Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Pralnia w domu — inspiracje i pomysły. Jak ją zagospodarować?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Im większa rodzina, tym więcej ubrań czekających na wypranie, powieszenie, wyprasowanie i poskładanie. Żeby uniknąć stert prania w różnych kątach oraz ukryć gdzieś pralkę, suszarkę i całą chemię, coraz częściej w domach pojawiają się pralnie. Jak zaprojektować pralnię w domu, by była nie tylko funkcjonalna, ale również stylowa? I czy można zaaranżować takie miejsce w niewielkim mieszkaniu? Jeśli marzy Ci się pralnia w domu, inspiracje i pomysły znajdziesz poniżej – do wykorzystania na każdym metrażu. 

Najlepsze miejsce na pralnię w domu

Zastanawiasz się, czy warto mieć pralnię w domu, skoro trzeba przeznaczyć na nią osobne pomieszczenie? Jeśli tylko metraż Ci na to pozwala, zdecydowanie warto. Mała pralnia w domu może mierzyć zaledwie 3 m², chociaż – jak łatwo się domyślić – im więcej miejsca, tym więcej sprzętów, mebli, chemii i dodatków w niej zmieścisz.

Pod ten cel możesz przeznaczyć pomieszczenie znajdujące się na dowolnej kondygnacji. Od Twoich indywidualnych potrzeb i układu wnętrz zależy, czy urządzisz pralnię w domu na poddaszu, w piwnicy, na parterze czy piętrze. Oczywiście pomieszczenie zaadaptowane w domu pod pralnię i suszarnię musi być wyposażone w sprawny system wentylacyjny, posiadać doprowadzoną instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną oraz ogrzewanie. Dobrze, gdy pralnia w domu posiada chociaż niewielkie okno.

A co zrobić, gdy nie masz możliwości przeznaczenia osobnego pomieszczenia na pralnię? Gdzie w domu wygospodarować na nią miejsce? Pomysłów na pralnię w domu jest wiele. Z powodzeniem możesz zaaranżować kącik pełniący funkcję pralni np. w przedpokoju lub łazience. Oczywiście kącik pralniczy to nie to samo, co niezależna, nowoczesna pralnia w domu, która zmieści nie tylko pralkę, ale również suszarkę automatyczną, meble, akcesoria do suszenia prania, proszki, płyny do płukania oraz wszystkie inne przedmioty służące do utrzymywania porządku.

Projekt pralni w domu warto stworzyć już na etapie projektowania budynku. Wówczas pomieszczenie zostanie w pełni zaadaptowane pod wskazany cel i oszczędzisz sobie kosztownych, pracochłonnych przeróbek.

Inspiracje na pralnię w domu — co obowiązkowo powinno się w niej znaleźć?

Na to, jak urządzić pralnię w domu, wpływ powinny mieć nawyki i potrzeby domowników, w szczególności to, jak często i jak dużo pierzecie. Wyposaż ją tak, żeby było Wam wygodnie. Jeśli dopiero planujesz zakup sprzętów, zastanów się, jakie faktycznie ułatwią Ci życie. Jeżeli często pierzesz i nie masz miejsca na suszenie prania, rozważ zakup pralko-suszarki. Posiadasz już pralkę? Dokup suszarkę automatyczną. Oczywiście dobór kolejnych sprzętów jest łatwiejszy, gdy aranżujesz pralnię w domu jednorodzinnym i dysponujesz wystarczającym budżetem. Gdy brakuje miejsca, zamiast tradycyjnej lub automatycznej suszarki możesz wykorzystać różnego rodzaju linki, drążki i składane wieszaki.

W domowej pralni obowiązkowo powinny się znaleźć środki piorące, także chemia pozwalająca utrzymać w czystości sprzęt AGD i całe pomieszczenie. Jeśli chcesz, możesz tutaj przenieść także łazienkowe środki czystości, wiadro z mopem czy odkurzacz.

Zastanawiając się, jak urządzić pralnię w domu, warto od razu przemyśleć wykończenie ścian i podłóg. W pomieszczeniu tym panują specyficzne warunki, dlatego obowiązkowo powinny się w nim znaleźć materiały odporne na wilgoć i podwyższoną temperaturę. Na ścianach możesz zastosować glazurę, płytki gresowe, specjalną farbę lub wytrzymałą tapetę z włókna szklanego. Podłogę najpraktyczniej wykończyć płytkami, ewentualnie naturalnym drewnem, jednak tylko po odpowiednim zabezpieczeniu.

