powrót

Ściana ze zdjęciami, czyli jak ładne powiesić fotografie na ścianie? Pomysły i aranżacje

Ściany w domu są jak wielka biała kartka, którą możesz zapisać według własnego pomysłu. Obrazki, plakaty i osobiste fotografie są jednym z najbardziej lubianych elementów dekoracji w pomieszczeniach. Chcesz się dowiedzieć, jak zrobić ścianę ze zdjęciami i czym się kierować podczas jej aranżacji? Zobacz wszystkie nasze pomysły na zdjęcia na ścianie i zainspiruj się!

Zdjęcia nadają domowi osobisty charakter, natychmiast czyniąc go bardziej „twoim”. Jednak ściana ze zdjęciami rodzinnymi ułożonymi w sposób losowy to stanowczo za mało: potrzebny jest styl i wyobraźnia. W tym artykule pokażemy Ci najlepsze inspiracje na galerię zdjęć na ścianie oraz szereg trików, dzięki którym ściany w Twoim domu będą jeszcze piękniejsze.

Ściana ze zdjęciami — w jakim pomieszczeniu i w którym miejscu na ścianie warto ją stworzyć?

Doskonałym miejscem do stworzenia aranżacji ze zdjęć na ścianie są takie pomieszczenia jak salon, sypialnia, przedpokój oraz klatka schodowa. Będą tym efektowniejsze, jeśli zdecydujesz się na dodatkowe oświetlenie, np. montowane w ścianach kinkiety, które dodatkowo zaakcentują kompozycję ze zdjęć. Tak naprawdę jednak galeria ścienna sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Zawieszając ją na ścianie pamiętaj, aby dostosować wielkość fotografii do pomieszczenia. Choć galeria zdjęć na ścianie — jak sama nazwa wskazuje — nie ogranicza się bynajmniej do kilku elementów, to jednak należy unikać wrażenia przepełnienia w danym wnętrzu. Weź pod uwagę obecne w pomieszczeniu meble i inne elementy architektoniczne jak np. drzwi. Praktyką, której należy przestrzegać, jest zasada dwóch trzecich, zgodnie z którą kompozycja powinna mierzyć dwie trzecie elementu, obok którego jest umieszczona. Przykładowo, jeśli w Twoim salonie sofa zajmuje powierzchnię trzech metrów, najlepiej, aby ściana ze zdjęć miała szerokość ok. dwóch metrów.

Ściana ze zdjęciami w salonie

Jeśli decydujesz się na galerię ścienną w sypialni, umieść ją nad łóżkiem — stworzy centralny punkt, który nada charakter temu pomieszczeniu. Chcesz ozdobić klatkę schodową? Mamy dwa pomysły na zdjęcia na ścianę w tym pomieszczeniu: możesz zdecydować się na powieszenie zdjęć wzdłuż stopni schodów, układając je „na szachownicę”, albo wzdłuż wyimaginowanej linii równoległej do sufitu.

Ściana ze zdjęciami — na jakie tło i kolorystykę się zdecydować?

Ważnym etapem tworzenia galerii zdjęć na ścianie jest właściwe połączenie kolorów i materiałów. Dotyczy to zarówno tematyki zdjęć, jak i użytych kadrów. Jeśli ściany domu mają mocne kolory, lepiej zmniejszyć paletę tonów obecnych na zdjęciach, być może decydując się na zdjęcia czarno-białe lub w odcieniach sepii i odwrotnie: na białej ścianie doskonale będą kontrastowały zdjęcia kolorowe. W udanej kompozycji ważne jest to, aby nie mieszać zbyt wielu różnych tonów i materiałów, ale starać się zachować spójność. Mogą to być fotki z podróży i wakacji np. na tle lazurowego morza lub wszystkie w motywie jesiennych barw.

Nie musisz decydować się na identyczne ramki, np. wszystkie w jednakowych kolorach, kształtach i rozmiarach, choć taka kompozycja będzie niewątpliwie najbardziej harmonijna i elegancka. Możesz wykorzystać różne kolory i faktury, jednak w takim przypadku zadbaj, by choć część elementów była powtarzalna.

Ściana ze zdjęciami w jadalni

Ściana ze zdjęciami — symetria kontra asymetria, czyli jak stworzyć udaną kompozycję?

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najbardziej lubianych elementów dekoracji wnętrz są zdjęcia osobiste niewielkich formatów. Zdarzają się także te wielkoformatowe np. na płótnie, które mogą stać się głównym bohaterem salonu, sypialni czy kuchni, wisząc nad sofą czy wezgłowiem łóżka. Co więcej, mogą nawet zajmować całą ścianę, zupełnie jakby były tapetą.

O ile kwestia tego, jak powiesić duże zdjęcie na ścianie zazwyczaj nie sprawia nam większych problemów, o tyle o wiele bardziej problematyczne są kompozycje kilku, a nawet kilkunastu zdjęć w ramkach, do których na dodatek trzeba wykonać w odpowiednich miejscach otwory. Czym się kierować, tworząc układ ramek na ścianie? Możesz spróbować stworzyć klasyczny schemat na planie prostokąta lub kwadratu, stosując wszystkie ramki w tym samym rozmiarze. Obecnie jednak odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz bardziej wymyślnych kompozycji z ramkami w różnym rozmiarze, które wyglądają na nieuporządkowane. Odczucie to jest tylko pozorne, ponieważ w rzeczywistości takie ułożenie ramek na ścianie jest doskonale przemyślane, a całość wyjątkowo dobrze się prezentuje.

