Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Wymarzone miejsce do snu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zaaranżowanie wnętrza sypialni to niełatwe zadanie, do którego trzeba podejść ze szczególną pieczołowitością. Wygodne łóżko to nie wszystko. Pojemna szafa, ustawne szafki nocne i półki, a także przyjemne oświetlenie i stylowe dodatki – każdy, nawet najdrobniejszy szczegół ma wpływ na jakość naszego codziennego wypoczynku.

Urządzając sypialnię, powinniśmy kierować się przede wszystkim troską o własne poczucie komfortu. Od jakości wypoczynku zależy nasz nastrój i zasób sił do pracy, dlatego warto zadbać o to, by zasypiać i budzić się w przytulnie umeblowanym pomieszczeniu.

Jak się umeblujesz, tak się wyśpisz?


Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, które powinno być wygodne i przestronne. Jego wymiary mają bowiem wpływ na komfort naszego snu. Szerokość posłania dla jednej osoby powinna wynosić przynajmniej 90 centymetrów, zaś w przypadku łóżka dwuosobowego nie może być mniejsza niż 140 centymetrów. Łóżko powinno mieć także co najmniej 200 cm długości. Są to zalecane wymiary minimalne, ale jeśli dysponujemy w sypialni trochę większą przestrzenią, śmiało możemy sięgnąć po mebel o większych gabarytach.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego materaca. Często można usłyszeć, że im twardszy materac, tym lepszy. To błędne przeświadczenie. Stopień twardości materaca należy dopasować do wzrostu i wagi osoby, która będzie z niego korzystać.

Dobrze dobrany materac to taki, który nie jest ani za twardy, ani za miękki. Osoby o większej wadze powinny wybierać twardsze materace, a osoby lżejsze – bardziej miękkie. Przed zakupem warto wypróbować w salonie kilka różnych modeli, by znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie. Ważna jest także wysokość, na jakiej będziemy spać. Materac powinien znajdować się około 40-50 cm nad powierzchnią podłogi. Pozwoli to zadbać o odpowiedni komfort przy siadaniu i wstawaniu. Jeśli chodzi o długość materaca, to najlepszy będzie taki, który zapewnia przynajmniej 20 centymetrów zapasu w stosunku do wzrostu użytkownika.

Solidne łóżko dopasowane do wnętrza


Najpopularniejsze są łóżka ze stelażem drewnianym (lub z płyty drewnopodobnej). Dębina, sosna oraz buk to trzy gatunki drewna, które są najczęściej wykorzystywane do produkcji łóżek. Różnią się kolorem, stopniem wytrzymałości, łatwością wybarwiania i obróbki oraz metodami konserwacji. Od naszych potrzeb i oczekiwań powinno zależeć to, którą odmianę uznamy za odpowiednią do naszej sypialni. Warto przy tym pamiętać, że drewno sosnowe jest szczególnie zalecane osobom, które cierpią na alergie skórne. Stelaż wykonany z tej odmiany i pozbawiony elementów tapicerowanych będzie odporny na gromadzenie się pyłków i drobnoustrojów.

W miarę możliwości postarajmy się, by to raczej wezgłowie łóżka było dosunięte do ściany, a nie jeden z jego boków. Jeśli planujemy ustawić duże łóżko w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, warto wybrać stelaż bez dolnej zabudowy (pojemników na pościel i szuflad). Dzięki temu uzyskamy w sypialni lepszą cyrkulację powietrza.


Łączymy przyjemne z pożytecznym

W sypialni łóżko stanowi centrum aranżacji całego pomieszczenia. Jego styl ma największy wpływ na wizerunek całego pokoju. Pamiętajmy jednak, że design i jakość wykonania zawsze powinny iść ze sobą w parze.

W ostatnim czasie producenci znacznie poszerzyli ofertę łóżek tapicerowanych. Kiedy planujemy zakup takiego mebla do naszej sypialni, zazwyczaj skupiamy się głównie na wyborze tkaniny obiciowej, a powinniśmy zwrócić też uwagę na solidność wykonania całej konstrukcji. Producenci zapewniają bardzo szeroki wybór materiałów i tkanin, które różnią się fakturą, obszyciem, wzorem czy kolorystyką. Bardzo modne są łóżka obite skórą naturalną i ekologiczną. Te modele często wyposażone są w różne funkcje dodatkowe, takie jak: nowoczesne, regulowane oparcia i zagłówki, ustawne podręczne półki oraz przyjemne oświetlenie LED.


