powrót

Praktyczna szafa do pokoju dziecka i nastolatka

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Biurko, komoda, łóżko i oczywiście pojemna szafa. Bez tej ostatniej trudno wyobrazić sobie w pełni wyposażone wnętrze dla dziecka czy pokój młodzieżowy. Aby szafa była maksymalnie funkcjonalna, warto przed zakupem zapoznać się z dostępnymi projektami. Jakie szafy do pokoju dziecka i nastolatka wybierać? Oto przegląd praktycznych modeli.

Funkcjonalne i ustawne szafy narożne

W pomieszczeniach o małym metrażu liczy się każdy wolny centymetr, dlatego tak ważne jest, aby szafa do pokoju dziecka była zarówno pojemna, jak i ustawna. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się narożne projekty, dzięki którym można efektywnie zaaranżować dostępną przestrzeń. Wykorzystując zwykle trudne do zagospodarowania kąty, uzyskujemy dodatkowe miejsce na inne meble, np. komodę, fotel lub regał. Przy wyborze odpowiedniego modelu szafy narożnej, warto też zwrócić uwagę na jej wnętrze. Projekty wyposażone w drążki o różnej długości oraz węższe i szersze półki ułatwią dziecku ułożenie ubrań oraz utrzymanie porządku. Dodatkową przestrzeń przechowywania zapewnia również dno szafy, gdzie ustawić można pudełka na buty bądź akcesoria sezonowe, dzięki czemu każdy element garderoby jest dobrze widoczny i posegregowany. Zaletą szaf narożnych jest nie tylko ich kształt, lecz również nowoczesny wygląd. Zróżnicowany styl i kolorystyka sprawia, że projekty te można łatwo dopasować do wystroju każdego wnętrza.

Praktyczne szafy z szufladami i wieloma schowkami

Szukając odpowiedniej szafy do pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na modele wzbogacone dodatkowymi szufladami oraz te o większej ilości schowków. Rozbudowany układ półek z pewnością spodoba się wszystkim, którzy do tej pory nie mieli wystarczającego miejsca na drobiazgi czy kolekcje ulubionych koszulek. Tego rodzaju szafa stworzy dla nich optymalną przestrzeń do wygodnego przechowywania w dolnych szufladach, a pojemne półki umożliwią ułożenie ubrań według określonego typu. Dzięki temu zarówno chłopcy, jak i dziewczynki zmieszczą w szafie wszystkie części garderoby i w łatwy sposób odnajdą je, dobierając strój na nowy dzień. Projekty z dodatkowymi wnękami i półkami zachęcają najmłodszych i nastolatków do samodzielnego zorganizowania własnej garderoby, przez co chętniej utrzymają w niej porządek. Wśród dostępnych modeli szaf warto również wziąć pod uwagę projekty wsparte na nóżkach. Rozwiązanie to ułatwi odkurzanie pomieszczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku wnętrz urządzanych z myślą o alergikach.

Pojemne minigarderoby i nowoczesne szafy z półkami

Ciekawą propozycję wśród projektów szaf stanowią także modele z otwartą półką lub wnęką, dzięki czemu spełniają one częściowo funkcję regału. Takie rozwiązanie pozwala dziecku wyeksponować swoje ulubione przedmioty (płyty, książki czy dekoracyjne pudełka na drobiazgi). Uwagę przyciągają również propozycje projektantów, w których szafa staje się miejscem, do którego można dosłownie… wejść. Wyjątkowo pojemne wnętrze minigarderoby z pewnością spodoba się wszystkim, którzy cenią niestandardowy design i kreatywne rozwiązania. Liczne półki, szuflady i drążki na wieszaki zapewnią przestronne miejsce do przechowywania całej garderoby. Funkcjonalny układ szafy do pokoju dziecka pozwala pomieścić w niej różnego rodzaju ubrania: od kurtek zimowych, po letnie komplety czy jesienne bluzy. W minigarderobie zmieści się także obuwie, a także nieduży sprzęt sportowy.

Urządzenie funkcjonalnego pokoju młodzieżowego i przestrzeni dla dziecka to spore wyzwanie. Oprócz komfortowej strefy nauki i przytulnego kącika do relaksu, należy zadbać również o praktyczne miejsce do przechowywania garderoby. Dzięki temu w pomieszczeniu zapanuje ład, a utrzymanie porządku w pokoju nie będzie dla najmłodszych żadnym problemem.