powrót

Salon w stylu scandi boho, czyli modne łączenie stylów

Znasz powiedzenie, że przeciwieństwa się przyciągają? Scandi boho jest tego doskonałym przykładem! Wydawałoby się, że dwa przeciwstawne style nie mogą funkcjonować ze sobą w zgodzie: scandi jest czysty i minimalistyczny; boho jest żywiołowy i kolorowy. Podczas gdy styl skandynawski przypomina raczej nowoczesną galerię z misternie ułożonymi przedmiotami, boho jest kompletnie nieuporządkowany i frywolny. W tym artykule pokażemy Ci, jak zaaranżować salon w tym absolutnie oryginalnym stylu.

Czym jest styl scandi boho?

Zacznijmy od podstaw: czym jest boho, a czym scandi? Bohemą w szerokim rozumieniu nazywamy wolność i nonkonformizm – cechy, które najlepiej opisywały ludzi żyjących w XIX-wiecznej Francji. Mowa tu zwłaszcza o artystach z obrzeży struktur społecznych, którzy wskutek buntu przeciw panującym normom i obyczajom coraz częściej skłaniali się ku liberalnemu stylowi życia w cygańskich dzielnicach Paryża. Jak przenieść tę wiedzę na wnętrzarski grunt? Boho we wnętrzach będzie wyrażał się w dużej swobodzie aranżacyjnej: nie ma tu sztywnych zasad dotyczących preferowanych kolorów, stylu mebli czy dekoracji: w Twojej przestrzeni powinny znajdować się zwłaszcza te elementy, które lubisz i które są ważne dla Ciebie. Wnętrza są zatem eklektyczne, kolorowe, wesołe i niezwykle osobiste – absolutnie unikatowe.

Salon w stylu scandi boho

A czym jest scandi? Wystarczy przenieść się myślami do krajów naszych północnych sąsiadów: wymagający klimat Skandynawii nie rozpieszcza tamtejszych mieszkańców nadmiarem słońca czy wysokich temperatur. Kraje Europy Północnej urzekają za to pięknymi lasami, w których jest pod dostatkiem drewna – doskonałego surowca na trwałe meble o przyjemnym, naturalnym wybarwieniu. Wnętrza Skandynawów są zatem maksymalnie rozjaśnione (by „łapać” maksimum promieni słonecznych), wypełnione meblami z jasnego, niebarwionego drewna oraz pełne ciepłych, miękkich i otulających tkanin. Nie ma tu miejsca na jakikolwiek nadmiar: w aranżacji liczy się minimalizm, praktycyzm i przytulność.

Kiedy jednak spotykają się dwa tak przeciwstawne style – minimalistyczny scandi i frywolna bohema – wnętrza stają się boho scandi. Przyjrzyjmy się bliżej tej modnej, elektryzującej mieszance.

Wszystko, co najlepsze z obu stylów – skandynawska prostota, boho przytulność

Podczas gdy styl skandynawski hołduje wykorzystaniu naturalnych materiałów i stonowanych kolorów, aby przekazać prostotę, harmonię i mentalność w duchu less is more typową dla Skandynawów, styl bohemy łamie wszelkie zasady porządku i symetrii, nadając każdemu wnętrzu silny, osobisty charakter. Pełno w nim dodatków, nieraz dziwacznych lub pozornie niepasujących do siebie: mogą to być kolorowe dywany w orientalne wzory, wzorzyste zasłony i poduszki pochodzące z różnych kultur, najlepiej przywiezione z dalekich podróży po różnych zakątkach świata.

Jak zaaranżować mieszkanie w stylu scandi boho? Najlepiej zacząć od członu „scandi”: zbudować wystrój w oparciu o neutralną podstawę – styl skandynawski, a następnie dodać wyraziste akcenty typowe dla stylu boho. Bazą będzie zatem chłód typowy dla klimatu nordyckiego: szarości, biel i zimne beże – będą one wspaniałym tłem dla żywych kolorów typowych dla bohemy. W kolejnym kroku wprowadź wzorzyste dodatki: dywany, kolorowe pufy, wiklinowe kosze, futrzane koce i narzuty i drewniane meble lub dodatki. Nie zapomnij o osobistym akcencie: starych zdjęciach, obrazach i pamiątkach z przeszłości.

