Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Przeszklona sypialnia - rozwiązanie nie tylko do małych wnętrz

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Szkło i lustra mają tę właściwość, że optycznie potrafią zmienić małe, pozornie ciasne pomieszczenia w miejsca dużo bardziej przestronne. To coś, o czym warto pamiętać, projektując swoje cztery ściany. W tym artykule przekonujemy, że przeszklona sypialnia to bardzo interesujące i modne rozwiązanie.

Jak stworzyć przeszkloną ścianę w sypialni? Mieszkanie a dom

Najprostszym sposobem na stworzenie przeszklonej sypialni jest postawienie stalowego stelaża, który następnie przeszklony utworzy nowe pomieszczenie. Oczywiście niezbędne będzie również zagospodarowanie drzwi. Szukając różnych sypialnianych inspiracji, projektanci stawiają na pasujące do aranżacji drzwi szklane: przesuwne bądź dwuskrzydłowe. Należy jednak zaznaczyć, że przeszklone ściany pełnią funkcję działową, a nie nośną. Urządzając w ten sposób mieszkanie w bloku, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy architektonika budynku na to pozwala. W wolnostojącym domu jest to z pewnością o wiele prostsze do zaprojektowania.

Warto zaznaczyć, że przeszklona sypialnia będzie odgrywać inną rolę w mieszkaniu, a inną w domu. W mieszkaniu stawiamy przeszklenie, by na małej przestrzeni uzyskać dodatkowy, prywatny kąt. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozdzielić to, co prywatne, tylko dla nas, a co codzienne, dostępne również dla gości. W domu natomiast podział na mniejsze przeszklone pomieszczenia pozwoli wydzielić strefy funkcjonalne i optycznie zniwelować ogrom metrażu, zachowując przy tym przestronne, nasłonecznione wnętrze.

Przeszklona sypialnia

Przeszklona sypialnia a ustawienie mebli

Sypialnia to bardzo szczególna przestrzeń. Jeśli użytkujące ją osoby będą odpowiednio zrelaksowane i wypoczęte, ten fizyczny i psychiczny komfort wpłynie na ich samopoczucie przez resztę dnia. To też na tyle intymne wnętrze, że plan takiego pomieszczenia powinien zapewniać prywatność i swobodę. Co jednak, jeśli metraż mieszkania jest na tyle mały, że nie przewiduje sypialni jako osobnego pokoju? Tutaj właśnie z pomocą przychodzi szklana ściana, która da poczucie dodatkowej, prywatnej przestrzeni. Kiedy już uda się wydzielić osobny pokój, warto zadbać o odpowiedni układ mebli.

Jak więc urządzić sypialnię w bloku? Postaw na to, co najpotrzebniejsze. Dwuosobowe łóżko, praktyczną szafę, stolik nocny. Dodatkiem, który sprawi, że pozornie małe pomieszczenie stanie się większe, jest odbijające światło lustro. Spójny i przemyślany dobór mebli na małym planie oszklonej sypialni jest istotny, ale to nie znaczy, że nie możesz dodać czegoś od siebie. Jesteś fanką makijażu? Być może na „pełnoprawny” mebel nie znajdziesz już miejsca, ale warto pomyśleć o wstawieniu wąskiej konsoli w formie toaletki. Na podłogę połóż minimalistyczny dywan, na ścianie zawieś kilka zdjęć bądź plakatów. Zielone rośliny również świetnie wpiszą się w klimat, a jeśli nie masz do nich ręki, możesz zdecydować się na sztuczne, które obecnie są łudząco podobne do naturalnych. Wiele ciekawych dekoracji znajdziesz w naszych Salonach Agata.

Przeszklona sypialnia - duże okna w sypialni, nawet kiedy ich brak

Dostęp do światła dziennego w nawet tych najskromniejszych aranżacjach jest na wagę złota. Cenimy sobie kameralne przestrzenie pod warunkiem, że będą dobrze nasłonecznione. Niestety nie zawsze tak się zdarza i nie każdy ma to szczęście budzić się w promieniach słońca. Przeszklenia są tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ wydzielając pokój za pomocą płyt gipsowo-kartonowych, odcinamy się od światła dobiegającego z salonu. A więcej światła to więcej energii, a zatem i lepszy humor.

Dekoracje do sypialni

Przeszklona ściana między sypialnią a łazienką

Przyjrzyjmy się teraz łazience. Jeżeli sąsiaduje z sypialnią, to również klasyczną ścianę można zastąpić przeszkleniem. Takim rozwiązaniem znowu gwarantujemy sobie nieco większy dostęp do światła, jeśli łazienka nie ma okien. Łazienka w połączeniu ze szklaną sypialnią to połączenie przestrzeni bardzo osobistych. Współczesne projekty przewidują takie rozwiązania ze względu na ich bliski, intymny charakter.

Decydując się na sypialnię z przeszkloną łazienką, możesz postawić na szkło w mlecznym odcieniu. W ten sposób nadal nie zakłóca się przepływu niezbędnych promieni słonecznych, a jednocześnie gwarantuje się osobie korzystającej z łazienki prywatność. Warto również pamiętać o tym, że kiedy decydujemy się na przeszkloną ścianę między łazienką i sypialnią, trzeba zadbać o to, by przestrzenie te były ze sobą wizualnie spójne. Chociażby w warstwie kolorystycznej albo dzięki charakterystycznym, tożsamym detalom. Zadbaj o to, by nastrój panujący w tych przestrzeniach działał na ich korzyść.

W trakcie projektowania czy remontu sypialni połączonej z łazienką należy zabezpieczyć pomieszczenia przed wilgocią i ewentualnym rozwojem grzybów i pleśni. Ponadto warto taką aranżację zaplanować sobie przed rozpoczęciem prac, aby pomysłowa przestrzeń służyła jak najlepiej, a nie stała się miejscem awarii i powodem do zmartwień.

Przeszklona sypialnia w salonie

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Przeszklona ściana w sypialni - dlaczego warto na nią postawić?

Dzięki zaplanowaniu w mieszkaniu przeszklonego pomieszczenia można zyskać kilka cennych, dodatkowych metrów. Taka aranżacja przestrzeni króluje zwłaszcza w aranżacjach nowoczesnych i loftowych. W pierwszym przypadku częściej stosuje się szkło mleczne, a w drugim szklane szyby ze szprosami. Tak zaaranżowane dotychczas „typowe” mieszkanie zaskakuje zupełnie nietypowym wyglądem.

Obecny trend budowania mniejszych domów i mieszkań determinuje powstawanie innowacyjnych projektów wnętrz, które stają się optycznie większe i bardziej funkcjonalne. Jednymi z takich rozwiązań są właśnie przeszklona antresola, sypialnia, garderoba czy łazienka.

Ponadto szkło jest wyjątkowym, minimalistycznym materiałem. Jest doskonałą bazą do dalszej aranżacji, bez problemu można łączyć je z innymi elementami do urządzania i dekoracji wnętrz, a na dodatek bardzo dobrze komponuje się z całą paletą kolorów i tekstur. Przeszklona ściana oddzielająca od siebie sypialnię z salonem, czy to w dużym domu, czy w małym mieszkaniu jest zawsze ciekawym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować.