powrót

Projektowanie kuchni. Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt AGD w zabudowie?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zabudowa kuchni powinna być przemyślana zarówno pod względem funkcjonalności, jak i designu. Zestaw mebli kuchennych i sprzętów AGD to zwykle zakup na lata, a od właściwych decyzji zależy, czy będziemy z niego zadowoleni. Zmywarka, płyta indukcyjna, piekarnik, okap oraz lodówka to elementy wyposażenia, z których korzystamy na co dzień. Jak je wybrać, aby ułatwiały przygotowywanie posiłków, zachwycały estetyką, a jednocześnie nie generowały zbyt wysokich rachunków związanych z poborem energii elektrycznej?

Projekt kuchni dopasowany do Twoich oczekiwań

Nie ma uniwersalnej recepty na to, jak powinna wyglądać idealna zabudowa kuchni. Oglądane w Internecie lub w sklepach gotowe projekty kuchni stanowią świetną inspirację, jednak ostateczna decyzja zawsze zależy od naszych osobistych preferencji. Wymarzoną kuchnię, przy optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, pozwolą stworzyć meble kuchenne na wymiar, a odpowiednia zabudowa kuchni musi również uwzględniać elementy umożliwiające montaż wybranych urządzeń AGD.

Warto zastanowić się, jakie sprzęty będą w kuchni rzeczywiście potrzebne, a następnie zaplanować ich ergonomiczne i bezpieczne ustawienie. Częste odgrzewanie posiłków skłania do wyposażenia kuchni np. w mikrofalówkę. Z kolei ilość półek w lodówce warto dopasować do liczby domowników. Podobnie jak wielkość zmywarki – dla pary lub trzyosobowej rodziny wystarczy model o szerokości ok. 50 cm. Lodówki nie powinno stawiać się w pobliżu słonecznego okna i innych źródeł ciepła, np. grzejnika. Jej zabudowa musi być również wyposażona w specjalne otwory, umożliwiające swobodny przepływ powietrza i odpowiednią wentylację.

>> Zobacz także: Jak zaprojektować kuchnie na wymiar?

Komfortowe wyposażenie kuchni

W każdym domu sprzęty AGD wykorzystywane są każdego dnia, a wiele z nich pracuje przez całą dobę. Aby uniknąć wysokich opłat, koniecznie należy sprawdzić ich parametry techniczne. Roczne zużycie energii elektrycznej określa klasa energetyczna wyrażona w kilowatogodzinach. Najbardziej energooszczędne urządzenia należą do klasy energetycznej A. Przy dopłacie za urządzenia klasy A+ czy A+++ maleją rachunki za prąd. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadku chłodziarek, zamrażarek i kuchenek elektrycznych, które generują największe zużycie energii. Kolejnym parametrem technicznym, na jaki warto zwrócić uwagę, jest poziom hałasu. Odgłosy pracującego sprzętu AGD mogą być szczególnie uciążliwe w mieszkaniach z kuchnią otwartą na salon. Cicha lodówka czy zmywarka zapewnią komfort i nie będą zakłócać popołudniowego odpoczynku.

Funkcjonalny zestaw mebli kuchennych i urządzeń AGD

Nowoczesne sprzęty AGD powinny nie tylko usprawniać gotowanie, ale także pomagać w zachowaniu czystości w kuchni. Zabrudzony piekarnik? Dla posiadaczy wysokiej klasy urządzeń AGD to nie problem. Pyroliza to funkcja samooczyszczenia, w którą wyposażone są najnowocześniejsze piekarniki. Czyszczenie pyrolityczne polega na nagrzaniu wnętrza piekarnika do temperatury 500 stopni, która w ciągu kilku godzin zmienia nawet najbardziej tłuste zabrudzenia w popiół. Warto zwrócić uwagę także na detale, takie jak dodatkowa szuflada na sztućce w zmywarce czy mikrofalówka z funkcją rozmrażania. Funkcjonalne sprzęty AGD sprawią, że prace kuchenne będą łatwe i przyjemne.

W przypadku zakupu sprzętów AGD należy rozważyć jakość i możliwości techniczne urządzeń, ale także ich okres gwarancyjny. Lodówka, zmywarka i kuchenka to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych, dlatego warto mieć pewność, że będą trwałe, a jeśli nawet zdarzy się jakaś usterka, to zostanie natychmiast usunięta bez dodatkowych kosztów. Dwuletnia gwarancja na sprzęt AGD to minimalny okres zabezpieczenia warunkowany przepisami prawa, jednak w dobrych sklepach możemy liczyć na znacznie więcej. Producenci, którzy maja świadomość, że urządzenia, które oferują swoim klientom, są naprawdę solidnie wykonane, decydują się wydłużyć go nawet do kilku lat.

Meble kuchenne na wymiar i AGD w świetnym stylu

Projekty kuchni dostępne są w wielu rożnych stylistykach: nowoczesnej, klasycznej skandynawskiej czy prowansalskiej. W ślad za trendami podążają również producenci sprzętu AGD, którzy oferują swoje produkty w klasycznym lub zupełnie niecodziennym designie. Zarówno zestaw mebli kuchennych, jak i sprzęty AGD nie pełnią już wyłącznie funkcji użytkowych, ale są także wyjątkową dekoracją wnętrza.

Zabudowa kuchni może zyskać ciekawy wygląd dzięki odpowiednim sposobom wykończenia. Warto pomyśleć o meblach kuchennych na wymiar, zwłaszcza jeśli układ kuchni jest niestandardowy. Jednym z gorących trendów jest także rozwiązanie w postaci sprzętów kuchennych pokrytych taflą czarnego szkła. Nadają one ekskluzywny wygląd, a także doskonale współgrają z drewnem i jasnymi blatami. Płyty gazowe do zabudowy wykończone szkłem przykuwają uwagę swoją nowoczesną estetyką, jednocześnie są łatwe do utrzymania w czystości. Interesującą dekoracją kuchni może być również okap. Do tej pory chowane zazwyczaj pod szafkami, dziś dostępne są w wielu oryginalnych kształtach, tworząc w kuchni ciekawy efekt wizualny.

Projekty kuchni, przygotowane w oparciu o fachowe porady, pomagają uniknąć błędów. Wybierając zestaw mebli kuchennych oraz sprzęt AGD do zabudowy, kierujmy się zarówno własnym gustem, jak i technicznymi parametrami.