powrót

Wycieraczka do domu – zachwyć gości już od progu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wycieraczka do domu to przedmiot do zadań specjalnych. Nie tylko spełnia funkcje praktyczne, ale również estetyczne, wiele też mówi o gustach, zainteresowaniach i poczuciu humoru mieszkańców. Wycieraczki, dawniej traktowane marginalnie, dzisiaj coraz częściej wybierane są z uwagą i pieczołowitością. Oferta rynkowa jest szeroka, dlatego z łatwością znajdziesz wersję idealną dla ciebie.W zależności od potrzeb możesz wybierać pomiędzy wycieraczką zewnętrzną lub wewnętrzną albo wykorzystać oba rodzaje. Jeśli będą identyczne, osiągniesz efekt spójności.


Ciekawym pomysłem są jednak oryginalne wycieraczki pod drzwi wyróżniające się oryginalnym wzorem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycieraczki?

Wycieraczka do domu – jaki materiał wybrać?

Wycieraczka do domu może być wykonana z różnych materiałów, z których każdy ma wyjątkowe dla siebie właściwości. Które materiały przede wszystkim zasługują na uwagę?

  • Wycieraczki kokosowe – mają gruby splot, a ich szorstkie włókna ułatwiają zebranie nawet drobnych zanieczyszczeń z obuwia. Dobrze chłoną też wodę. Bardzo często wycieraczki kokosowe w spodniej części mają podkład z gumy lub tworzywa sztucznego, który odpowiada za stabilizację oraz właściwości antypoślizgowe. Jeśli szukasz wycieraczki pod drzwi z napisem, nadrukiem lub w kolorze, to właśnie kokosowa może być dobrą propozycją, gdyż jej włókna można dowolnie barwić;
  • Wycieraczki z tworzyw sztucznych są trwałe, odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Dobrze sprawdzają się też na zewnątrz. Gumowy spód zabezpiecza przed przesiąkaniem i pełni funkcję antypoślizgową. Wycieraczki z tworzyw sztucznych również występują w wielu różnych wzorach i bardzo łatwo dopasować je kolorystycznie do elewacji czy wnętrza.
  • Wycieraczki gumowe – są funkcjonalne i trwałe. Dobrze wychwytują śnieg i błoto, a w przypadku zabrudzenia wystarczy je wytrzepać lub opłukać pod bieżącą wodą. Ten typ wycieraczek przybierać może różne formy: od zupełnie prostych, przez ażurowe, aż po wycieraczki wejściowe ozdobne z wytłoczonymi napisami i w różnych kolorach.
  • Wycieraczki z włókniny – skutecznie wychwytują wilgoć i usuwają brud z podeszw butów. Często wyposażone są w antypoślizgowy spód, który poprawia ich funkcjonalność. Na rynku bez problemu znajdziemy różne wzory i kolory.

Niezależnie od materiału wycieraczka powinna jednak spełniać swoje podstawowe zadanie – stanowić ochronę przed zabrudzeniem mieszkania czy domu.

Wycieraczki - różne rodzaje

Jak dobrać wycieraczkę do wnętrza?

Wybierając wycieraczkę weź pod uwagę kolor ścian i mebli oraz charakter pomieszczeń.Do wnętrz skandynawskich, w stylu eko czy rustykalnych pasują materiały naturalne, jak chociażby kokos. Wycieraczka wyglądająca jak dywanik dopełni stylu tradycyjnego i wprowadzi przytulność. Jeśli twój przedpokój urządzony jest w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym, zdecyduj się na model jednobarwny.


Ciekawym elementem wystroju będą wycieraczki do domu z napisami lub ciekawym motywem graficznym.

Wycieraczka z motywami roślinnymi

Na jaki kolor wycieraczki warto postawić? Tutaj także możliwości są bardzo szerokie. Najbardziej uniwersalne i praktyczne są szarości, czerń i odcienie brązu. Dobrym wyborem są jednak także wycieraczki kolorowe, choćby w barwie energetycznej czerwieni, oraz wzorzyste. Niektóre z nich imitują bardzo modne motywy płytek heritage albo mozaiki.

Funkcjonalność

Wybierając wycieraczkę, kieruj się także względami praktycznymi. Model, który skutecznie wychwytuje zabrudzenia i absorbuje wilgoć, chroni także dywany, panele czy parkiet w domu. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym.

Przedpokój - niebieska aranżacja - wycieraczka

Najważniejsza jest zatem wytrzymałość i chłonność. Nawet w przypadku dużej rodziny i częstych wizyt gości wycieraczka powinna zachować swoją jakość, czyścić buty oraz absorbować wilgoć. Odporne na wgniecenia są przede wszystkim grubsze i sztywniejsze włókna, które przy okazji skutecznie zbierają brud z obuwia. Zadbaj również o podkład z tworzywa sztucznego lub gumy, dzięki któremu wycieraczka nie będzie się ślizgać.

Jak cię widzą, tak cię piszą – ciekawe wycieraczki wejściowe

Wycieraczka do domu sporo mówi o jego mieszkańcach. Dużą popularnością cieszą się zabawne wycieraczki ozdobione napisami, rysunkami lub symbolami. Niektóre witają gości żartami słownymi, wywołując już od progu uśmiech na ich twarzach.

Śmieszne wycieraczki wejściowe niejednokrotnie dopasowywane są do zainteresowań mieszkańców. Wykorzystują filmowe cytaty, symbole i motywy.Ciekawym pomysłem, który sprawdzi się także jako prezent do nowego domu dla miłośnika czworonogów, może być wycieraczka pod drzwi z kotami lub psami.


Wystroju wnętrz nie trzeba traktować śmiertelnie poważnie. Wycieraczka może odzwierciedlać poczucie humoru właścicieli i poprawiać nastrój już od chwili wejścia do mieszkania, jednocześnie chroniąc podłogę przed zabłoceniem.