powrót

Trellis, marokańska koniczyna, zygzak, romby - poznaj najpopularniejsze wzory

Czy zdarzyło Ci się szukać w sklepie dekoracji z jakimś wzorem, ale nie wiedziałeś, jak go opisać sprzedawcy? Przedstawiamy 4 ponadczasowe desenie, które pasują niemal do wszystkiego. Ich prawdziwe znaczenie może Cię zaskoczyć!

Co trellis ma wspólnego z ogrodem? 

Wyobraź sobie ażurową konstrukcję, po której fantazyjnie pną się gałązki krzewów. Zwróć uwagę na cień, który rzuca na ziemię. Ten kształt to właśnie trellis.

Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa “krata”, która początkowo była wykorzystywana do podtrzymywania winorośli w ogrodach. Pierwsze wzmianki o jej zaletach odnaleziono w listach z I i II w.n.e. Z czasem zyskiwała coraz większą popularność. Trafiła nawet do królewskiego ogrodu w Wersalu za sprawą Ludwika XIV.

Aż w latach 60. XIX wieku zainspirowała Williama Morrisa do zaprojektowania słynnej tapety. Oprócz wizerunku kraty pojawiły się na niej także ptaki i rośliny. Natura wprost z ogrodu wkroczyła do wystroju wnętrza.

Zastosowanie wzoru trellis

Współczesny trellis jest minimalistyczny i dynamiczny. Przyciąga wzrok i nie pozwala go oderwać. Każe błądzić mu po pomieszczeniu w poszukiwaniu podobnych elementów dekoracyjnych. Jest uniwersalny - możesz zestawiać go z różnymi motywami i stylami.

Wybierając poduszki dekoracyjne ze wzorem trellis, pomyśl o zapachach i dźwiękach ogrodu. Może zainspiruje Cię tak, jak Williama Morrisa?

Czy marokańska koniczyna przynosi szczęście? 

Pojawia się na zasłonach, obrusach i dywanach. Bywa nazywana marokańskim trellisem lub casablanką. Czy rzeczywiście ma coś wspólnego z zieloną, czterolistną rośliną? Nie.

Pochodzi z kultury islamu. Kształtem przypomina charakterystyczne kopuły pojawiające się w arabskich oknach lub na minaretach - ich zaokrąglona forma symbolizuje … sklepienie niebieskie.

Jeśli się dobrze przyjrzysz, zobaczysz, że składa się z 4 identycznych łuków zwanych esownicami lub cymami. Podobne elementy znajdziesz w konstrukcji starożytnych i gotyckich zabytków. Marokańską koniczynę tworzą cymy typu recta. Z łuków typu reversa składa się równie popularny ornament przypominający pestkę brzoskwini.

Bardziej zaokrąglona wersja wzoru - tzw. “czteroliść” znany jest także z architektury gotyckiej. W symetrycznych proporcjach czteroliścia można dopatrywać się bogatej symboliki - nawet wizerunku chrześcijańskiego krucyfiksu lub skojarzeń z 4 ewangelistami.

Zastosowanie marokańskiej koniczyny 

Marokańska koniczyna pomoże Ci stworzyć w nowoczesnym wnętrzu atmosferę orientalnej harmonii. Jest jednocześnie minimalistyczna i pełna przepychu. Świetnie odnajduje się we wnętrzach nowojorskich i hampton. Szukając jej wśród wzorzystych dywanów, pomyśl o oddziaływaniu na otoczenie boskiej proporcji. Może przyniesie Ci szczęście … w urządzaniu idealnego wnętrza?

Czy wzór zygzak jest starszy od Twojego dziadka? 

Myśląc o nim, wyobrażasz sobie nowoczesne wnętrze przeznaczone dla młodej rodziny. Tymczasem wzór - zygzak mógłby zostać uznany za jeden z najstarszych wzorów w historii ludzkości.

Znany był już w starożytnym Egipcie - stanowił symbol oznaczający wodę. Znajdziesz go także na zabytkowych, chińskich wazach z okresu Szang, w sztuce berberyjskiej oraz romańskiej. Znak “Λ” był najprawdopodobniej częścią ubioru Spartan. Motyw “V” występuje zaś w wielu herbach, symbolizując dom i bezpieczeństwo.


Nazywany jest także chevronem - od słowa “chevre” - koza. Czyżby skojarzył się komuś z kształtem śladu, jaki zostawia raciczka?

Do wystroju wnętrz wprowadził go Franciszek I Walencjusz w XVI wieku. Z jego inicjatywy w zamkach nad Loarą powstały imponujące - zygzakowe parkiety. Jako wzór na tkaninie zaczął funkcjonować w XVIII w., a na wybiegi trafił w latach 70. XX wieku.

Innymi znanymi formami zygzaka są: popularna jodełka i psychodeliczny ścieg z lat 60-tych zwany bargello (ścieg florencki).

Zastosowanie wzoru zygzak

Może być wyrazisty, subtelny lub romantyczny. Sprawdza się zarówno na poduszkach, zasłonach, dywanach oraz jako dekoracja naczyń stołowych. Estetycznie prezentuje się w skandynawskich i minimalistycznych przestrzeniach, ale odnajdzie się także w eleganckich wnętrzach stylu nowojorskiego. Jest uniwersalny i niejednoznaczny. Co oznacza dla Ciebie?

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Co jest zabawnego w podłużnych rombach? 

Romby widywałeś wielokrotnie i to nie tylko na lekcjach matematyki. Są znanym motywem dekoracyjnym, pojawiającym się na pościelach, obrusach, dywanach, a w swojej wydłużonej nieco formie …. nawet w teatrze.

Nazwa wzoru arlekinowego pochodzi od znanej postaci - Arlekina z włoskiej komedii dell’arte. Jest on zakochany, sprytny i wciąż wpada w liczne tarapaty, a jego kostium wygląda, jakby był uszyty ze skrawków tkanin. Jest jednocześnie groteskowy i pełen szyku.

Zauważyła to projektantka - Adele Simpson, która w 1944 r. zaprezentowała światu pierwszy garnitur miejski z wzorem arlekinowym. Szybko stał się znanym motywem ubioru i dodatków. Był szczególnie popularny w latach 60-tych i 90-tych.

Inny znany wzór inspirowany kształtem rombu to argyle. Dziś znajdziesz go na kocach lub dywanach, a pierwotnie … zdobił skarpety noszone przez szkotów do tradycyjnych tartanowych kiltów.

Zastosowanie podłużnych rombów

O wzorze arlekinowym pomyśl, jak o fantazyjnych diamentach, które tak jak szachownica wprowadzają do wnętrza pewien rodzaj dystyngowanego ładu. Zostawiają jednak odrobinę miejsca na poczucie humoru i dystans. Zestaw go z innymi wzorzystymi dodatkami w podobnym kolorze lub umieść w minimalistycznym wnętrzu, by podziałał na otoczenie rozweselająco.

Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić wystrój swojego salonu czy szukasz dodatków do eklektycznej sypialni, możesz wykorzystać co najmniej jeden z tych 4 typów geometrycznych wzorów. Co wybierzesz: ogrodowy trellis, uduchowioną marokańską koniczynę, starożytny chevron czy optymistyczny wzór arlekinowy?

Jeśli nie możesz się zdecydować, stwórz oryginalne, energetyczne zestawienia. Spróbujesz?

Zobacz nasze dodatki z geometrycznymi wzorami, których prawdziwe znaczenie może zaskoczyć.

Hasła tematyczne: styl