Meble do salonu w stylu scandi boho

Boho na tle stylu skandynawskiego to w pewnym sensie sztuka łączenia: wzorzystych tkanin, drewna w różnych wybarwieniach, kolorowej ceramiki, szkła, plecionek, nietuzinkowych przedmiotów. Te elementy „rozweselają” skandynawski spokój i doskonale z nim współgrają. To dzięki minimalizmowi stylu skandynawskiego dodatki boho nie są chaotyczną mieszanką kolorów, a wyjątkowym akcentem ocieplającym wnętrza.

Salon w stylu scandi boho – na jakie meble się zdecydować?

Elementem, który w równym stopniu reprezentuje oba style, są wykorzystywane do aranżacji wnętrz naturalne materiały. Meble powinny być zatem wykonane z drewna, najlepiej iglastego (np. sosnowego), ale nie tylko. Może być również dowolne drewno bielone lub przeciwnie – ciemne, celowo postarzane albo wręcz stare, co dodatkowo doda wnętrzu osobowości i autentyczności. Świetnie sprawdzą się również inne naturalne materiały: wiklina lub rattan, np. w formie wiszącego fotela, pufy, półki czy regału.

Nie mniej liczą się tkaniny na meblach wypoczynkowych i dodatkach tekstylnych: sprawdzi się bawełna organiczna, len, trawa morska czy juta. Celem jest zaprojektowanie przestrzeni zgodnej zarówno z naturą, jak i nowoczesną estetyką: stawia się na wykorzystanie różnych tekstur i kolorów, które tworzą żywy, a jednocześnie elegancki wystrój wnętrz. Sofy, narożniki i fotele wypoczynkowe powinny być przede wszystkim miękkie, wygodne i otulające ciało – znajdziesz je w naszym sklepie internetowym. Zwróć uwagę zwłaszcza na gładkie powłoki w jasnym wybarwieniu delikatnej szarości czy beżu, które będą idealnym wyważonym tłem dla poduszek dekoracyjnych w barwnej stylistyce boho i obowiązkowych dywanów z frędzlami.

Dodatki do salonu w stylu skandynawskim z elementami boho – kosze, świece, tekstylia, rośliny

Najlepszym sposobem na nadanie stonowanemu wnętrzu skandynawskiemu osobowości i oryginalności jest wykorzystanie ulubionego elementu stylu bohemy – egzotycznych, barwnych elementów. Nie wahaj się używać wszelkich przedmiotów wykonanych ręcznie w dowolnym zakątku świata: mogą to być dzieła sztuki, drobne rękodzieło, wazony, świeczniki, misternie tkane dywaniki, kolorowe pledy z etnicznymi wzorami itp. Na ścianach mogą zawisnąć makramy, wiszące półki z wikliny, lustra dekoracyjne w fikuśnym kształcie. Ogromną rolę przywiązuje się również do nastrojowego światła: wprowadzą go zwłaszcza świece, latarenki i girlandy z żarówkami świecące ciepłą barwą. Wszelkie żywe, ciepłe kolory użyte na tle neutralnej palety barw wprowadzą życie i nowy wymiar do Twojego salonu, tworząc jednocześnie poczucie pewnej niedoskonałości w obrębie perfekcji linii i kształtów skandynawskiego designu.

Dodatki do salonu w stylu scandi boho

Zarówno styl skandynawski, jak i boho korzystają z dobroczynnych właściwości roślin, jednak oba style muszą tu iść na kompromis i znaleźć wspólną płaszczyznę podczas korzystania z tego typu dekoracji. Umieść rośliny o dużych, pięknych liściach w plecionych z trawy morskiej koszach dekoracyjnych i postaw w dowolnym pomieszczeniu: salonie, sypialni, kuchni, przedpokoju, jadalni, a nawet w łazience. Zapomnij jednak o maksymalistycznym trendzie urban jungle: zgodnie z minimalizmem Skandynawów, do udekorowania przestrzeni lepiej wykorzystać tylko kilka roślin, które dodadzą przytulności i życia do wnętrza, ale go nie zdominują.

Podsumowując, styl boho scandi czerpie z wszystkiego, co najlepsze: blisko mu do trzeźwości i pragmatyzmu typowych dla wnętrz nordyckich. Jednocześnie zezwala na spore odstępstwa od sztywnych reguł minimalizmu: wprowadzenie licznych osobistych i pozornie niepasujących do siebie akcentów. Krótko mówiąc, oba style kompensują się, a nawet poprawiają się nawzajem. Czyż taki „kontrolowany nieład” to nie idealna mieszanka? Jeśli zachęciliśmy Cię do obrania tego stylu w Twoich wnętrzach, zapraszamy do Salonów Agata – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne do zaaranżowania oryginalnej przestrzeni scandi boho.

Hasła tematyczne: Salon styl