powrót

Przechowywanie butów w szafie – przydatne wskazówki organizacyjne

Właściwe przechowywanie obuwia jest równie ważne, jak jego prawidłowa pielęgnacja. Niezależnie od tego, ile par liczy Twoja kolekcja, dzięki odpowiedniej organizacji obuwia wprowadzisz ład i porządek do szafy czy przedpokoju. Poznaj sprytne sposoby na przechowywanie butów, dzięki którym ochronisz je przed zabrudzeniami oraz odkształceniami.

Zasady przechowywania butów w szafie, czyli jak ich nie niszczyć?

Niektórzy kupują buty z konieczności, dla innych jest to czysta przyjemność. Niezależnie od motywu Twoich zakupów, warto poświęcić nieco czasu nie tylko na pielęgnację, ale również na organizację odpowiedniego przechowywania obuwia. Dzięki temu w Twojej garderobie zapanuje porządek, a także zapobiegniesz powstawaniu zniszczeń obuwia w wyniku nieprawidłowego przechowywania.

Pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie obuwia do przechowania. Nie wystarczy schować butów w kącie szafy i zapomnieć o ich istnieniu do następnego sezonu – możemy niemile się zaskoczyć, gdy wyciągniemy nasze obuwie w kiepskim stanie. Najlepiej zacząć od posegregowania obuwia na dwie grupy: te, w których najczęściej chodzisz i te, które zakładasz okazjonalnie. W szafie należy trzymać wyłącznie suche i oczyszczone obuwie. Unikaj też przechowywania go w folii lub reklamówce, aby buty mogły „oddychać”.

Przed ich schowaniem warto poświęcić czas na czyszczenie oraz ewentualną reperację. Środki czyszczące dobierz do rodzaju buta lub skorzystaj z domowych metod. Następnym krokiem jest pastowanie oraz polerowanie. Do modeli, które mogą ulec odkształceniu, warto włożyć prawidła lub zwinięte gazety. Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do organizacji butów w szafie.

Przechowywanie butów w szafie w pudełkach – dlaczego warto?

Przechowywanie butów w przedpokoju jest praktyką stosowaną m.in. w niewielkich mieszkaniach, gdzie nie ma wiatrołapu czy osobnej garderoby. Niestety obuwie pozostawione w widocznym miejscu może sprawiać wrażenie bałaganu. Praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli wprowadzić porządek do pomieszczenia, są garderoby lub szafy przesuwne. Druga propozycja szczególnie sprawdzi się w przypadku małych metraży, ponieważ oferuje bezpieczne miejsce do przechowywania odzieży i obuwia z dala od zabrudzeń i kurzu. Bogaty wybór szaf przesuwnych znajdziesz na stronie internetowej i w sklepach stacjonarnych Salonów Agata – z pewnością wybierzesz model dopasowany do Twoich potrzeb. 

Funkcjonalnym pomysłem jest użycie pudełek lub pojemników do przechowywania obuwia, przy czym warto zwrócić uwagę na to, aby rozmiar pudełka był dopasowany do wielkości naszej pary butów. Nie wolno upychać na siłę np. wysokich kozaków do pojemnika, który jest ewidentnie za mały. W końcu nie chcemy, aby but uległ odkształceniu. Przezroczyste pudełko zapewni wygodę podczas szukania naszej ulubionej pary butów. Decydując się na kolorowe pojemniki, możesz je podpisać, wskazując nazwę obuwia, jakie się w nim znajduje – np. „czerwone trampki”. Podczas przechowywania butów w kartonowych pojemnikach warto kupić torebki pochłaniające wilgoć, które zapobiegają rozwojowi pleśni. Odpowiednio dobrane pojemniki ochronią buty przed zakurzeniem czy zabrudzeniem i zminimalizują ryzyko odkształceń. Ponadto ciekawy design pudełek może stanowić atrakcyjną dekorację szafki. 


Buty w szafie bez pudełek? Jak zadbać o ich kształt?

Sposób, w jaki układamy buty w szafie, wpływa na ich kształt oraz żywotność. Jak się za to zabrać? Przede wszystkim należy oddzielić obuwie zimowe od letniego. Ciężkie sztyblety obok błyszczących wysokich szpilek to nie najlepsze rozwiązanie. Umieszczanie obok siebie przypadkowych par obuwia nie tylko wpływa negatywnie na ich ekspozycję i sprawia, że zajmują one więcej miejsca, ale przede wszystkim powoduje, że szybciej się niszczą. Jeśli chcesz zyskać więcej przestrzeni i wykorzystać każdy centymetr szafy, układaj buty na przemian: jeden but przodem, drugi tyłem. Wówczas szerszy obszar buta (podeszwa i cholewka w części śródstopia) będzie przylegać do węższej części drugiego.

