Kuchnia to bez wątpienia ważne miejsce – spędza się w niej mnóstwo czasu przygotowując, a często i jedząc posiłki. Co zrobić, by stała się prawdziwym sercem domu? Jak uniknąć aranżacyjnych pomyłek? Kluczem do sukcesu jest odpowiedni plan. Sprawdź, jak krok po kroku stworzyć przestrzeń na miarę swoich marzeń.
Jak zaplanować kuchnię? Od czego zacząć?
Choć na pierwszy rzut oka planowanie kuchni wydaje się proste, wymaga podjęcia wielu, często niełatwych, decyzji. Od czego więc zacząć? Najlepiej od pomiarów.
Zmierz dokładnie pomieszczenie, zwracając uwagę na umiejscowienie drzwi oraz okien. Istotna jest nie tylko wysokość i szerokość ścian, ale też długość parapetów, obecność grzejników, układ rur czy kratek wentylacyjnych. |
Stwórz mapę wnętrza i zaznacz na niej wszystkie miejsca ważnych przyłączy (prądu, gazu itp.). Nie pomiń żadnego szczegółu. Stawką jest funkcjonalność Twojej kuchni.
Aranżacja kuchni jest uzależniona również od tego, czy kuchnia ma układ otwarty czy zamknięty. W kawalerkach i mniejszych mieszkaniach połączenie kuchni z salonem staje się często jedynym możliwym rozwiązaniem. Sprytnymi sposobami możesz jednak oddzielić strefę kuchenną od wypoczynkowej – wykorzystaj do tego wąskie szafki, które będą imitować kuchenną wyspę lub wysoki blat, przy którym będziesz mógł spożywać posiłki, np na białych hokerach. Prostym pomysłem jest wstawienie pomiędzy te dwie odmienne przestrzenie stołu z krzesłami – stworzysz tym samym strefę jadalnianą łączącą kuchnię z salonem.
Jak zaplanować kuchnię online?
Jeśli brakuje Ci pomysłów albo po prostu nie masz zbyt wiele czasu na projektowanie aranżacji, skorzystaj z dostępnych technologii i narzędzi informatycznych. Planer kuchni przeprowadzi Cię przez wszystkie niezbędne etapy tworzenia projektu. Zawsze możesz też liczyć na pomoc profesjonalnych ekspertów.
Projekt kuchni online to idealna propozycja dla zabieganych i zapracowanych. Cały proces przebiega szybko, sprawnie i bez najmniejszego ryzyka. |
Konieczne jest jednak dokładne zwymiarowanie wnętrza – perfekcyjny projekt wymaga dopracowanej bazy. Jeśli obawiasz się, że nie potrafisz zrobić tego dobrze – skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Usługę wymiarowania oferują między innymi firmy montażowe.
Podział przestrzeni na strefy – kolejny etap projektowania kuchni
Podczas urządzania kuchni pamiętaj o wyodrębnieniu odpowiednich stref w pomieszczeniu. Dobrze zorganizowana i podzielona przestrzeń pozwoli Ci lepiej wykorzystać czas spędzony w kuchni i znacznie skrócić proces gotowania lub sprzątania. Wydziel przestrzeń do:
- przechowywania – powinny znaleźć się w niej: lodówka, zamrażarka i szafka lub szuflada na tak zwane suche produkty (mąkę, ryż, kasze itp.);
- zmywania – umieść tam zmywarkę, zlewozmywak, suszarkę na naczynia i kosze na odpadki;
- przyrządzania posiłków – tutaj powinno znaleźć się oświetlenie podszafkowe typu LED, a także różne akcesoria kuchenne, na przykład: tarki i szatkownice, durszlaki, miski, młynki i przyprawniki, noże, deski do krojenia itp. Powinny być one wykonane z wytrzymałych i bezpiecznych dla zdrowia surowców, które nie reagują z żywnością;
- pieczenia i gotowania – z kuchenką, piekarnikiem oraz mikrofalówką.
Meble kuchenne – wybór odpowiedniego wyposażenia to podstawa
Wiesz już, jak będzie wyglądać Twoja idealna kuchnia? Aranżacje, które możesz przeglądać w Internecie mogą Cię zainspirować i pomóc wybrać spośród wielu możliwych opcji. Dobrym rozwiązaniem będą meble o charakterze systemowym, czyli tak zwane meble modułowe. Można je ze sobą dowolnie zestawiać, tworząc unikalne kompozycje, maksymalnie dopasowane do przestrzeni Twojej kuchni. Korzystając z tej opcji, masz realny wpływ na każdy element wyposażenia wnętrza i decydujesz praktycznie o wszystkich aspektach mebli – wybierasz korpusy szafek, fronty, uchwyty, blaty itp.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że meble modułowe występują w rozmaitych wariantach kolorystycznych oraz rozmiarach. Bez trudu dopasujesz je do swoich indywidualnych preferencji, a także wymogów danego wnętrza. |
Propozycja ta z pewnością przypadnie do gustu właścicielom niewielkich mieszkań, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Systemowe rozwiązania pozwolą Ci uszyć kuchnię na miarę swoich potrzeb i maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię.
Idealna kuchnia – inspiracje i pomysły na aranżacje
Jeśli cenisz nowoczesny design, sięgnij po białe fronty szafek pokryte laminatem i lakierowane na wysoki połysk. Wyglądają one niezwykle elegancko i nie sprawiają większych trudności w czyszczeniu. Są też odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych – na przykład wilgoci czy wysokich temperatur – oraz na uszkodzenia mechaniczne w postaci zarysowań, pęknięć, wgnieceń i odkształceń. Dobierz do nich blaty w ciemnoszarym kolorze z subtelnym dekorem imitującym skałę i metalowe lampy sufitowe o futurystycznych kształtach, a uzyskasz supermodną przestrzeń, którą z dumą będziesz mógł prezentować gościom.
Niesłabnącym powodzeniem cieszą się kuchnie w stylu angielskim – jest to rozwiązanie dedykowane zwłaszcza wielbicielom klimatów retro i romantykom. Błędem jest założenie, że meble kuchenne w tym charakterze wymagają przestrzeni o sporym metrażu. W mieszkaniach, gdzie możliwa jest jedynie kuchnia w postaci aneksu również możesz stworzyć sielsko-elegancką aranżację, jeśli tylko wykorzystasz maksymalnie dostępne miejsce. |
Pomimo tego, że zaprojektowanie kuchni, która w równej mierze będzie ładna, co funkcjonalna, wymaga sporo wysiłku – warto zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zazwyczaj zmiana kuchennej aranżacji wiąże się ze znaczącymi kosztami, zatem dokonanie dokładnych pomiarów i przeanalizowanie potrzeb przed umeblowaniem jest kluczowe, by przez kolejne lata móc wygodnie i z zadowoleniem korzystać z miejsca, które służy nie tylko przygotowywaniu posiłków, ale często jest centrum rodzinnego życia.
Elementy kuchni przydatne przy jej planowaniu