Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Ściana za telewizorem – 3 pomysły na aranżację

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jak zaaranżować ścianę za telewizorem? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Przestrzeń ta rzeczywiście stanowi wyzwanie aranżacyjne: trzeba tu bowiem połączyć umiejętność wyeksponowania telewizora, stworzenia dla niego ciekawego tła, a jednocześnie uatrakcyjnienia samej ściany i wpisania jej w resztę aranżacji pokoju. Jak zatem sprawić, by całość zyskała elegancki, a jednocześnie spójny charakter? Poznaj odpowiedzi na te pytania i odmień swoje wnętrze, nie wydając przy tym dużych pieniędzy.

Jak zaaranżować ścianę za telewizorem?

Zastanawiasz się, jak może być zagospodarowana ściana z TV? Chciałbyś, by telewizor nie był najbardziej rzucającym się w oczy elementem wystroju salonu? Aranżacja ściany w kąciku multimedialnym wymaga wyczucia – przesadna ilość dekoracji może sprawić, że w pomieszczeniu zapanuje chaos, a całość nie będzie wyglądać estetycznie. Jednak rezygnacja z zagospodarowania ściany też nie przysłuży się pomieszczeniu, które może wydać się niedokończone pod względem estetycznym. 

Co zatem zrobić, aby ściana za telewizorem była estetyczna i spójna z resztą wnętrza? Mamy swoje triki, a w tekście pokażemy Wam 3 pomysły na ciekawe aranżacje ściany z telewizorem.

Ściana z TV – inspiracje z fototapetą w tle

Pierwszą propozycją jest dekoracja ściany z telewizorem fototapetą. To proste, wygodne i szybkie rozwiązanie. Nowoczesne fototapety na podkładzie z flizeliny nie wymagają smarowania klejem, co znacznie usprawnia proces nakładania. Poza tym cechuje je duża wytrzymałość, odporność na działanie promieni słonecznych, niskich i wysokich temperatur, a także na uszkodzenia mechaniczne. Nie musisz się więc obawiać, że po kilku tygodniach bądź miesiącach tapeta odklei się lub wyblaknie. Wręcz przeciwnie - zachowa kolory na długo.

Fototapety obecnie przeżywają renesans, dlatego ich oferta rynkowa jest bardzo bogata. występują w wielu rozmaitych wersjach kolorystycznych, mają też różne wzory – jedne nawiązują do natury, ukazując zwierzęta, kwiaty bądź tropikalną dżunglę, inne są inspirowane motywem sportowym, a jeszcze inne przedstawiają mapy świata. To oczywiście nie wszystko – wersji jest naprawdę mnóstwo i każdy znajdzie odpowiednią dla swoich potrzeb. Im bardziej wyrazisty deseń fototapety, tym łatwiej odwrócić uwagę od telewizora i wtopić urządzenie w tło. 

Ściana za telewizorem - meblościanka z półkami

Pamiętaj jednak, że jeśli jedna lub kilka ścian w salonie czy pokoju posiadają już wzorzystą tapetę, pomysł może nie być trafiony. Zbyt duża ilość wzorów w pomieszczeniu może sprawić, że pomieszczenie wyda się zbyt pstrokate i przytłaczające. Ciężko w takim pomieszczeniu odpocząć i zrelaksować się, a zbyt duża ilość wzorów nie świadczy o dobrym guście. Umiar przede wszystkim! Ściana za telewizorem ozdobiona fototapetą najlepiej sprawdzi się we wnętrzach, w których pozostałe ściany są w jednym kolorze.

Obrazy i zdjęcia nad telewizorem, czyli mała galeria sztuki w salonie

Innym dobrym pomysłem aranżacji ściany w salonie jest stworzenie galerii obrazów, plakatów oraz zdjęć w ozdobnych ramkach nad ekranem i wokół niego. Dzięki temu sprzęt zyska ciekawą oprawę, która nieco odwróci od niego uwagę.

Jak stworzyć galerię obrazów wokół telewizora? Po pierwsze trzeba wybrać motyw, który połączy wybrane obrazy, plakaty lub zdjęcia. Motyw ten może dotyczyć zarówno samych obrazów (kolorystyki, tematyki...), jak i ramek (ramki może łączyć kolorystyka lub styl). 

