Biuro w stylu industrialnym – surowość i funkcjonalność w jednym pomieszczeniu
Biuro w stylu loft to doskonały pomysł na stworzenie unikalnego i inspirującego miejsca do pracy, które nie rozczaruje funkcjonalnością. Nurt industrialny świetnie czuje się w przestrzeniach, które mają sprzyjać produktywności i w których ergonomia jest priorytetem. Doza surowości i oszczędność estetyczna sprzyjają utrzymaniu ładu i koncentracji, a wyrazisty design cieszy oko. Poznaj zalety biura w stylu industrialnym i metody projektantów na zaaranżowanie tego typu przestrzeni.
Czym charakteryzują się wnętrza w stylu industrialnym?
Wnętrza w stylu industrialnym czerpią inspirację z surowej estetyki dawnych fabryk i magazynów. Co to jest styl industrialny? To nurt w projektowaniu, w którym na pierwszy plan wysuwają się:
- otwarta przestrzeń – popularne jest łączenie w jednym pomieszczeniu kilku stref o różnych funkcjach zamiast dzielenia przestrzeni na mniejsze pokoje;
- surowe materiały – w projektach dominują: odsłonięte cegły, beton, metal i drewno;
- oszczędność estetyczna i minimalizm – liczba mebli i dekoracji jest ograniczona;
- neutralna kolorystyka – w aranżacjach dominują: szarość, bieli, czerń, grafit i brąz;
- eksponowanie elementów konstrukcyjnych – widoczne belki, rury i instalacje są atutami przestrzeni;
- industrialne oświetlenie – mile widziane są lampy fabryczne czy żarówki na przewodach.
Gabinet w stylu industrialnym łączy te elementy, tworząc przestrzeń, która jest nieco surowa, ale i przytulna, nowoczesna i z charakterem.
Dlaczego warto wykorzystać industrialne inspiracje, aranżując domowe biuro?
Aranżacja biura w stylu industrialnym ma wiele zalet zarówno wizualnych, jak i praktycznych oraz funkcjonalnych. Styl loftowy sprzyja tworzeniu ergonomicznych przestrzeni, a surowa estetyka może stymulować kreatywność i produktywność. W takich pomieszczeniach nic nie rozprasza uwagi i nie dekoncentruje. Co ważne, przestrzenie, w których liczba mebli i dodatków jest ograniczona, a wyposażenie ma proste formy, są łatwe do utrzymania w czystości. Surowe materiały mają też tę zaletę, że ewentualne zniszczenia czy defekty tylko dodają im uroku. Nie trzeba się zatem martwić o to, że drobne uszkodzenia zniszczą wizerunek aranżacji.
Otwarta przestrzeń – która jest charakterystyczna dla nurtu loftowego – pozwala z kolei na łatwe zmiany wyglądu wnętrz i prezentuje się niebywale efektownie. Biuro w stylu loftowym zdecydowanie wyróżnia się na tle tradycyjnych projektów i cieszy oko, a dodatkowo pozwala sprytnie wykorzystać specyfikę przestrzeni, np. belki stropowe czy odsłonięte instalacje.
Od czego zacząć aranżację biura w industrialnym stylu?
Tworząc biuro w stylu loftowym, warto zacząć od wymiarowania pomieszczenia i określenia wymagań dotyczących miejsca pracy. Nie warto decydować się na rozwiązania, które nie odpowiadają potrzebom – home office ma być przede wszystkim dopasowane do indywidualnych oczekiwań i specyfiki pracy. Po ustaleniu niezbędnego wyposażenia możesz przejść do planowania oświetlenia i usytuowania mebli. Pamiętaj, by nie stawiać biurka naprzeciwko okna, ponieważ promienie słońca będą odbijać się od monitora. Postaraj się tak rozplanować układ biura, by wykorzystać naturalne światło, ale nie zapomnij o uwzględnieniu dodatkowych punktów, które zagwarantują odpowiednią widoczność wieczorem i po zmroku.
Wybierz funkcjonalne i stylowe meble pasujące do industrialnej estetyki i wzbogać je o praktyczne akcesoria, takie jak organizery na dokumenty i artykuły biurowe, pudełka do przechowywania oraz pojemniki. Miej na uwadze, że styl loftowy hołduje minimalizmowi, więc nie eksponuj zbyt wielu przedmiotów i zainwestuj w szafki i kontenerki, które umożliwią przechowywanie wszystkich potrzebnych przedmiotów poza zasięgiem wzroku.
