie robiła wrażenie przestronniejszej, a Ty zyskasz miejsce na dostawienie szafek nocnych – idealnej podstawy pod dodatkowe lampki.

Przed zakupem lampek nocnych, zastanów się, jaki model będzie najlepiej pasował do wystroju wnętrza. Do pokoju urządzonego w stylu glamour z eleganckim, tapicerowanym łóżkiem, możesz wybrać nowoczesną lampę z dekoracyjną, szklaną podstawą. Jeśli bardziej pasuje do Ciebie wnętrze boho, zdecyduj się na lampę z rattanowymi dodatkami. Do wnętrza fanów aranżacji vintage wpasują się klasyczne modele sprzed dekad wyszperane na pchlim targu.

Pamiętaj, że w sypialni najlepiej sprawdzi się światło o ciepłej barwie i niezbyt dużej mocy – stworzy przyjemny klimat sprzyjający odpoczynkowi.

Oświetlenie sypialni na poddaszu

Czy kinkiety to dobre rozwiązanie do sypialni na poddaszu?

Skośne ściany trudno dokładnie i równomiernie oświetlić, dlatego światło lampy sufitowej na pewno nie wystarczy. Jeśli w sypialni nie ma miejsca na lampki nocne, kinkiety to dobre rozwiązanie.

Plusem takiego oświetlenia na poddaszu jest optyczne powiększenie wnętrza i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W ten sposób unikniesz zastawiania podłogi lampami stojącymi, co jest szczególnie przydatne, jeśli jednym z domowników jest małe dziecko lub energiczny zwierzak.

Kinkiety możesz też ustawić pod dowolnym kątem – od Ciebie zależy, czy lampa będzie świeciła w kierunku łóżka, szafy czy fotela, w którym lubisz czytać.

Oświetlenie na szynoprzewodach w sypialni na poddaszu – jak je zaaranżować?

Nadal zastanawiasz się, jak oświetlić pokoje na poddaszu? W sypialni ze skosami nie zawsze jest możliwość zainstalowania wiszącej lampy, żyrandola albo plafonu. Jeśli nie chcesz zdecydować się również na reflektory, oczka lub halogeny, a oświetlenie LED w sypialni na poddaszu zupełnie Ci nie odpowiada – jaka lampa na skosie będzie idealna? Alternatywą jest instalacja oświetleniowa na szynoprzewodach.

To rozwiązanie pozwoli Ci oświetlić zarówno ściany, jak i sufit, a jego aranżacja zależy w zasadzie wyłącznie od Twojego pomysłu. Jak to dokładnie działa? Szynę montażową umieszcza się na wybranej ścianie, a na niej montuje szereg spotów (głowic z żarówkami), które możesz rozmieścić i wyregulować w zależności od potrzeb.

Takie oświetlenie idealnie wpasuje się w nowocześnie urządzone wnętrza i pomoże doświetlić miejsca, w których inne lampy mogłyby się nie sprawdzić.

Lampa do sypialni na poddaszu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Podsumowanie

Jak widzisz, na rynku znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji oświetleniowych. Jakie oświetlenie na poddasze wybierzesz dla siebie i swojej rodziny? Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Ci podjęcie tej trudnej decyzji. Wszystkie typy opisywanych lamp znajdziesz w na agatameble.pl oraz w stacjonarnych Salonach Agata.

Hasła tematyczne: Sypialnia lampa