Aranżacja ściany za telewizorem - kwiatek i półka

Po drugie: musisz zastanowić się, jak powiesić obrazy nad telewizorem. Zanim chwycisz za młotek, dokonaj dokładnych pomiarów ściany i poszczególnych ramek. Rozplanuj rozmieszczenie poszczególnych pozycji z galerii i zaznacz miejsca wbicia gwoździ ołówkiem. Dobrze, gdy ramki są rozłożone asymetrycznie i mają różną wielkość, wówczas cała kompozycja nabiera lekkości. 

Kiedy już wszystko dokładnie rozrysujesz, sprawdź, jak Twoja koncepcja będzie wyglądać. Pamiętaj, że zbyt duża liczba obrazów lub za małe odległości między nimi stworzą efekt przytłoczenia. Pamiętaj też o proporcjach: jeśli posiadasz duży telewizor, umieszczenie wokół niego małych obrazków, plakatów lub zdjęć wywoła efekt przypadkowości i nie będzie dobrze wyglądało.

Pora na zawieszenie dekoracji. Jeśli nie chcesz trwale dziurawić ściany i wbijać gwoździ zdecyduj się na świetne rozwiązanie, jakim są samoprzylepne haczyki i rzepy do obrazów. Pozwalają one umieścić obrazy i plakaty na ścianie bez wbijania gwoździ lub wiercenia dziur, można je też zdjąć bez uszkadzania ściany w dowolnym momencie. To jedno z najlepszych rozwiązań!

Półka nad TV, czyli kolejne pomysły na ścianę z telewizorem

Innym sposobem na ścianę w salonie jest umieszczenie bezpośrednio nad telewizorem półki. Możesz ustawić na niej zdjęcia w ozdobnych ramkach, dekoracje, różne pamiątki przywiezione z wakacji. Dzięki temu nadasz wnętrzu spersonalizowany, oryginalny charakter i urozmaicisz całą aranżację. Nie przesadzaj jednak z liczbą dekoracji. 

Ściana za telewizorem - meblościanka

Zrezygnuj też z krzykliwych, nasyconych kolorów na rzecz bardziej stonowanych barw, takich jak biele, czernie, szarości bądź brązy, wówczas całość będzie bardziej stylowa i elegancka. Na soczyste kolory dekoracji zdecyduj się tylko wtedy, jeśli jeden lub dwa z nich stanowią dopełniające kolory aranżacji całego pokoju.

Meblościanka, stolik czy szafka pod telewizor – co wybrać?

W aranżacji ściany warto wziąć pod uwagę również, na czym będzie stał telewizor. Meblościanka, stolik czy szafka pod telewizor? 

Choć meblościanki wydają się być reliktem przeszłości, ich obecne minimalistyczne wersje budzą spore zainteresowanie. Współczesne meblościanki różnią się od swoich poprzedniczek z drugiej połowy XX wieku, a umieszczony we wnęce takiego mebla telewizor zyskuje nowoczesną, a zarazem elegancką oprawę. Mnogość wnęk i półek zapewni wystarczającą ilość miejsca na książki, płyty czy sprzęt RTV, pozwoli utrzymać porządek i zaoszczędzić miejsce w salonie o ograniczonym metrażu. 




Jeśli jednak nie jesteście wielbicielami meblościanek, możecie zdecydować się na niską szafkę przystosowaną do postawienia na niej telewizora. Warto sięgać po modele utrzymane w odcieniach bieli lub delikatnych szarościach i wyposażone w lakierowane fronty. Jasna kolorystyka w połączeniu z błyszczącymi powierzchniami doskonale sprawdzi się w niewielkich wnętrzach, sprawiając wrażenie lekkości i rozjaśniając pomieszczenie.

Jeszcze innym wyjściem jest zakup stolika pod telewizor. Szczególnie elegancko wyglądają modele z hartowanego szkła, które idealnie wpiszą się w nowoczesne wnętrza.

***

Współczesne telewizory wyglądają coraz bardziej dyskretnie i elegancko. Mimo tego trudno nazwać je dekoracyjnym elementem wystroju. Kącik telewizyjny nie jest jednak miejscem, gdzie estetyka musi schodzić na drugi plan. Dbając o odpowiednią aranżację ściany za telewizorem, możesz stworzyć naprawdę ciekawy i ładny efekt. Pomogą w tym aranżacyjne sztuczki i użyte z wyczuciem ozdoby.