Nasz sprawdzony i najłatwiejszy pomysł na zdjęcia na ścianie we wspomnianym układzie polega na prostej zasadzie: umieszczamy mały i średni format zdjęć czy obrazów wokół jednego dużego zdjęcia przewodniego. Prostym schematem — zwłaszcza jeśli planujesz sukcesywnie dokładać na ścianę kolejne zdjęcia — będzie układ niesymetryczny. Zacznij od umieszczenia największej fotografii na wysokości wzroku, około 150 centymetrów od podłogi, a przestrzeń powyżej i poniżej wypełnisz wraz z upływem czasu. Jeśli natomiast posiadasz już wszystkie zdjęcia, które chcesz zawiesić na ścianie, możesz zastosować układ symetryczny, umieszczając poszczególne obiekty w odbiciu lustrzanym od punktu centralnego lub też całkowicie popuścić wodze fantazji i stworzyć zupełnie nieoczekiwane warianty.

Ściana ze zdjęciami

Aby uzyskać spójny efekt, koniecznością jest zachowywanie jednakowych odległości od poszczególnych ramek, nawet jeśli mają różne rozmiary. Aby układ zdjęć na ścianie nie był dziełem przypadku, dotnij kartki papieru do rozmiaru ramek i wypróbuj pożądany schemat na podłodze lub na ścianie, mocując kartki za pomocą papierowej taśmy. Możesz również stworzyć wirtualny układ — w dowolnym programie graficznym — koniecznie musisz jednak zastosować właściwą skalę. Ponadto w Internecie znajdziesz szereg gotowych szablonów, bardzo przydatnych i praktycznych.

Jakie ramki do zdjęć wybrać na ścianę ze zdjęciami?

Zanim zaczniesz umieszczać zdjęcia na ścianie, powinieneś dobrze zastanowić się, jaki styl planujesz nadać całości pomieszczenia. Jeśli jesteś miłośnikiem nowoczesnego stylu i skłaniasz się ku minimalistycznym dekoracjom ściany, przyjrzyj się prostym ramkom wykonanym z PVC w kolorze białym, srebrnym lub czarnym. Mocną stroną gładkiej powierzchni ramy bez elementów zdobnych jest to, że nadają one większą rangę fotografiom i przeżywanym na nich emocjom, ponieważ wstawione do środka zdjęcia są zwykle bardziej uwydatnione.

Jeśli z kolei bliższy jest Ci styl industrialny, zdecyduj się na ramy metalowe, złote, chromowane, a nawet wykorzystujące motyw skóry w kolorze brązowym. W tego typu otoczeniu warto podkreślić surowy styl, wstawiając metalową kratę z klamerkami, która symetrycznymi liniami i powtarzalnością elementów od razu nawiązuje do loftowych obiektów.

Ściana ze zdjęciami w sypialni

Styl nordycki, który na dobre zadomowił się w domach wielu z nas, wnosi powiew świeżości, lekkości, przytulności. Najpopularniejsze przykłady ramek w stylu skandynawskim to produkty z prawdziwego drewna lub jego imitacji. Wnętrza udekorowane tego typu ramkami natychmiast staną się cieplejsze, bardziej przytulne i naturalne.

Jeśli jesteś zwolennikiem splendoru we wnętrzach, postaw na dekorację ze zdjęć w stylu glamour, czyli ramki z dużą ilością brokatu lub błyszczących elementów. Sprawdzą się także złote oraz lustrzane — im więcej blasku, tym efekt wygląda lepiej.

Ściana ze zdjęciami bez wiercenia, czyli jak zawiesić ramki na ścianie bez dziur?

Tworząc aranżację ze zdjęć na ścianie, nie zawsze można sięgnąć po klasyczne mocowanie na gwoździach. Może mieć na to wpływ odporność ścian, jak i ustalenia z właścicielem, o ile wynajmujesz mieszkanie. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym zawiesisz ramki bez robienia dziur w ścianie.

Alternatywnym dla gwoździ rozwiązaniem jest użycie taśm samoprzylepnych. W sklepach znajdziesz także specjalne rzepy, które należy przykleić zarówno do ściany, jak i ramy ze zdjęciem. Nie wszystkie są jednak takie same — pierwszym krokiem jest zatem sprawdzenie ich dopuszczalnego obciążenia. Zazwyczaj maksymalna waga jest podana na opakowaniu tychże akcesoriów. Po sprawdzeniu tego parametru konieczne jest odpowiednie przygotowanie ściany. Usuń wszelkie pozostałości brudu i kurzu, które mogłyby naruszyć szczelność kleju oraz dokładnie ją odtłuść. Możesz użyć miękkiej ściereczki zwilżonej ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń albo z kilkoma kroplami cytryny lub octu. Jeśli ściana jest nierówna, należałoby pomyśleć o drobnych pracach tynkarskich.

Ściana ze zdjęciami w przedpokoju

To jednak nie wszystkie możliwe rozwiązania — fotografie możesz także powiesić na sznurku za pomocą klamerek do bielizny. Sznurek możesz przywiązać do strategicznych elementów, takich jak sąsiadujące meble lub już obecne w ścianach gwoździe czy dekoracje. Możesz również zainwestować w dużą ramę z metalową lub sznurkową siatką, którą postawisz na półce lub na podłodze. Jedną z zalet tego rozwiązania jest łatwość, z jaką można tworzyć i aktualizować tego typu kolaż zdjęć na ścianie.

Jeśli masz pomysł na aranżację ściany w swoim domu lub mieszkaniu i chciałbyś ją zrealizować, zapraszamy do Salonów Agata. W naszych sklepach znajdziesz szeroki wybór wielu ramek do zdjęć w wielu różnych formatach i stylach, idealnych do zawieszania zdjęć na ścianie w oryginalny sposób.

Hasła tematyczne: dekoracje