powrót

Szafa do sypialni - jak wybrać funkcjonalną i pojemną szafę do sypialni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Szafa to, obok wygodnego łóżka, najważniejszy element wyposażenia sypialni. Powinna być przede wszystkim pojemna i funkcjonalna, jednak nie należy zapominać także o designie – musi pasować do reszty aranżacji. Jeśli szukacie idealnej szafy do sypialni, koniecznie zapoznajcie się z naszymi wskazówkami!

W naszym mieszkaniu nie zawsze możemy wygospodarować miejsce na osobną garderobę, gdzie moglibyśmy swobodnie przechowywać odzież, akcesoria i obuwie. Zazwyczaj dysponujemy jedynie korytarzową szafą wnękową – tam lądują grube okrycia wierzchnie i obuwie, ale nierzadko również różne domowe sprzęty. Jeszcze jedna szafa okazuje się więc niezbędna. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w sypialni. Idealna szafa do sypialni powinna bez trudu pomieścić nasze ubrania i akcesoria, a dodatkowo pięknie się prezentować, współgrając z ogólnym wystrojem wnętrza. 

Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

1. Wielkość

To podstawowa cecha, która wyznaczy kierunek naszych poszukiwań. Miejsca do przechowywania nigdy za dużo, więc jeśli wymiary sypialni na to pozwalają, zainwestujmy w możliwie największy model. Optymalne rozwiązanie to szafa co najmniej trzydrzwiowa, a najlepiej czterodrzwiowa. Zwróćmy także uwagę na jej głębokość – minimalna to 55 cm. Dlaczego? Sam wieszak to około 45 cm, a z ubraniem nawet do 10 cm więcej. Jeśli szafa jest płytsza, możemy pomyśleć o drążku montowanym prostopadle względem tylnej ściany, jednak to opcja zdecydowanie mniej praktyczna. Co z wysokością? To już kwestia naszych preferencji. Wyższa szafa oznacza więcej miejsca do przechowywania, jednak może też zaburzyć proporcje wnętrza. Najczęściej spotykana wysokość to nieco ponad 200 cm. W przypadku bardzo małych pomieszczeń warto rozważyć zakup mebla narożnego. Pojemna szafa narożna to także idealne rozwiązanie do trudno ustawnych przestrzeni – zajmuje niewielką powierzchnię, zapewniając stosunkowo dużo miejsca do przechowywania.

2. Wygląd

Wygląd szafy powinien współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia sypialni. Jeśli nie urządzamy jej w konkretnym, ściśle zdefiniowanym stylu, najlepiej zdecydować się na mebel o uniwersalnym, prostym czy wręcz minimalistycznym designie, który będzie pasował do wielu aranżacji. Wykończenie szafy to zazwyczaj łatwy w utrzymaniu czystości i trwały laminat lub folia. Jaki kolor wybrać? Oczywiście dopasowany do kolorystyki dominującej we wnętrzu. Warto jednak mieć na uwadze to, że w przypadku tak dużego mebla lepiej zdecydować się na jasne odcienie drewna lub ponadczasową biel. Zwłaszcza jeśli sypialnia jest niewielka – tu potężna, ciemna bryła mogłaby zdominować i przytłoczyć przestrzeń.

3. Drzwi

Trzydrzwiowa, czterodrzwiowa, a może przesuwna? Front to najbardziej reprezentacyjna część szafy. Wiele osób uważa, że drzwi przesuwne to rozwiązanie bardziej estetyczne, a szafa otwierana w ten sposób prezentuje się po prostu lepiej. Istotne są tu także kwestie praktyczne – wybierając szafę przesuwną, nie musimy martwić się o wystarczającą ilość miejsca, niezbędną do otworzenia drzwi. W niewielkiej odległości ustawimy inny mebel, jak choćby łóżko. W przypadku większych pomieszczeń możemy jednak śmiało zdecydować się na stylową szafę otwieraną tradycyjnie. Niezależnie od decyzji, rozważmy opcję drzwi z lustrem. To nie tylko bardzo praktyczny element wykończenia – lustro powiększy optycznie przestrzeń i dodatkowo ją rozświetli.

4. Wnętrze

Choć wielkość i wygląd szafy są niezmiernie ważne, to właśnie jej wnętrze odgrywa kluczową rolę. Funkcjonalna szafa oznacza perfekcyjne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na to, jak dużą swobodę w tym zakresie pozostawił nam producent. Zazwyczaj do znajdujących się wewnątrz elementów, takich jak półki czy drążek, możemy bez problemu dokupić kolejne (więcej półek, organizery do szuflad, komodę wewnętrzną). Planując ich rozmieszczenie, dokładnie przeanalizujmy nasze potrzeby. Sposób ustawienia półek, odległości między nimi, ilość drążków, a nawet wysokości, na jakich je umieścimy, zależą od tego, jak wiele ubrań wymaga przechowywania na wieszakach, w jaki sposób chcemy przechowywać drobne akcesoria czy obuwie itp.

Jeśli przed zakupem sprecyzujemy wymagania dotyczące powyższych kwestii, wybór idealnej szafy z pewnością będzie dużo łatwiejszy. Zapraszamy do jednego z salonów Agata lub na naszą stronę www.agatameble.pl/.