Pokój dla gości – jakie łóżka i sofy sprawdzą się najlepiej?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Jak komfortowo przenocować gości? Jeśli dysponujemy oddzielnym pokojem gościnnym, warto wyposażyć go w wygodne, dwuosobowe łóżko. W mniejszych mieszkaniach strefę dla gości najłatwiej zaaranżować w salonie lub gabinecie. Poniżej kilka inspiracji.
Pokój dla gości – łóżko czy sofa?
Osobny pokój przeznaczony wyłącznie dla gości to idealna sytuacja. Jeśli mamy w domu taką przestrzeń, najlepiej urządzić ją jak sypialnię, czerpiąc inspirację z pokoi hotelowych. Choć w pierwszej chwili może się to wydawać niezbyt dobrym pomysłem, jest całkowicie uzasadnione. Pokoje w hotelach są bowiem zaaranżowane właśnie w taki sposób, by tworzyły ciche i komfortowe miejsce do odpoczynku. Uniwersalne wyposażenie i stonowana kolorystyka sprawiają natomiast, że niemal każdy czuje się w nich dobrze.
W zależności od wielkości pokoju gościnnego, możemy urządzić w nim miejsce do spania dla 2, 3, a nawet 4 osób (zapewni to np. sofa 4 osobowa rozkładana lub narożnik z funkcją spania 140x200). Podstawowym elementem będzie tu łóżko rozkładane, przeznaczone dla dwóch osób. Obok rozkładanej kanapy czy wersalki można ustawić dodatkowo jednoosobowy tapczan, łóżko jednoosobowe z materacem, łóżko jednoosobowe z pojemnikiem lub podwójne łóżko młodzieżowe, które stworzą możliwość przenocowania kolejnych osób.
Najwyższy komfort snu zapewni gościom dwuosobowe łóżko w rozmiarze 140 x 200 cm lub 160 x 200 cm. Zajmuje ono nieco więcej miejsca niż kanapa rozkładana, ale dzięki dużej powierzchni sprawdzi się nie tylko jako łóżko dla par, ale także dla rodziców z małym dzieckiem. Warto wybrać model wyposażony w mechanizm pneumatyczny, ułatwiający podnoszenie i dostęp do pojemnika na pościel. Łóżko można też doposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak tapicerowany albo obity ekologiczną skórą zagłówek oraz szafki nocne z tej samej kolekcji. Warto zwrócić uwagę na łóżka kontynentalne w rozmiarze 160x200, które wprost nawiązują do wyposażenia hotelowych apartamentów. Cechuje je niezwykła wygoda użytkowania, a także ciekawe wzornictwo. Dodatkowo łóżka kontynentalne z pojemnikiem na pościel to doskonałe rozwiązanie na w pełni komfortowy i funkcjonalny mebel.
Jeśli pokój gościnny na co dzień pełni rolę domowego biura bądź pokoju do pracy, warto wyposażyć go w rozkładaną sofę. W ciągu dnia zapewni miejsce do przyjmowania klientów lub partnerów biznesowych, natomiast podczas wizyty gości stanie się wygodnym miejscem do spania. Podobnie jak wersalka, kanapa rozkładana posiada pod siedziskiem pojemnik, dzięki czemu przechowamy dodatkową kołdrę, poduszki oraz koc.
Pokój dla gości – co oprócz łóżka?
Łóżko, wersalka czy tapczan to niewystarczające wyposażenie pokoju gościnnego. Oprócz miejsca do spania niezbędne są także meble, które umożliwią przechowywanie rzeczy, oraz dodatki i akcesoria, dzięki którym goście poczują się jak w domu. Idealnie, jeśli w pokoju znajdzie się niewielka szafa i komoda z szufladami. Przydadzą się również mały stolik i dwa krzesła lub miękkie pufy.
W pokoju dla gości lepiej nie przesadzać z dekoracjami. Narożnik czy sofa rozkładana powinny mieć kolor, któy będzie się dobrze komponował z resztą elementów znajdujących się we wnętrzu. Zamiast prywatnych zdjęć i wielu drobnych ozdób warto postawić na pojedyncze elementy, np. filmowy plakat albo elegancki zegar ścienny. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie roślin – kwiaty doniczkowe i cięte dodadzą wnętrzu świeżości i uprzyjemnią gościom pobyt.
Istotną sprawą są dodatki tekstylne. Pokój powinien zapewniać intymność, dlatego należy zadbać o odpowiednią oprawę okien. Poza firankami dobrze jest zamontować nieprzepuszczające światła zasłony bądź rolety. Na łóżku sprawdzą się ozdobna narzuta, ciepły koc i poduszki dekoracyjne, a pod nim – miękkie dywaniki z dłuższym włosiem. Pamiętajmy też o oświetleniu, które pozwoli wieczorem poczytać książkę albo stworzy kameralną atmosferę do oglądania filmu.
Strefa dla gości w salonie – sofy i narożniki
W wielu mieszkaniach zaaranżowanie oddzielnego pokoju tylko dla gości nie jest możliwe. Jego rolę spełnia najczęściej salon, gdzie do dyspozycji odwiedzających oddajemy sofę lub narożnik. To całkiem dobre rozwiązanie, jednak wybierając mebel, który posłuży jako rozkładane łóżko, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.
Komfortową powierzchnię spania zapewnią narożniki. Modele z mechanizmem rozkładania typu „delfin” lub „DL” rozkładają się bardzo szybko i wygodnie. W pierwszym przypadku wystarczy wysunąć dolną szufladę i za pomocą specjalnego uchwytu unieść schowany w niej materac. Drugi mechanizm polega na wysunięciu do przodu całego siedziska i położeniu oparcia w powstałą wolną przestrzeń.
Z kolei kanapy rozkładane sprawdzą się tam, gdzie nie ma miejsca na narożnik. Wybierając kanapę, zwróćmy uwagę nie tylko na prosty mechanizm otwierania, ale również sposób wykonania. Zastosowanie identycznych sprężyn na siedzisku i oparciu sprawia, że komfort spania na obu częściach jest taki sam. Dodatkową przestrzeń do spania mogą stworzyć jednoosobowy tapczan lub mała, jednoosobowa sofa, które w ciągu dnia pełnią rolę szezlongu lub fotela wypoczynkowego. Dzięki niewielkim rozmiarom i łatwemu rozkładaniu można je wykorzystać w tym celu zarówno w salonie, jak i w gabinecie. Dobrym wyborem jest też sofa dwuosobowa.
Aby zapewnić gościom odrobinę prywatności, można zastosować w salonie niewielki parawan. Warto też pamiętać o przygotowaniu dla nich kilku szuflad lub półek w szafce. Obok narożnika lub sofy, pełniących rolę łóżka, dobrze jest postawić niski stolik lub małą szafkę na podręczne drobiazgi.
Dwuosobowe łóżko, rozkładana kanapa, a może niewielki tapczan? Wybór posłania dla gości zależy od dostępnego metrażu, a także tego, jak często i licznie przyjmujemy rodzinę czy przyjaciół. Zawsze jednak powinniśmy zadbać o ich komfort i dobre samopoczucie.
Przykładowe łóżka i sofy do pokoju gościnnego