Meble i dodatki do pralni w domu, czyli co poza pralką i suszarką?

Dylemat, jakie meble do pralni wybrać, będzie dotyczyć osób, które… mają na nie miejsce. Jeśli tylko metraż na to pozwala, warto w aranżacji pralni w domu uwzględnić kącik do prasowania i składania ubrań – z blatem, np. składanym, zamocowanym do ściany oraz z półkami. Na półkach możesz ustawić żelazko, koszyk z klamerkami i inne akcesoria, które chcesz mieć pod ręką. Wyższe półki, do których dostępu nie mają dzieci, są odpowiednie do przechowywania detergentów.

Pralnia w domu zwykle jest mała, więc raczej zrezygnuj z masywnych, stojących mebli na rzecz systemów wiszących. Zaoszczędzisz miejsce i będzie Ci łatwiej uprzątnąć podłogę. Pamiętaj, by wybierać meble spośród kolekcji dedykowanych łazienkom. Inaczej przez warunki panujące w pomieszczeniu mogą one szybko ulec zniszczeniu. Jeżeli metraż na to pozwala, możesz wprowadzić do wnętrza otwarte regały. Warto zaaranżować też strefę z umywalką lub zlewem oraz szafką. Umieścisz w niej ręczniki czy pościel.

Niezbędne w każdej pralni są co najmniej dwa kosze na pranie: na ciemne i jasne tkaniny. Osobny kosz warto przeznaczyć na ubranka dziecięce. Dotyczy to sytuacji, gdy pierzesz je osobno, np. stosując specjalne niemowlęce środki piorące. Wśród dodatków niezbędnych należy wymienić także specjalny kosz do przenoszenia rzeczy wyciągniętych z pralki.

Pralnia w mieszkaniu — czy da się wygospodarować na nią miejsce?

Inspiracji na pralnię domową w mieszkaniu warto poszukać w Internecie. Rzadko w grę wchodzi jej zaaranżowanie w osobnym pomieszczeniu. Raczej wydziela się kącik pralniczy:

  • w przedpokoju – ukryty za przesuwnymi drzwiami;
  • w łazience – w niewykorzystanej wnęce, za zasłoną, parawanem lub drzwiami;
  • w drugiej, mniejszej łazience – o ile jest, a pomieszczenie nie musi pełnić funkcji reprezentacyjnej;
  • w kuchni – ukryty w kuchennej zabudowie.

Urządzenie pralni w niewielkim mieszkaniu ułatwiają specjalne, kompaktowe sprzęty AGD.

Dekoracje do pralni, czyli jak stworzyć z niej przyjemne miejsce?

Pralnia nie musi być pomieszczeniem wyłącznie użytkowym. Szukając inspiracji na pralnię w domu – przytulną i stylową, warto sięgnąć po kilka ciekawych trików aranżacyjnych. Wybierz dekoracyjne kosze na pranie albo ukryj je w szufladach. Pralkę i suszarkę ustaw jedną na drugiej i zabuduj drzwiczkami. Ściągnij z widoku nieestetyczną chemię i deskę do prasowania. Tę drugą możesz zawiesić np. na drzwiach. Proszek lub kapsułki do prania schowaj w ozdobnej puszce i wyeksponuj. Elementem dekoracyjno-użytkowym, który świetnie buduje przytulność, są kosze do przechowywania. Ściany ozdób rodzinnymi fotografiami. Wprowadź roślinność, ale tylko gatunki lubiące mikroklimat panujący w pralni. Przyjemną atmosferę wykreujesz także przez zapachy, ale nie typowo „łazienkowe”.

Inspiracje do pralni w domu — organizacja 

Dobra organizacja to podstawa – zwłaszcza w małym wnętrzu o roboczym charakterze. Zorganizuj przestrzeń tak, żeby wygodnie wykonywać wszystkie czynności „pralnicze” bez potykania się o sprzęty czy meble, nurkowania w szafkach w poszukiwaniu detergentów czy wieszania rzeczy jedna na drugiej. Podziel pomieszczenie na funkcjonalne strefy: prania, suszenia, prasowania, przechowywania. Zadbaj o sortowanie brudnych ubrań i dopasowane do potrzeb wyposażenie. Postaraj się maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, jak bezcennym miejscem jest pralnia w domu. Inspiracje tu zawarte w większości możesz wykorzystać także w mieszkaniu, tworząc mały, ale praktyczny i dyskretnie ukryty kącik pralniczy. Po wszystko, co potrzebne do urządzenia domowej pralni, zapraszamy do Salonów Agata.