Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Zadbaj o swój sen

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Każdy z nas ma inną budowę ciała i odmienne poczucie wygody, dlatego wybór materaca musi być decyzją bardzo przemyślaną. Jeśli dobrze wybierzemy zapewnimy sobie zdrowy, komfortowy i bezpieczny sen. Wystarczy przetestować kilka różnych modeli materacy, żeby przekonać się, że komfort naszego snu może znacznie się poprawić.

Od tego, jak wypoczywamy, zależy nasza wydajność każdego dnia. Większość z nas przeznacza na sen 8 godzin w ciągu doby, a to oznacza, że prawie 1/3 życia spędzamy w łóżku. To wystarczający powód, by odpowiednio zatroszczyć się o jakość i komfort naszego wypoczynku. Materac, na którym śpimy, odpowiada za prawidłowe podparcie kręgosłupa. Jeśli wypoczywamy na zbyt twardym lub zbyt miękkim podłożu, proces regeneracji organizmu jest zakłócony - a to może mieć duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wybierając materac, powinniśmy zwrócić uwagę na stopień twardości i materiał, z którego jest wykonany. Różnice między poszczególnymi modelami mogą być bardzo duże.

Każdy jest inny


Podczas snu kręgosłup powinien być ułożony w linii prostej. Dopiero w takiej pozycji ciało jest w pełni rozluźnione, a mięśnie odpoczywają. Materac, który wybierzemy, nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Optymalny stopień twardości jest przede wszystkim uzależniony od masy ciała. Do dziś można spotkać się z opiniami, że im twardszy materac, tym lepszy. To mit. Każdy z nas powinien indywidualnie dopasować materac do kształtu ciała i swoich warunków fizycznych.

Żeby sprawdzić, czy dany model posiada wystarczający stopień twardości, połóżmy się na materacu na plecach i spróbujmy wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli możemy zrobić to bez problemu, oznacza to, że dany materac będzie dla nas zbyt twardy. Ale powinniśmy też unikać sytuacji odwrotnej. Gdy położymy się na zbyt miękkim materacu, pod naszymi plecami nie znajdziemy przestrzeni, która pozwoli nam na wykonanie tej czynności. 
Materac możemy też przetestować, kładąc się na boku. W takiej pozycji nasze ramiona i biodra powinny być lekko zagłębione w taki sposób, by nasz kręgosłup tworzył linię prostą.

Stopień twardości materaca jest też uzależniony od podziału na strefy. Materace jednostrefowe mają taki sam poziom twardości na całej powierzchni. Dodatkowe strefy służą temu, by w trakcie snu możliwie najlepiej dopasować kształt materaca do krzywizn kręgosłupa. To oznacza, że im więcej stref twardości posiada dany materac, tym lepiej dla naszego zdrowia. Najczęściej spotkamy się z podziałem na 1, 3, 5 i 7 stref. Szczególnie polecane są modele 7-strefowe - takie materace jak Dream Lux, Platan czy Magnolia zapewnią nam najwyższy komfort wypoczynku.

Sposób na wygodę


Materace różnią się między sobą także materiałem wykonania.
Najpopularniejsze są modele piankowe, lateksowe i sprężynowe. Te ostatnie różnią się od siebie rodzajem zastosowanych sprężyn i sposobem ich umocowania. W ofertach wielu producentów znajdziemy materace bonellowe, których sprężyny są połączone w zwoje, oraz materace kieszeniowe z większą liczbą sprężyn zamontowanych w specjalnych kieszonkach. To drugie rozwiązanie zapewnia większą sprężystość materaca, dzięki czemu jest bardziej komfortowe dla naszego kręgosłupa.

Materace piankowe charakteryzują się dużą elastycznością, przez co potrafią dobrze dopasować się do kształtu ciała. Najczęściej możemy spotkać materace wykonane z pianki wysokoplastycznej lub termoelastycznej. Modele wykonane z pianki wysokoplastycznej zapewnią komfortowe warunki wypoczynku osobom o większej masie ciała, ponieważ charakteryzują się wyższym stopniem twardości. Materace termoelastyczne reagują na ciężar i temperaturę ciała, dostosowując stopień elastyczności do potrzeb użytkownika. Takie materace są szczególnie polecane dla osób z wadami kręgosłupa, a dzięki właściwościom bakteriostatycznym, bez obaw mogą z nich korzystać także alergicy.

Podobnie wysoki komfort użytkowania zapewniają materace lateksowe. Materiał, z którego są produkowane, jest bardzo odporny na trwałe odkształcenia. Lateks posiada też właściwości antyalergiczne, ale nie jest polecany dla osób z nadmierną potliwością. Jednak ten problem może nie być aż tak bardzo dokuczliwy, jeśli wybierzemy pokrowiec o wysokich właściwościach termoregulacyjnych. Zaletą materacy lateksowych jest bardzo duża sprężystość i elastyczność. Bardzo możliwe, że to właśnie na takim materacu będzie nam się spało najwygodniej.