Sypialnia to nie tylko łóżko

Pełna kolekcja mebli do sypialni obejmuje najczęściej: łóżko, nocne szafki, szafę i komodę. W bardziej rozbudowanych zestawach znajdziemy również toaletkę, lustro oraz różnej wielkości półki. Nawet jeśli oferta jest bardzo szeroka, miejmy na uwadze przede wszystkim wielkość pomieszczenia. Nadmiar mebli może sprawić, że brak wolnej przestrzeni w sypialni stanie się przytłaczający, co pogorszy jakość naszego wypoczynku.

Gdy zdecydowaliśmy się wydzielić w sypialni część garderobianą, konieczny będzie zakup dużej, kilkudrzwiowej szafy. Od wymiarów pomieszczenia zależy to, czy bardziej funkcjonalna będzie szafa prostokątna czy narożna. To drugie rozwiązanie pozwoli nam dodatkowo zaoszczędzić sporo miejsca i ułatwi aranżacje pozostałych elementów wystroju sypialni.

W trakcie wyboru szafy powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej pojemność i funkcjonalność. Ważna jest też długość drążka na wieszaki oraz to, w jakiej konfiguracji zostały rozmieszczone półki oraz czy w skład wyposażenia wchodzą dolne i górne szuflady.

Miejsce wypoczynku i rekreacji

Sypialnia stanie się doskonałą strefą do wieczornej rekreacji, jeśli zaprojektujemy przestrzeń z myślą o naszych codziennych zwyczajach i rytuałach. Czy lubimy relaksować się w ciszy z książką w ręku i nastrojową muzyką w tle? Czy wolimy raczej obejrzeć emocjonujący film? A może spędzamy najwięcej czasu przy komputerze, szperając w Internecie? Zaplanujmy funkcjonalność naszej sypialni odpowiednio wcześniej, zwłaszcza wtedy, gdy przestrzeń w naszym mieszkaniu jest ograniczona i musimy (lub chcemy) połączyć kilka funkcji w jednym pomieszczeniu. Sypialnia to najbardziej prywatna i intymna przestrzeń w naszym domu, więc każdy z elementów wyposażenia powinniśmy dobierać wyłącznie w oparciu o nasze potrzeby. Nowoczesne elektroniczne gadżety potrafią umilić czas, ale lepiej ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum. W sypialni chcemy odpocząć i zrelaksować się w przyjemnej atmosferze, co raczej się nie uda, jeśli naszą uwagę rozpraszać będą intensywne bodźce zewnętrzne.


Bardziej przytulnie

W uzyskaniu przytulnej atmosfery w każdym pokoju bardzo pomocne są odpowiednio dobrane ozdoby i dodatki. Do sypialni lepiej będą pasować bardziej subtelne elementy. Powinniśmy raczej unikać przedmiotów masywnych, takich jak ciężkie zegary ścienne czy duże obrazy. Oparcie aranżacji na jaskrawej, mocnej kolorystyce czy też mało wyważonym, nachalnym wzornictwie nie jest dobrym pomysłem. Dużo lepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju tekstylia (dywany, zasłony, narzuty i poduszki) utrzymane w stonowanej, uspokajającej kolorystyce. Pamiętajmy, by dopasować je umiejętnie do wybranego wcześniej łóżka oraz mebli.


Rozświetlamy sypialnię – lampy, lampki i kinkiety

Przyjemną atmosferę w sypialni pomoże nam uzyskać dobrze dobrane oświetlenie. Możemy mieć pewność, że zamontowanie jednej, znajdującej się w centralnej części sufitu lampy nie zaspokoi naszych oczekiwań. Pamiętajmy, że sypialnia jest pokojem, w którym spędzamy czas przede wszystkim w godzinach wieczornych. Dlatego tak ważne jest zastosowanie oświetlenia punktowego w postaci różnego rodzaju lampek i kinkietów. Dodatkowych źródeł światła nie powinniśmy rozmieszczać w sposób przypadkowy i nieprzemyślany.

Lampki służącej do czytania w łóżku nie umieszczajmy nad głową, lecz nieco z boku, a intensywność podświetlenia szafki nocnej nie może wpływać na komfort snu. By nadać sypialni przytulnego klimatu, najlepiej jest wybrać światło zbliżone do barwy dziennej, ewentualnie jej nieco cieplejszy odcień.