Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Różne kolory mebli w jednym pokoju – jak stworzyć spójną aranżację

Zestawienie ścian w różnych odcieniach to obecnie modne i ciekawe rozwiązanie. A co, jeśli zdecydujemy się na połączenie różnych kolorów mebli w tym samym pomieszczeniu? Udowodnimy Ci, że ten pomysł może się udać!

Jedno wnętrze – wiele kolorów. Jak nad tym zapanować?

W każdej aranżacji, bez względu na to, na jaki zdecydujesz się styl, najważniejsze jest, aby zachować ład i harmonię. Przemyślany dobór kolorów i wzorów podkreśli wygląd mebli i dodatków. W dopasowanym stylistycznie wnętrzu odpoczniesz i zregenerujesz nie tylko ciało, ale i umysł. Różnorodność – tak, ale wyłącznie pod kontrolą. Inaczej trudno Ci będzie skupić się w chaotycznym wnętrzu. Zatem jak łączyć kolory mebli, aby we wnętrzach uzyskać modne i estetyczne aranżacje, niezakrawające o kicz?

Aranżacja salonu z kolorowymi meblami
Aranżacja salonu z kolorowymi meblami

Istnieje pewna zasada, która pomoże Ci w zachowaniu równowagi chromatycznej w pomieszczeniu. Jest nią reguła proporcji 80/20, według której 80% kolorów powinno być neutralnych, a 20% mogą stanowić mocniejsze barwy. Co to oznacza w praktyce? Zastosuj dość popularne zestawienie – dwa kolory mebli, z których jeden dominuje, a drugi stanowi jedynie jego uzupełnienie. Dobrym przykładem są np. aranżacje pokoju dziecięcego łączące w sobie biel oraz pastelowe barwy, takie jak przygaszone odcienie brudnego różu, delikatny baby blue czy subtelna mięta. Białe regały na książki dobrze komponują się również z szafkami i pojemnikami na zabawki o tęczowych motywach. Warto jednak zdecydować, czy stawiasz w pomieszczeniu na różnorodność wzorów czy kolorów.

Jak łączyć ze sobą różne odcienie jednego koloru?

Alternatywą dla wielokolorowych aranżacji są kompozycje monochromatyczne – zawsze eleganckie i ponadczasowe. Polegają na wykorzystaniu jako głównej palety kolorystycznej jednego koloru w różnych wariantach tonalnych. Można zastosować odcienie jasne i delikatne, które wizualnie dodadzą pomieszczeniu lekkości i przestrzeni, lub odcienie ciemniejsze i głębsze, które nadadzą pomieszczeniu elegancji i tajemniczości. Jednym z wyzwań przy stosowaniu takiej palety kolorów jest zróżnicowanie faktur i materiałów, aby uniknąć wrażenia płaskości i jednostajności.

Monochromatyczna paleta kolorystyczna może być stosowana w różnych stylach dekoracyjnych, od minimalistycznych po glamour. Niekwestionowaną zaletą tego typu aranżacji jest łatwość odświeżania, ponieważ wszystkie elementy są ze sobą zgodne i łatwo dobrać do nich nowe dodatki lub zmienić dekoracje. Choć takie podejście może wydawać się nudne, to w rzeczywistości pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych i stworzenie spójnej, harmonijnej przestrzeni.

Aranżacja salonu w jasnych kolorach
Aranżacja salonu w jasnych kolorach

Jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce? Możesz zdecydować się na zakup mebli częściowo wykonanych w jasnej, a częściowo w ciemnej tonacji. Coraz popularniejszym trendem w aranżacji wnętrz jest jednak łączenie nie tyle kolorów mebli, ile nawet mieszanie ze sobą różnych stylów.

Coraz chętniej rezygnujemy z zakupu mebli pochodzących z tej samej serii. Modne jest również łączenie nowych mebli z tymi „z odzysku” – taka patchworkowa kompozycja to ukłon w stronę osób ceniących sobie niesztampowe rozwiązania, a na dodatek jest to rozwiązanie przyjazne zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska. Dobrym pomysłem jest wówczas wykorzystanie elementów o podobnym kształcie bryły, podobnej fakturze, podobnych zdobieniach itd.

Urządzając w ten sposób np. salon, pamiętaj, aby starać się zachować pewną regularność. Możesz zestawić meble w takim samym kolorze w parach, poprzez połączenie ze sobą np. komody i witryny. Możesz również podzielić odpowiednio wnętrze na strefy i umieścić w każdej z nich jeden mebel w takim samym kolorze. Uzyskany w ten sposób miszmasz uda Ci się utrzymać w pewnych ryzach, przez co unikniesz chaosu w aranżacji.