Co, jeśli masz niewiele miejsca na buty w szafie? Wówczas pomocne mogą okazać się wielopoziomowe organizery z kilkoma komorami lub kieszonkami. Z powodzeniem ułożysz w nich lekkie obuwie takie jak sandały, baleriny czy kapcie, a przy tym ochronisz je przed brudem. Taki organizer możesz nawet powiesić na drzwi szafy uchylnej lub na ścianie.

Półki i regały na buty w szafie, czyli najlepsza opcja przechowywania butów

Niezależnie od tego, czy przechowujesz obuwie w szafie, komodzie czy na półkach tekstylnych, warto wyodrębnić osobną dla nich przestrzeń. Dedykowana strefa to najlepszy sposób, aby zadbać o czystość innej odzieży. 

Zastanawiasz się, jak uporządkować buty w szafie z ubraniami? Pamiętaj o tym, że obuwie powinno być oddzielone od ubrań – najlepiej wygospodarować dla nich miejsce w dolnej części szafy. Poza tym sprawdzą się również wygodne i praktyczne wysuwne półki – pozwalają optymalnie wykorzystać głębokość szafy, a jednocześnie zyskujesz szybki dostęp do butów. Wystarczy wysunąć cały moduł, by móc przejrzeć jego zawartość. Zdarza się też, że jesteśmy zmuszeni trzymać buty pod powieszonymi ubraniami. Wówczas warto zainwestować w pokrowce na garnitury, eleganckie sukienki czy płaszcze, aby wyjściowa odzież się nie pobrudziła.

Jeśli przechowujesz obuwie w innym miejscu niż ubrania, a Twoja szafa ma półki na różnych wysokościach, najlepiej zorganizować buty w następujący sposób: najwyższa półka na kozaki i oficerki, niższe na botki, sztyblety i sneakersy, a najniższe na szpilki, trampki, baleriny i czółenka. Obuwie, które nosisz sporadycznie lub sezonowo, warto umieścić z tyłu szafy. Pamiętaj, że półki ażurowe nie sprawdzą się w przypadku butów na obcasie, ponieważ będą one zahaczać o elementy półki, przez co mogą ulec szybszemu zniszczeniu. Należy też przechowywać wyłącznie czyste obuwie – dzięki temu np. piasek z podeszwy nie wpadnie do wnętrza szafy. 

Czy prawidła do butów w szafie to dobra opcja?

Buty na nogach nieustannie pracują, wskutek czego pojawiają się zagniecenia i odkształcenia – szczególnie w obszarze pomiędzy noskiem a przyszwą oraz w okolicy samej przyszwy. Wpływa to niekorzystnie na aspekt wizualny naszego obuwia, a do tego but szybciej się zużywa. Można tego w łatwy sposób uniknąć, inwestując w prawidła. Jest to specjalne wypełnienie do butów, które ma za zadanie utrzymać cholewkę w jej oryginalnym kształcie nawet po intensywnym użytkowaniu. Akcesorium składa się z dwóch części: pięty oraz czubka. Łączy je sprężysta rurka, która ułatwia wkładanie i wyjmowanie. Co istotne, prawidła – podobnie jak buty – mają swoje rozmiary. Powinny być dobrane tak, aby dokładnie wypełniały środek obuwia.

Regularne używanie prawideł jest kluczowe, aby zachować pierwotny kształt butów na długie lata. Należy je stosować za każdym razem, kiedy ściągamy obuwie – w przeciwnym wypadku możemy nie zauważyć efektów. 

Przechowywanie kozaków, szpilek i butów sportowych – czy obowiązują je te same zasady?

Generalna zasada jest taka, że obuwie przechowuje się w pozycji pionowej. Przy wyższych butach warto zastosować stojaki, które utrzymują je w tej pozycji. Jeśli góra będzie nieustannie opadać, może to skutkować trwałym odkształceniem materiału. Równie sprytnym sposobem jest wykorzystanie wieszaków do przechowywania wysokich butów, jak np. kalosze czy kozaki. Na rynku są dostępne dedykowane wieszaki do butów, ale spokojnie możesz użyć tych od spodni. Wystarczy cholewę przypiąć do klipsa, dzięki temu obuwie zachowa swoją formę, a materiał nie ulegnie zniszczeniu. Jak przechowywać buty, których nie używamy? Możesz do tego wykorzystać piwnicę, garaż czy strych. Pamiętaj, że w pomieszczeniu nie mogą panować skrajne temperatury ani wilgoć. I nie zapominaj o schowaniu butów do pojemników! Jesteśmy pewni, że dzięki naszym wskazówkom oraz rozmaitym organizerom z Salonów Agata, będziesz cieszyć się nieskazitelnym wyglądem obuwia przez długie lata.

Hasła tematyczne: Przedpokój