Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Tekstylia na jesień - koce, narzuty i poduszki

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nawet najlepiej zaprojektowane wnętrze wyposażone w nowoczesne meble nie może obejść się bez tekstylnych dodatków. To właśnie dekoracyjne detale, a wśród nich narzuty i poduszki, dopełniają dobrą aranżację. Późna jesień to dobry czas, aby wzbogacić nasze pokoje o gustowne, materiałowe gadżety i przygotować się na długie zimowe wieczory. Ciepłe koce, świece i nastrojowe oświetlenie pomogą przezwyciężyć chłód i szarość za oknem. Warto więc zadbać, aby pokojowe tekstylia dobrze nam służyły, a jednocześnie stanowiły wisienkę na aranżacyjnym torcie.

Barwy ocieplające

Chociaż wirujące płatki śniegu oraz baśniowa szadź pokrywająca kontury drzew i krzewów niezmiennie budzą nasz zachwyt, wolimy zatrzymać zimową aurę za oknem. Ciepło w mieszkaniu nie zawsze jednak wystarczy, by wnętrze nabrało większej przytulności w najmroźniejszych miesiącach roku. Na szczęście temperaturę możemy podkręcić także na kilka innych sposobów.

Po pierwsze, wprowadzając do salonu lub sypialni dodatki w ciepłych barwach. Najlepiej sprawdzą się odcienie czerwieni, które przywołują na myśl zarówno złotą jesień, jak i klimat nadchodzących świąt bożonarodzeniowych. Czerwona poszewka dekoracyjna na poduszkę lub szkarłatny kocyk we flanelową kratę, mogący służyć także jako narzuta na kanapę, wniosą do wnętrza pozytywną energię. Brązowe i bordowe świece oraz serwetki dopełnią tej metamorfozy.

Faktury i tekstury

Użycie ciepłych kolorów to najłatwiejszy sposób na przytulną aranżację, ale oczywiście niejedyny. Tekstylia o wyrazistych fakturach i mięsistych, warkoczowych splotach także skutecznie podnoszą optycznie temperaturę wnętrza. Ma to niebagatelne znaczenie, bowiem większość najmodniejszych dziś ozdób, takich jak narzuta na łóżko czy narzuty na fotele, jest najczęściej w chłodnych tonach szarości, bieli lub jasnych beżów, wpisujących się dominujące trendy aranżacyjne.

Jednakże nawet w nowoczesnej sypialni, w której dominować będzie biel mebli i ścian, a monochromatyczne tekstylia ogranicza się do odcieni szarości, przy odrobinie wnętrzarskiego wyczucia z łatwością odegnamy wrażenie nieprzyjaznego chłodu. Narzuta-włochacz o wyrazistym zygzakowym deseniu lub jeszcze bardziej zauważalnym splocie, jak np. okrycie imitujące małe, wełniane różyczki, sprawdzą się najlepiej w takiej sytuacji. Jasne, jednolite poduszki o wypukłych zdobieniach spiętrzone na łóżku jednoosobowym 80 × 200 cm lub subtelnie przyozdabiające sofę także urozmaicą pomieszczenie o zawężonej palecie.

Szarości i pastele

Chcąc uniknąć stosowania intensywnych barw, a jednocześnie nie ograniczając się do hołdowania tylko jednemu kolorowi, warto pomyśleć o wprowadzeniu do białej lub szarej aranżacji odcieni pasteli. Wówczas możemy pozwolić sobie na kilka różnobarwnych tonów, z których najbardziej uniwersalny wydaje się lekki, pudrowy róż. Ciepły kocyk w takim kolorze przyda salonowi lub sypialni wdzięku, niezależnie czy służyć będzie jako narzuta na narożnik czy też nasz stały kompan podczas długich wieczorów spędzanych na oglądaniu filmów lub zanurzaniu się w ulubionej lekturze. Połączenie bieli i szarości z pastelowymi barwami, wśród których wspomniany róż wiedzie niezaprzeczalny prym, można także wykorzystać w sypialni jako koc na łóżko. Narzuta-patchwork z takim zestawieniem odcieni sprawi, że wnętrze stanie się bardziej eleganckie i spokojne, nie tracąc jednocześnie nowoczesnego sznytu.

Odważne zestawienia

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się dywany shaggy oraz inne tekstylia dekoracyjne o dużej puszystości, miękkości i fantazyjnych frędzlach. Takie dodatki, zwracające uwagę swoją osobliwą fakturą, świetnie uzupełniają minimalistyczne wnętrza, w których królują gładkie, połyskliwe powierzchnie. Oryginalna poduszka shaggy może z łatwością zrównoważyć katalogową sterylność pomieszczenia. Z kolei ozdobne poszewki o grubym, wełnianym splocie idealnie wpisują się w estetykę stylu skandynawskiego, lubującego się w wyrazistych teksturach i zgrabnym łączeniu szarości z jasnobrązowym drewnem. Coraz popularniejsze stają się także desenie inspirowane naturą (jelenie, wilki, sowy), zarówno w formie prostych grafik i fotorealistycznych nadruków na poduszkach.