Jeszcze do niedawna nikt nie zastanawiał się nad tym, czy okap jest potrzebny w kuchni. On po prostu w niej był – jak lodówka czy kuchenka. Czasy się zmieniają, pojawiają się inne, nowoczesne rozwiązania i rzucają cień na pewniki znane od zawsze. Pora przyjrzeć się bliżej kuchniom bez okapu.
Kuchnia bez okapu – zalety i wady nowoczesnego podejścia do wentylacji
Czy w kuchni musi być okap? Odpowiedź dla wielu niestety może być niezadowalająca: to zależy. Kluczowa w rozważaniach na ten temat jest oczywiście funkcja, którą pełni sprzęt. Najprościej mówiąc: urządzenie wspomaga wentylację w pomieszczeniu – pochłania wilgoć i gorące powietrze, a dodatkowo odprowadza zapachy, dzięki czemu aromat przyrządzanych potraw nie unosi się w całym domu. Jest tylko jeden warunek: okap bez podłączenia do wentylacji w ogóle nie spełni swojej funkcji. To z kolei może przysporzyć problemów. Dlatego czasem lepiej jest z niego zrezygnować. Jakie korzyści ma takie rozwiązanie?
Na początek przyjrzyjmy się aspektom finansowym, bo chociaż nie są najważniejsze, to jednak nie sposób nie brać ich pod uwagę. Używanie okapu wiąże się z większym zużyciem energii. A to natomiast przekłada się na obciążenie domowego budżetu. Nie są to oczywiście kolosalne wydatki, ale warto mieć świadomość ich istnienia.
Więcej pieniędzy w portfelu, a w kuchni… więcej miejsca. To także argument przemawiający za tym, żeby rozważyć rezygnację z okapu i zyskać większą swobodę podczas poruszania się po pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne, jeśli urządzasz niewielki metraż, ponieważ zaoszczędzone miejsce możesz lepiej zagospodarować. Tym bardziej że popularne w ostatnich latach kuchnie modułowe dają naprawdę wiele aranżacyjnych możliwości.
Czy i gdzie sprawdzi się kuchnia bez okapu?
Kuchnia bez okapu to rozwiązanie warte rozważenia głównie w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ zwolnioną przestrzeń nad kuchenką można wykorzystać w inny sposób. Brak okapu oznacza dodatkowe miejsce na naczynia albo rozmaite drobiazgi.
Z okapu warto też zrezygnować, kiedy kuchenka jest znacznie oddalona od wylotu kominowego. W takiej sytuacji konieczne jest poprowadzenie długiego przewodu wentylacyjnego, co z pewnością nie wpłynie korzystnie na estetykę. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku otwartych kuchni połączonych z salonem. Jeszcze gorszym pomysłem jest przebudowa całego pomieszczenia, wymagająca czasu, znalezienia fachowców i oczywiście sporej sumy pieniędzy.
Kiedy warto zrezygnować z okapu w aranżacji kuchennej?
O ile, jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, decyzja o rezygnacji z okapu należy do Ciebie, o tyle istnieją sytuacje, w których nie masz wyboru. Mowa przede wszystkim o mieszkaniach w blokach i kamienicach. Z reguły nie mają one odrębnych, przypisanych sobie kanałów wentylacji. Montaż okapu kominowego skutkowałby tym, że zanieczyszczone powietrze uchodziłoby… do sąsiadów. O ile takie praktyki przed laty były normą, o tyle dziś są zabronione i, co więcej, podlegają odpowiedzialności karnej.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Co zastępuje tradycyjny okap w kuchni? Pochłaniacz wchodzi do gry!
Wiesz doskonale, że kuchenka gazowa bez okapu to nie jest dobre rozwiązanie. Zależy Ci na tym, aby zneutralizować zapachy i zniwelować tłuste osady, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie utrzymać w czystości fronty i korpusy kuchenne? Postaw więc na alternatywne urządzenia. Co, zamiast okapu kuchennego, możesz wybrać?
Jedną z propozycji jest klasyczny pochłaniacz podszafkowy. Ma filtr węglowy, który poradzi sobie z ciemniejszą stroną przyrządzania posiłków. Mowa o roznoszących się w całym mieszkaniu aromatach i drobinach tłuszczu, które osiadają na szafkach oraz blatach kuchennych. Filtr działa w obiegu zamkniętym, zatem nie potrzebuje podłączenia do wylotu kominowego.
Decyzję o tym, czy wybrać okap, czy pochłaniacz do kuchni w bloku, może Ci ułatwić argument, że nad tym drugim śmiało zamocujesz szafkę na podręczne drobiazgi. Kuchnie modułowe pozwolą optymalnie dopasować jej wymiar tak, aby przestrzeń była wygodna w użytkowaniu.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Nowoczesne metody utrzymania czystego powietrza w kuchni bez okapu – rekuperacja
Mieszkasz w domu jednorodzinnym? Może warto zatem pomyśleć nad inwestycją w rekuperator? Urządzenie nie tylko zapewni odpowiednią, mechaniczną wentylację pomieszczeń, ale pozwoli też na odzyskiwanie ciepła z powietrza. To oczywiście przełoży się na poprawę kondycji domowego budżetu.
Spoglądając na trendy aranżacyjne, można łatwo dojść do wniosku, że kuchnie bez okapu przestają już być tym, co wzbudza kontrowersje. Wręcz przeciwnie – rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność. I ma oczywiście dużo plusów. Może więc sprawdzi się także w Twojej przestrzeni?
Meble i akcesoria do kuchni
Cena regularna:
Przeczytaj również