Lampa biurkowa LED F3
Cena regularna: 179,-
Lampa biurkowa LED F3
Cena regularna: 179,-
Materiały i kolory, które warto wykorzystać w loftowym gabinecie
Biura w stylu industrialnym charakteryzują się specyficzną paletą materiałów i kolorów. Powierzchnie z betonu architektonicznego, ściany z cegły i wykończenia z metalu oraz drewna są bardzo mile widziane. Materiałem o typowo industrialnym charakterze jest też szkło. Surowce mogą być jedynie inspiracją do stworzenia projektu z loftowym sznytem lub dominować w pomieszczeniu. Meble z drewna ze szklanymi i metalowymi detalami idealnie wpisują się w estetykę i nie dociążają wizualnie wnętrza.
Podczas aranżacji biura w stylu industrialnym warto wykorzystać paletę bazującą na bieli i szarościach i urozmaicić ją akcentami w odcieniach rdzawych, grafitowych, czarnych i brązowych. Gustowny efekt dają też niuanse miedziane i ze szczotkowanego złota, które mogą zaznaczyć swoją obecność w dodatkach i oświetleniu. Przełamią one surowość projektu i wniosą do niego stylowy pierwiastek.
Zasady aranżacji ergonomicznego biura w nurcie loft
Ergonomia w projekcie loftowego gabinetu powinna być priorytetem. Funkcjonalne miejsce pracy stworzysz, wyposażając pomieszczenie w praktyczne meble. Podstawowy duet to oczywiście biurko i fotel biurowy. Krzesło powinno być obrotowe i mieć regulowane siedzisko oraz oparcie, dzięki czemu zapewni komfort nawet podczas pracy przez wiele godzin. Profil oparcia powinien sprzyjać utrzymaniu wygodnej i zdrowej pozycji ciała i stabilnie podpierać kręgosłup. Przydatne mogą też okazać się podłokietniki.
Bardzo ważne jest umiejętne zagospodarowanie przestrzeni, by sprzyjała efektywnej pracy i koncentracji. Wykorzystaj regały i biblioteczki oraz otwarte półki i posortuj na nich książki, ułóż organizery z dokumentami, opisane pudełka do przechowywania i sprzęty. Pamiętaj, by uporządkować i zabezpieczyć przewody – zadbaj o to, aby kable się nie plątały i nie zwisały luźno. W zabezpieczeniu ich pomogą Ci specjalne organizery, listwy maskujące i uchwyty. Wykorzystaj też mobilne meble, które pozwolą na łatwą zmianę aranżacji i ułatwią dostęp do potrzebnych przedmiotów. Nie zapomnij też o roślinach – poprawią nie tylko estetykę pomieszczenia, ale i jakość powietrza. Korzystnie wpłyną na Twoje samopoczucie i przyczynią się do zwiększenia produktywności.
Oświetlenie i dekoracje do loftowej strefy home office
Oświetlenie i dodatki w stylu industrialnym odgrywają bardzo ważną rolę nie tylko w tworzeniu atmosfery – w istotny sposób wpływają na funkcjonalność loftowego biura. Lampy powinny równomiernie oświetlać całą przestrzeń roboczą i nie powodować odblasków i cieni. Zaleca się stosowanie światła o barwie zbliżonej do naturalnego, najlepiej w odcieniu neutralnej bieli, która sprzyja koncentracji i wydajności. Źródła światła powinny być umieszczone tak, aby nie powodowały odbić na ekranach i nie świeciły bezpośrednio w oczy. Dobrym pomysłem jest montaż ruchomych reflektorków, które pozwalają na dopasowanie kierunku padania snopów światła do potrzeb. Industrialne lampy stojące w fabrycznym stylu, z ruchomym ramieniem, też doskonale zdają egzamin.
Kinkiety i lampy o przemysłowym designie są nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, ale też ozdobą, więc nie musisz inwestować w wiele innych akcesoriów, by tchnąć industrialnego ducha w projekt. Metalowe podpórki do książek, kwietniki i designerskie plakaty wystarczą, by dopełnić przestrzeń. Pamiętaj, że w stylu industrialnym mniej znaczy więcej – dodatki powinny podkreślać charakter wnętrza, a nie przytłaczać je. Tworzenie biura w nurcie loftowym to proces, który wymaga czasu i przemyślanych decyzji. Nie bój się eksperymentować i łączyć różne elementy, aby stworzyć przestrzeń, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i osobistemu gustowi. W końcu biuro w stylu industrialnym to nie tylko miejsce pracy, ale także wyraz Twojej kreatywności i indywidualności.
Meble biurowe w stylu loft
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 599,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 739,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 339,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 439,-
Przeczytaj również