powrót

Para idealna – jak dobrać dywan do kanapy?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Co sprawia, że w nowym miejscu zaczynasz czuć się, jak we własnym domu? Nie chodzi ani o widok z okna, ani o możliwość podłączenia telewizora, lecz o moment, w którym rozsiadasz się pierwszy raz w salonie i zaczynasz odczuwać więź z otoczeniem. Za to wrażenie odpowiadają w dużej mierze wygodna kanapa i miękki dywan. Z naszymi radami dopasujesz je tak, że będą tworzyć parę idealną.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar dywanu?

Za mały dywan jest jak spodnie ze zbyt krótkimi nogawkami – może wyglądać trochę zabawnie i nie na miejscu. Dywan o odpowiednim rozmiarze okala strefę wypoczynkową, stanowi swego rodzaju ramę dla mebli i dzięki temu zapewnia poczucie przytulności. Aby taki efekt uzyskać we własnym salonie, zadbaj o to, by dywan znajdował się pod kanapą, a nie przed nią. Umieść go w centralnej części pomieszczenia w taki sposób, by wystawał poza obręb mebli wypoczynkowych na ok. 10 - 20 cm z każdej strony. Niewielką sofę z łatwością umieścisz na dywanie w całości. Kłopot może pojawić się, gdy posiadasz mebel o większych wymiarach. Jak więc dopasować dywan do narożnika? Kieruj się zasadą, by chociaż przednie nogi mebli tapicerowanych znajdowały się na dywanie.

W bardzo dużych salonach możesz zaszaleć z kompozycją. Jeśli salon ma układ otwarty (stanowi wraz z kuchnią wielofunkcyjne pomieszczenie), umieść sofę na dywanie tak, by za sofą pozostało miejsce do swobodnego przechadzania się. W dużym pomieszczeniu puść wodze fantazji i stwórz kompozycję z kilku dywanów. Możesz również za ich pomocą wydzielić strefy w pomieszczeniu, umieszczając jeden pod stołem – w strefie jadalnianej, drugi w strefie wypoczynkowej, a trzeci (najmniejszy) – pod stolikiem kawowym. Dzięki temu wnętrze zyska wielowymiarowy charakter.Rada

Zanim zaczniesz rozglądać się za nowym dywanem, rozplanuj układ mebli wypoczynkowych, a potem zastanów się, jak wkomponować dywan w salon. Możesz użyć taśmy malarskiej, by oznaczyć miejsce, w którym będzie się znajdować kanapa i dywan, a potem wszystko zmierzyć.


welurowe stylizowane meble, metalowy stolik, welurowa kanapa, kolorowy dywanJak dobrać kolor dywanu?

Kolory we wnętrzu wpływają na nasze samopoczucie każdego dnia. Ciemne tworzą intymny nastrój, a jasne sprawiają, że wnętrza wydają się większe. Umiejętnie zastosowane w aranżacji wnętrz barwy sprzyjają wypoczynkowi i koncentracji. Źle dobrane – mogą powodować rozdrażnienie i ból głowy. Jak więc dopasować kolor dywanu i kanapy? Ilość dostępnych tkanin wśród mebli tapicerowanych nie jest nieskończona i łatwiej będzie Ci dopasować kolor dywanu do sofy niż odwrotnie. Najpierw wybierz więc kolor kanapy, a następnie zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać.

Rada

✔ Jeśli chcesz, aby to sofa przyciągała najwięcej uwagi, dobierz kolor dywanu do otoczenia. 
✔ Wybierając dywan w kolorze sofy sprawisz, że będą wspólnie stanowić tło dla dodatków. 
✔ Jeśli nóżki sofy kontrastują z tapicerką, ale komponują się z barwą dekoracji, możesz dobrać kolor dywanu do nóżek.


Najbezpieczniejszym ze sposobów zestawiania barw jest łączenie różnych odcieni tego samego koloru. Jeśli masz zieloną sofę, wybierz kolor dywanu z palety barw zielonych: od bardzo jasnych do ciemnych tonów zieleni. W ten sposób zbudujesz we wnętrzu wrażenie głębi, zachowując monochromatyczną subtelność. Ciemnozieloną kanapę ustaw na jasnozielonym dywanie i zabaw się dobieraniem poduszek w kilku odcieniach zieleni.


Pomocne narzędzie – koło barw

Jeśli chcesz łączyć ze sobą różne kolory, możesz skorzystać z koła barw. Wybierz świadomie zestawienie komplementarne, pokrewne czy bardziej harmonizujące, a dywan i kanapa będą do siebie pasować.


  • Kolory pokrewne – wielobarwny, lecz spokojny klimat uzyskasz, zestawiając ze sobą kolory znajdujące się obok siebie w kole barw. Możesz wybrać kolor dominujący i uzupełnić go dwiema barwami pokrewnymi.
  • Kolory harmonijnego trójkąta – chcesz wykorzystać w aranżacji 3 różne kolory, które stworzą harmonijne, ale intensywne połączenie? Narysuj w kole barw trójkąt równoboczny tak, by jeden z jego wierzchołków sięgał koloru sofy. Pozostałe 2 wierzchołki wskażą ci 2 kolory, które świetnie prezentują się w jego towarzystwie.
  • Kolory komplementarne – uwielbiasz kolorystyczne kontrasty? Dobierz do koloru sofy barwę dywanu, znajdującą się w kole barw po przeciwległej stronie. Takie zestawienie doda energii nawet najnudniejszemu wnętrzu.

koło kolorów, jak dobrać dywan, zielona sofa, dywan monstera, dywan w liście

Jaki kolor dywanu pasuje do szarej kanapy? Do neutralnych kolorów możesz dopasować niemal wszystko: od szarości i brązów, po intensywne barwy. Beżowe lub szare dywany zestawione z szarą sofą to bardzo modne połączenie – neutral look to najnowszy trend w projektowaniu wnętrz.

Rada

Wykorzystaj metodę kontrastów, a zestawisz kolory po mistrzowsku. Jeśli podłoga jest ciemna, wybierz jaśniejszy dywan. Jeśli dywan jest jasny, niech sofa będzie ciemniejsza, a ściany jaśniejsze.


salon glamour, szara sofa, sofa chesterfield, jasny dywan


Jak łączyć wzory i tekstury?

Wzory i tekstury są kluczem do stylistycznego serca aranżacji i mają wpływ na klimat, jaki panuje w pomieszczeniu. Zupełnie inaczej czujemy się w salonie, w którym króluje motyw kraty, niż tam, gdzie otaczają nas wzory kwiatowe. Aby wzór dywanu dopasować do wnętrza i kanapy, należy wziąć pod uwagę własne preferencje i kilka aranżacyjnych zasad.

Zasada albo/albo

Najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie wzorów do wnętrza jest stosowanie się do zasady albo/albo. Jeśli sofa jest wzorzysta, dobierz jednobarwny dywan. Chcesz urozmaicić subtelną aranżację? Gładką sofę zestaw z dywanem o wyrazistym wzorze. Gdy tylko jeden element we wnętrzu przykuwa uwagę, nie ma ryzyka, że w aranżacji zapanuje chaos.

Szalony miszmasz 

Jeśli masz wystarczająco dużo odwagi, możesz zestawić ze sobą dywan i kanapę we wzory. Aby urządzić wzorzysty kącik wypoczynkowy ze smakiem, wybieraj wzory w podobnym kształcie, stylu i kolorze.

Szukaj podobieństw

Aby wzór pasował do otoczenia, dobieraj go na zasadzie podobieństw. Wybierając wzorzysty dywan pamiętaj, by choć jeden z kolorów występujących we wzorze pasował do barwy tkaniny, jaką wykończona jest sofa. Idealnie, jeśli pozostałe kolory ze wzoru dywanu również pojawią się we wnętrzu: na zasłonach, w obrazach, dodatkach.

Subtelny miks 

Możesz sprawić, że salon o neutralnej kolorystyce zyska intrygującą wizualnie głębię, dzięki wyrazistej strukturze tkanin. Połącz rozmierzwione, plecione, frezowane lub cięte tekstury w tym samym kolorze i stwórz własny wzór na idealną strefę wypoczynkową.


Rada

Do wzorów na większych elementach dobieraj wzorzyste motywy na dodatkach. Skorzystaj z naszej niezawodnej formuły: połącz wzór kwiecisty, geometryczny, pasy i jednobarwną tkaninę. Dywan z dużym wzorem zestaw z gładką tapicerką i dobierz do nich poszewki dekoracyjne z małym nadrukiem.granatowa welurowa sofa, biała witryna, dywan w geometryczne wzory


Wystarczy, że wymienisz dywan na nowy, a w salonie zapanuje zupełnie inna atmosfera. Chodzi o to, aby wraz z kanapą tworzył strefę wypoczynkową, w której dobrze czują się domownicy. Rozważ jego rozmiar, kolor i wzór. Teraz już wiesz, jak dopasować dywan do kanapy w taki sposób, aby tworzyły parę idealną.