powrót

Tapeta w salonie na jednej ścianie – gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?

Jeśli jesteś z pokolenia, które aż nadto pamięta czasy PRL-u, tapety na ścianie mogą wywoływać mieszane uczucia. Nic dziwnego: papierowe, monotonne, łatwo brudzące się, trudne w przyklejaniu (jeszcze bardziej w odrywaniu), wybrzuszające się i płowiejące tapety część z nas wspomina z wątpliwą nostalgią. Jak to bywa z każdym trendem, ich era się skończyła... po to, by powrócić w wielkim stylu. Poznaj najmodniejsze tapety do salonu i doskonały sposób na ich aranżację – tapetę na jednej ścianie.

Tapety przeszły prawdziwą ewolucję: obecnie w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed kilkudziesięciu lat. Można je zastosować w niemal każdym pomieszczeniu w domu, nawet w narażonej na brud kuchni czy wilgotnej łazience. Znacznie uproszczono również metody ich nakładania i usuwania oraz konserwację. Czyszczenie i wymiana tapety są obecnie niezwykle proste, a koszty pracy są znacznie niższe niż w przeszłości. Łatwość zmiany dekoracji pozwala na eksperymentowanie i podążanie za najgorętszymi trendami w dziedzinie aranżacji wnętrz, zwłaszcza salonu. Czy tapeta w salonie na jednej ścianie się sprawdzi? Sprawdzamy.

Tapeta w salonie na jednej ścianie – czy to dobry pomysł?

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, zarówno z estetycznego, jak i funkcjonalnego punktu widzenia. Kolorowa tapeta w salonie na jednej ścianie pozwoli ożywić pomieszczenie oryginalnym, dekoracyjnym wzorem, na nowo definiując przestrzeń i przyciągając wzrok. Wybrana ściana stanie się głównym bohaterem, a dodatkowo może stanowić tło dla innych akcesoriów dekoracyjnych, takich jak lustra, obrazy, dekoracje ścienne.

Tapeta w salonie na jednej ścianie

Tapeta na jednej ścianie nadaje się również do małych pomieszczeń – odpowiednie wzory i kolory mogą optycznie powiększyć wnętrze. To także świetny sposób na podkreślenie funkcjonalnych obszarów pomieszczenia jak np. strefy relaksu. Poza funkcją czysto dekoracyjną, tapety pełnią funkcję praktyczną: za ich pomocą z łatwością ukryjesz niedoskonałości ściany, ochronisz powierzchnię przed zabrudzeniem czy oddzielisz poszczególne obszary otoczenia. Nie można również pominąć prozdrowotnej roli tapety: salon, pokój dzienny, sypialnia, pokój dziecięcy, przedpokój – we wszystkich tych pomieszczeniach (zgodnie z zasadami chromoterapii) dzięki zastosowaniu kolorów i wzorów można stworzyć uspokajającą, pobudzającą lub energetyczną przestrzeń.

Tapeta na jednej ścianę w salonie – którą ścianę wybrać? Za kanapą, za telewizorem

Salon to idealna przestrzeń do wykorzystania dekoracyjnego potencjału tapety, która nie tylko umili życie wszystkim mieszkańcom domu, ale również zadziwi Twoich gości. Odpowiednio dobrany motyw podkreśli niepowtarzalny charakter tego najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia w Twoim domu. Opcji na jej położenie jest kilka, ale szczególnie dobre są dwie: tapeta za kanapą i tapeta za telewizorem. Dlaczego?

Kanapa zwykle stanowi centralny punkt pomieszczenia – to tam, na komfortowym siedzisku, relaksujemy się i przyjmujemy gości. Zaakcentowanie tego centrum strefy wypoczynkowej tapetą będzie zatem doskonałym pomysłem – skupi uwagę domowników i gości, naturalnie przyciągając wzrok, niejako zapraszając do wypoczynku. Upewnij się wówczas, że nie konkurujesz z żadnym innym centralnym punktem w salonie (kiedy jest więcej punktów centralnych, nasz wzrok błądzi po pokoju, a całość może sprawiać wrażenie chaosu).

Tapeta w salonie na ścianie za kanapą

Tapeta w salonie na jednej ścianie z telewizorem również będzie dobrym pomysłem: nie ma co ukrywać – ten sprzęt stał się jednym z najważniejszych w domu, również skupiając całą rodzinę wokół siebie. W tym przypadku pamiętaj o jednym: liczy się umiar. O ile kanapa zwykle ma gładką tapicerkę i dobrze będzie z nią kontrastowała modna tapeta do salonu w dynamiczne wzory, o tyle w telewizorze co do zasady obrazy szybko się zmieniają, a wtedy tej dynamiki może być już za dużo.

Aby dobrze wybrać umiejscowienie tapety w pokoju dziennym, skup się na architekturze wnętrza: gdzie znajduje się wejście do pokoju, a gdzie okna? Czy ściana z tapetą będzie widziana z innych pomieszczeń i mogłaby kolidować z ich wystrojem? Co chcesz uzyskać w salonie? Czy wybrany wzór powiększy, czy pomniejszy przestrzeń? Jaką tapetę planujesz położyć i jak wpłynie ona na całościowy odbiór pomieszczenia? Każdy pomysł z tapetą jest dobry – trzeba go jedynie dobrze zrealizować. Pamiętaj, że tapeta powinna być umieszczona w odpowiednim środowisku i we właściwym kontekście. Musi dawać poczucie równowagi z pozostałymi ścianami, a ponadto powinna harmonijnie współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia takimi jak meble, dekoracje ścienne, zasłony, dywany itd. Przemyślane aranżacje chromatyczne mogą dać naprawdę spektakularny wynik.

Nietypowe tapety w salonie – jak je dobrze zaaranżować?

O ile na tapecie występują ujednolicone, harmonijne i powtarzające się wzory, możemy pozwolić sobie na częściowe zakrycie ściany z tapetą meblami, wstawiając np. komodę z lustrem, regały, meblościankę itp., o tyle w przypadku tapet, które tworzą większy obraz, warto zadbać o odpowiednią ekspozycję ściany. Do nietypowych tapet możemy zaliczyć m.in. tapety fotograficzne (zwane jako fototapety) oraz wszelkie wyraziste wzory jak np. tapeta 3D – takie powinny znaleźć się w salonie na jednej ścianie, która jest maksymalnie odsłonięta, np. za kanapą czy za stołem jadalnianym.

Tapeta w salonie za kanapą

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Pamiętaj, że takie tapety całkowicie wpłyną na odbiór pomieszczenia, które stanie się tropikalnym lasem deszczowym, zamglonym górskim pejzażem, urokliwą uliczką w Wenecji czy centrum zatłoczonego miasta nocą. Aby jeszcze bardziej podkreślić klimat, możesz zsynchronizować ten obraz z odpowiednim oświetleniem: kinkietami ściennymi, spotami i reflektorkami skierowanymi na ścianę akcentującą, dekoracjami LED. Przede wszystkim jednak warto wówczas dopasować cały wystój wnętrza w określonym kierunku. W Salonach Agata znajdziesz w tym sektorze wszystko, czego potrzebujesz: meble i dodatki do wnętrz w klimacie skandynawskim, surowych loftów na Manhattanie, energetycznych aranżacji z dżunglą w tle czy wręcz przeciwnie – tych spokojnych w klimacie zen. U nas znajdziesz inspiracje na każde wnętrze, a co najistotniejsze – w pełni je zrealizujesz.

Hasła tematyczne: Salon dekoracje