Łączenie intensywnych kolorów mebli – biel, czerń i kolory drewna

Łączenie mebli w różnych, często mocno kontrastujących ze sobą kolorach, to fantastyczny sposób na uniknięcie monotonii. Zastanawiasz się, jak połączyć różne kolory mebli w pomieszczeniu, wykorzystując przy tym takie barwy jak biel, czerń czy różne odcienie drewna? Pomyśl o znanym biało-czarnym japońskim symbolu yin-yang. Czyż nie komponuje się świetnie na tle tekowego drewna szeroko wykorzystywanego w Kraju Kwitnącej Wiśni? Takie zestawienie kolorystyczne będzie zatem dobrze prezentowało się w aranżacjach w duchu zen, ale nie tylko.

Drewno to materiał, który gra również pierwsze skrzypce w stylu industrialnym, rustykalnym czy boho. Przykładem takiej realizacji mogą być meble kuchenne, w których część (szafki górne) będzie wykończona w jednym, a część (szafki dolne) w drugim kolorze. Drewno z kolei może posłużyć do wykonania blatu.

Aranżacja salonu w jasnych kolorach z mocnym akcentem
Aranżacja salonu w jasnych kolorach z mocnym akcentem

Różne odcienie drewna na meblach – jak zaaranżować spójne wnętrze?

Urządzając wnętrze, zwracasz uwagę nie tylko na kolor ścian, ale także dbasz o to, aby stolarka okienna, drzwiowa oraz podłogi były w zbliżonym do siebie kolorze. Niemniej ważne w udanej stylizacji są meble, które swoim kolorem i fakturą również powinny być dopasowane do wnętrza. Co jednak w sytuacji, kiedy masz różne kolory drewna w jednym pokoju? Łączenie kolorów drewna nie musi być skomplikowane, pod warunkiem że zachowasz umiar i zadbasz o to, aby urządzone w ten sposób pomieszczenie nie przytłaczało nadmiarem różnorodności.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na styl klasyczny, czy wybierzesz bardziej awangardowe rozwiązania, pamiętaj, aby wykorzystać w aranżacji przynajmniej jeden element spajający całość. Przykład? Zamontowanie we wszystkich meblach takich samych uchwytów.

Kanapy i fotel w różnych kolorach – jak dobrać idealny zestaw?

Jak łączyć kolory mebli wypoczynkowych w salonie, aby ich zestawienie z resztą aranżacji wypadało korzystnie? W tym przypadku wykorzystaj koło barw – jest to graficzny model objaśniający zasadę mieszania różnych pigmentów. Polecamy skorzystać z reguły łączenia kolorów przeciwstawnych: dobieraj kolory, które są położone na przeciwległych stronach koła barw. Przykład? Miętowa zieleń fantastycznie komponuje się z łososiowym różem, kanarkowa żółć z lawendowym fioletem, a burgund z butelkową zielenią.

Aby nie „przedobrzyć”, warto jednak pamiętać o innej ważnej zasadzie: 60/30/10, która oznacza, że:

  • 60% przestrzeni powinno być w dominującym kolorze, na przykład na ścianach lub większych elementach mebli;
  • 30% przestrzeni powinno być w kolorze kontrastującym z dominującym, na przykład na mniejszych elementach mebli lub dodatkach dekoracyjnych;
  • 10% przestrzeni powinno być w intensywnym kolorze akcentującym, na przykład na poduszkach, zasłonach, kwiatach czy innych ozdobach.


Kącik do czytania z kolorowym fotelem
Kącik do czytania z kolorowym fotelem

Zasada ta pomaga w utrzymaniu równowagi i harmonii w aranżacji, unikając przy tym nadmiernego użycia intensywnych kolorów lub nudy wynikającej z braku kontrastów. Jednocześnie daje wystarczającą swobodę w eksperymentowaniu z różnymi kolorami i odcieniami, umożliwiając tworzenie oryginalnych, estetycznych i spójnych projektów.

Marzą Ci się meble w różnych kolorach? Zarówno sofy, jak i narożniki z funkcją spania czy narożniki w kształcie U oraz pozostałe modele mebli do salonu znajdziesz u nas – na agatameble.pl dostępne są setki produktów, dzięki którym uda Ci stworzyć nie tylko spójną, ale i efektowną aranżację. Nie czekaj – zaparz ulubioną herbatę, usiądź wygodnie i skorzystaj z naszej wyszukiwarki online. Jesteśmy przekonani, że się nie zawiedziesz.

Hasła tematyczne: Salon styl