powrót

Sztukateria ścienna — inspiracje i pomysły na aranżacje

Coraz więcej projektów wnętrz przewiduje pojawienie się ściany ze sztukaterią. Sztukateria to różnego rodzaju listwy ozdobne na ścianę, które dodają wnętrzu elegancji, klasy i indywidualnego charakteru. Jeśli podoba Ci się sztukateria ścienna, inspiracje na to, jak ją zastosować znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest sztukateria ścienna i dlaczego warto mieć ją u siebie?

Sztukateria ścienna to różnych rozmiarów elementy dekoracyjne, służące do wykańczania ścian w domach i mieszkaniach. Do wyboru pozostaje sztukateria na ścianę gipsowa, styropianowa z warstwą zabezpieczającą oraz wykonana z pianki poliuretanowej lub innych tworzyw sztucznych.

Sztukateria wewnętrzna ma przede wszystkim znaczenie estetyczne. Nadaje aranżacji elegancki, klasyczny charakter. Standardowo jest biała, jednak można ją pomalować farbą na dowolny kolor. Umiejętnie wykorzystując ozdobne listwy na ścianę, możesz tchnąć nawet antycznego ducha do wnętrza. Z kolei wprowadzając do aranżacji pionowe listwy na ścianę, kolumny czy pilastry, optycznie podwyższysz sufit. Sztukateria pomaga także zniwelować krzywizny i inne mankamenty ścian. Potęguje efekt przytulności i przyjemnie wypełnia duże, puste przestrzenie. Natomiast spośród funkcji użytkowych sztukaterii warto wymienić możliwość ukrycia pod nią okablowania.

Sztukateria na ścianie

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jak zaaranżować sztukaterię ścienną w salonie i sypialni?

Sztukateria na ścianie w salonie i sypialni na ogół przyjmuje formę połączonych ze sobą, ozdobnych listew. Przykleja się je do ściany i maluje farbą. Wybierać możesz spośród rozmaitych wzorów oraz listew o różnych wymiarach. Sztukateria ścienna w salonie często zdobi wejście do pomieszczenia oraz eksponuje jego najatrakcyjniejsze punkty, np. kominek, ścianę na sofą czy wnękę. Z kolei w sypialni listwy mocuje się na ścianach, szafie, drzwiach i wokół lustra.

Jeśli szukasz ciekawej inspiracji na listwy na ścianie w salonie lub sypialni, możesz zastosować sztukaterię na ścianie z tapetą. Tworząc obramowania z listew na tapecie, uzyskasz efekt głębi. Stworzysz jedyną w swoim rodzaju aranżację i poprawisz proporcje pomieszczenia. Z kolei jednokolorowa ściana z modnymi ramkami z listew stanowi idealne tło dla wytwornej kanapy.

Po sztukaterię ścienną w salonie często sięgają miłośnicy eklektycznych mieszanek - jako łącznik klasyki i nowoczesności. Spróbuj poeksperymentować, ustawiając np. designerskie lampy podłogowe na tle ściany z wyrafinowaną sztukaterią.

Sztukateria ścienna

Sztukateria ścienna w kuchni — inspiracje i pomysły na jej zaaranżowanie

Zapraszając sztukaterię ścienną do kuchni, Twojej aranżacji znacznie bliżej będzie do eleganckiego salonu niż do przestrzeni typowo roboczej. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz otworzyć kuchnię na salon i jadalnię oraz nadać całości jednolity styl. W kuchniach często stosuje się listwy oświetleniowe oraz wąskie listwy ścienne na frontach mebli. Elementy sztukaterii warto wykorzystać także do zabudowania przestrzeni wokół okapu.

Pamiętaj, że sztukateria stosowana w kuchni musi być wytrzymała, odporna na wilgoć i środki czyszczące. Najlepiej sprawdzą się elementy wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych.

Podsumowanie

Sztukateria ścienna pozwala zaaranżować wnętrza jedyne w swoim rodzaju – eleganckie, oryginalne i przytulne. Stanowi cudowne narzędzie wnętrzarskie w rękach architektów i doświadczonych inwestorów, ponieważ wymaga umiaru w stosowaniu i bardzo dokładnego przemyślenia projektu. W poszukiwaniu inspiracji na sztukaterię w salonie i wszystkich pozostałych pomieszczeniach warto poprzeglądać zdjęcia gotowych aranżacji. Sporo pomysłów znajdziesz na naszej stronie.

Hasła tematyczne: styl