powrót

Powrót do szkoły – jakie biurko wybrać dla dziecka, a jakie dla nastolatka?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wakacje to nie tylko czas letnich wyjazdów, ale często także remontów i zmian w pokoju ucznia. Każde dziecko w wieku szkolnym potrzebuje odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni do nauki, dlatego warto zadbać o prawidłowe wyposażenie pomieszczenia jeszcze przed nowym rokiem szkolnym. W jaki sposób wybrać odpowiednie biurko dla dziecka, które dopiero rozpoczyna edukację, a który mebel najlepiej sprawdzi się jako biurko dla nastolatka?

Biurko dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Długie godziny spędzane w niewłaściwej pozycji bardzo często prowadzą do wad postawy oraz bólów kręgosłupa, dlatego już od najmłodszych lat należy dbać, aby dziecko siedziało przy biurku wyprostowane. Tym bardziej, że z wiekiem będzie spędzać przy nim coraz więcej czasu. Prawidłowa postawa podczas pracy przy biurku to taka, w której ręce dziecka swobodnie opierają się o blat roboczy, przy zachowaniu kąta prostego pomiędzy ramionami a przedramionami. Rozmiar biurka należy dobrać jednak nie tylko do wzrostu oraz sylwetki dziecka, a także do zakresu jego użytkowania. Jeśli mamy w domu miłośnika rysunku czy grafiki, biurko powinno mieć odpowiednio szeroki blat roboczy, aby dziecko mogło rozłożyć się na nim ze wszystkimi kreślarskimi akcesoriami. Każde biurko dla dziecka powinno być także solidne: dobrej jakości materiał oraz staranne wykonanie to gwarancja, że mebel zachowa trwałość i estetycznie będzie prezentować się przez wiele lat.

Ergonomiczne biurko dla ucznia nie wystarczy, aby zapewnić mu optymalne warunki do nauki i rozwoju. Nie mniej ważne jest właściwie wyprofilowane krzesło biurowe, które zapewni wsparcie na całej długości pleców. Komfortowe krzesło biurowe powinno posiadać opcję regulacji w kilku płaszczyznach, a także być wyposażone w podłokietniki i zagłówek. Pomiędzy blatem biurka a siedziskiem należy zachować około 25 cm wolnej przestrzeni tak, aby nogi dziecka swobodnie opierały się na podłodze lub podnóżku.

Funkcjonalne biurko dla nastolatka

Nastolatek zaczyna spędzać przy biurku coraz więcej czasu, poświęcając go zarówno na naukę, jak i różnego rodzaju rozrywki. Wokół niego pragnie więc mieć nie tylko książki i zeszyty, ale także ulubione płyty czy gry komputerowe. Nastoletnie dziewczęta bardzo często traktują też biurko jak toaletkę, trzymając na nim lusterko, kosmetyki czy stojak na biżuterię. Wybierając biurko dla nastolatka, warto rozważyć zakup modelu ze specjalną nadstawką, wyposażoną w dodatkowe półki i szuflady. Powiększona przestrzeń przechowywania sprawia, że zakupione biurko może pełnić w pomieszczeniu także funkcję regału.

W pokoju nastolatka doskonale sprawdzi się biurko z szerokim blatem, na którym swobodnie będzie mógł korzystać jednocześnie z komputera, jak i otwartych książek czy zeszytów. Większa powierzchnia do pracy zapewnia wyższy poziom komfortu w trakcie nauki, jednak czy można pozwolić sobie na duży blat w pomieszczeniu o niewielkim metrażu? Aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, warto zdecydować się narożne biurko dla nastolatka, które nawet w małym pomieszczeniu pozwoli zaaranżować w pełni funkcjonalny kącik do nauki.

Jeśli istnieje taka możliwość, biurko warto ustawić tuż przy oknie, pamiętając by światło nie padało wprost na monitor, co może zakłócać obraz widziany na ekranie. Ponieważ dzieci często uczą się wieczorami, niezbędne jest także prawidłowe oświetlenie w postaci lampy biurkowej umieszczonej na blacie lub przymocowanej na ścianie nad nim.

Aranżacja przestrzeni wokół biurka

Początek szkoły podstawowej oznacza dla dziecka konieczność podjęcia wielu nowych obowiązków. Aby odrabianie lekcji stało się łatwiejsze, a dziecko szybciej przyswajało wiedzę, warto zadbać, by przestrzeń do nauki była przyjazna. Krzesło biurowe z tapicerką zdobioną motywami z bajek czy ściana nad biurkiem w delikatnym kolorze wprowadzą przyjemny nastrój. Zastosowanie kolorów w pokoju ucznia pobudzi także jego wyobraźnię i kreatywność.

Nie należy zapominać, że na lepszą koncentrację wpływa również porządek. Drobne akcesoria porozrzucane wokół blatu mogą odwracać uwagę od nauki, zdecydowanie lepiej umieścić je wewnątrz ozdobnych pudełek, które prezentują się elegancko i ułatwiają zachowanie czystości. Podczas nauki dziecko musi zapamiętać wiele nowych informacji. Mimo dostępności nowoczesnych sprzętów i aplikacji, wielu nastolatków wciąż woli zapisać najważniejsze informacje odręcznie na małych karteczkach. Idealnym sposobem, aby mieć je zawsze w pobliżu, będzie tablica korkowa zawieszona przy biurku. To również świetne miejsce, aby przypiąć zdjęcia przyjaciół, którzy w wieku nastoletnim stają się ogromnie ważni. W tym celu doskonale sprawdzi się także dekoracyjna ramka postawiona na skraju blatu.

Wybierając biurko dla ucznia, koniecznie należy postawić na jego ergonomię. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, pozwalające zwiększyć jego funkcjonalność, oraz unikalny styl, dzięki któremu nauka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.