powrót

Półki i regały do pokoju ucznia

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pokój ucznia musi pomieścić wiele rzeczy: od przyborów szkolnych, przez podręczniki i zeszyty, po ulubione książki, gry czy pamiątki. Dostępny metraż zwykle nie jest zbyt duży, dlatego powinien być odpowiednio zagospodarowany. Regał otwarty albo zamknięty, półka wisząca nad biurkiem lub łóżkiem to meble młodzieżowe niezbędne, by uczniowski pokój świetnie spełniał swoją rolę.

Regał otwarty czy zamknięty – co wybrać?

Urządzając pokój ucznia, warto podzielić go na trzy wyraźne strefy: nauki, odpoczynku i przechowywania – dzięki temu unikniemy aranżacyjnego nieładu, a samo pomieszczenie stanie się bardziej funkcjonalne. Strefę nauki organizujemy wokół biurka – przydatne będą tutaj zarówno półki ścienne, jak i regały na pomoce szkolne i podręczniki. Strefa odpoczynku obejmuje łóżko z dodatkowymi elementami, takimi jak szafka nocna czy półka wisząca na ścianie. W strefie przechowywania umieszczamy przede wszystkim szafę na ubrania, a oprócz niej dobrze sprawdzą się także tutaj komoda i zamknięte regały.

Zarówno otwarte, jak i zamknięte regały to bardzo praktyczny element wyposażenia pokoju ucznia. Regał otwarty gwarantuje łatwy dostęp do ułożonych na nim przedmiotów, może też pełnić funkcje dekoracyjne, jeśli ustawimy na nim kwiaty doniczkowe albo zdjęcia w ozdobnych ramkach. Dzięki lekkiej konstrukcji regał otwarty nie przytłacza nawet niewielkiego pomieszczenia. Z kolei regały zabudowane sprawdzą się lepiej w strefie przechowywania, mieszcząc ubrania i wszystkie te rzeczy, których nie chcemy eksponować. Podczas wyboru konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na jego stabilność i wytrzymałość. Półki regału powinny udźwignąć spory ciężar bez obaw o odkształcenia. Istotny jest także materiał wykonania – dobrym wyborem będą meble młodzieżowe pokryte odpornym na uszkodzenia i łatwym do utrzymania w czystości laminatem.

Regały dla ucznia – funkcjonalne i oryginalne

Pokój ucznia powinien łączyć walory użytkowe z ciekawym wzornictwem. Dlatego wybierając regały przeznaczone do tego pomieszczenia, warto kierować się – poza funkcjonalnością – również oryginalnym stylem. Interesującą propozycją jest na przykład regał pozbawiony tylnej ściany, o ażurowej konstrukcji złożonej z niesymetrycznie rozmieszczonych brył. Dzięki temu mebel wydaje się optycznie lżejszy od klasycznego regału, a z powodzeniem spełnia wszystkie jego funkcje, mieszcząc na swoich półkach przedmioty o różnych gabarytach.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest połączenie w jednym regale półek otwartych i zamkniętych oraz szuflad. Dzięki temu otrzymujemy wielofunkcyjny mebel, idealny do przechowywania zarówno książek, jak i ubrań czy dodatków. Tego rodzaju regał, na przykład z frontem w mocnym kolorze, pozwoli nastolatkowi na wyrażenie własnej indywidualności, a jednocześnie zdecydowanie ożywi wnętrze.

Klasyczne regały zamknięte, które za drzwiczkami kryją półki, również mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak boczna dostawka z półkami, dolne szuflady czy dekoracyjne oświetlenie LED. Decydując się na konkretny model, warto również wziąć pod uwagę kolorystykę, pamiętając, że w przypadku mebli młodzieżowych możemy pozwolić sobie na więcej, wybierając na przykład połączenie bieli i czerni z czerwonymi lub niebieskimi akcentami, nieszablonowe, wyraziste uchwyty, a nawet fronty pokryte wzorem.

Zestaw półek do pokoju ucznia

Niezależnie od obecności regałów, w pokoju ucznia sprawdzi się również zestaw półek wiszących. Mogą być one na stałe ze sobą połączone lub zamontowane na ścianie oddzielnie, tworząc przestrzenną kompozycję. Przy wyborze półek pamiętajmy o tym, by dobrać ich właściwą długość i szerokość, a także sprawdzić nośność. Najbardziej praktyczne będą modele pozwalające na przechowywanie rzeczy o wadze przynajmniej kilku kilogramów.

Półka wisząca tradycyjnie ma formę długiej, zawieszonej poziomo deski, nie jest to jednak jedyna możliwość. Na ścianie świetnie prezentują się także m.in. zabudowane z czterech stron półki o kształcie kwadratu, bez tylnej ścianki. Jeśli połączymy kilka z nich, uzyskamy ciekawą, kubikową formę, która sama w sobie stanowić będzie element ozdobny. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie zamykana półka wisząca, doskonała nad biurko. Da możliwość ukrycia różnych drobiazgów. Przestrzeń ściany nad biurkiem jest zwykle niewykorzystana – półka pomoże to zmienić i zapewni dodatkowe miejsce na przechowywanie uczniowskich rzeczy. Oryginalnym pomysłem będzie natomiast zawieszenie na ścianie 3 półek różnej długości, które ułożone jedna pod drugą, stworzą geometryczną kompozycję.

Wybierając meble młodzieżowe i urządzając pokój ucznia, pamiętajmy o wprowadzeniu do wnętrza regałów i półek ściennych, które nie tylko pomagają uporządkować uczniowskie rzeczy, ale także mają wpływ na charakter i styl pomieszczenia.