Moda na spiżarnię w kuchni nabiera tempa. Wbrew pozorom nie jest to jedynie trend, a bardzo praktyczne rozwiązanie, które podwyższa komfort korzystania z przestrzeni. Brzmi interesująco? A zatem dowiedz się, dlaczego warto mieć ukrytą spiżarnię w kuchni i jak ją zorganizować.
Spiżarnia w kuchni – wszystkie produkty spożywcze w zasięgu dłoni
Być może pamiętasz spiżarnię w domu Twojej babci. Jeszcze kilka dekad temu było to obowiązkowe pomieszczenie w większości budynków mieszkalnych. Urządzana w suterenie, piwnicy albo pomieszczeniu gospodarczym służyła głównie do przechowywania zapasów na zimę. Dziś czasy się nieco zmieniły. Nie zmienia to jednak faktu, że spiżarnie powracają w wielkim stylu. Tym razem jednak przekonują, że najlepszym miejscem dla nich jest kuchnia.
Powodów, by zorganizować spiżarnię w kuchni, jest mnóstwo. Najważniejszy to fakt, że pozwala ona wyznaczyć miejsce dla każdej rzeczy. Wiesz, gdzie szukać potrzebnych zapasów i zawsze masz w zasięgu dłoni to, czego akurat potrzebujesz, aby przyrządzić pyszne danie. Pomyśl tylko, jak to wspaniale, kiedy nie musisz zaglądać do każdej szafki w poszukiwaniu potrzebnych produktów, ponieważ znajdziesz je w jednym miejscu.
Chcesz mieć więcej miejsca i porządek w kuchni? Zaaranżuj w niej spiżarnię!
Drugą istotną kwestią, która przemawia za posiadaniem kuchni z ukrytą spiżarnią, jest łatwość utrzymania porządku w pomieszczeniu. Mając miejsce przeznaczone na produkty żywnościowe, możesz po prostu sprawić, że znikną z oczu. Dzięki temu w kuchni zawsze będzie panował porządek. Zwróć uwagę na to, że w spiżarni przechowasz nie tylko żywność, ale także sprzęty kuchenne – miksery, blendery, tostery oraz zapasowe komplety sztućców, zastawy czy szkło.
A czy wiesz, że ukryta spiżarnia w kuchni może spowodować, że w pomieszczeniu będzie więcej miejsca? Jak to możliwe? Po prostu – osobne miejsce na produkty spożywcze pozwala zrezygnować z kilku szafek. W ten sposób kuchnia stanie się bardziej przestronna. Będzie można ustawić w niej duży stół z krzesłami albo po prostu – poruszać się całkowicie swobodnie i komfortowo podczas przyrządzania posiłków.
Dobrze mieć zapasy – spiżarnia w kuchni pozwoli w każdej chwili wyczarować pyszny posiłek
Nie zapominaj także o tym, że spiżarnia pomaga… zaoszczędzić czas. Chociaż brzmi to tajemniczo, tak jest w rzeczywistości. Jeśli zrobisz zapasy jedzenia, ograniczysz do minimum wizyty w sklepach, które pochłaniają nie tylko cenne minuty, ale i mnóstwo energii. Czy nie lepiej spożytkować ją na coś przyjemniejszego? Tym bardziej, jeśli masz dużą rodzinę albo mieszkasz z dala od centrum miasta i sklepowej infrastruktury.
Możliwość przechowywania większej ilości produktów żywnościowych to nie tylko sposób na oszczędność czasu. To także prawdziwa gratka dla miłośników kulinarnych eksperymentów. Jeśli uwielbiasz gotować i w każdej chwili chcesz mieć pod ręką produkty, które pozwolą Ci wyczarować coś pysznego, zabudowa spiżarni w kuchni jest tym, czemu z pewnością się nie oprzesz.
Dobra dla Ciebie, przyjazna dla planety – spiżarnia w kuchni
Ważną zaletą posiadania miejsca do przechowywania zapasów jedzenia jest zapobieganie marnowaniu żywności. Dobrze zorganizowana ukryta spiżarnia w kuchni pozwoli tak poustawiać wszelkie produkty, aby łatwo kontrolować daty ważności. Zapewni też łatwy dostęp do żywności. Wdrożenie zasady zero waste we własnej kuchni okaże się bułką z masłem.
Jak zorganizować spiżarnię w kuchni?
Znasz już 5 argumentów przemawiających za tym, aby zorganizować w kuchni spiżarnię. Czas więc dowiedzieć się, jak to zrobić. Do wyboru masz kilka sprawdzonych pomysłów. Świetnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie dodatkowego, niewielkiego pomieszczenia graniczącego z kuchnią. W wielu przypadkach nie jest to jednak możliwe. Projekt kuchni ze spiżarnią powstaje zwykle na etapie budowy domu. W gotowych budynkach, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej, bardzo rzadko można spotkać takie rozwiązania.
Kuchnia z ukrytymi drzwiami do spiżarni – funkcjonalna i elegancka
Głowa do góry! Przecież nie bez powodu mówi się, że każdą ścianę można przesunąć, albo… dobudować z płyty kartonowo-gipsowej. Taką możliwość możesz rozważyć przede wszystkim w sytuacji, kiedy dysponujesz wnęką w kuchni. Zwykle jest to niewykorzystana przestrzeń. W praktyce daje jednak naprawdę wiele możliwości, m.in. stworzenia kuchni z wejściem do spiżarni. Możesz w niej ustawić rozmaite regały i zawiesić półki. W ten sposób zyskasz naprawdę dużo miejsca na puszki, słoiki, kartony, butelki i wszystko, co zechcesz przechowywać.
Poza funkcjonalnością zwróć uwagę również na efekt wizualny. Ukryte drzwi do spiżarni to naprawdę nie jest żadna magia. Wystarczy, że sięgniesz po fronty w takim samym kolorze co fronty szafek kuchennych. Ta sama zasada dotyczy drzwi do spiżarni w zabudowie kuchennej. Rezultat z pewnością przewyższy Twoje oczekiwania. Ciekawym rozwiązaniem może być także wejście do spiżarni przez szafę, co całkowicie zamaskuje obecność dodatkowego pomieszczenia w kuchni.
Spiżarnia za przesuwnymi drzwiami – dla tych, którzy lubią sprytne rozwiązania
Twoja wnęka jest na tyle płytka, że zabudowanie jej płytą i zaaranżowanie kuchni z ukrytymi drzwiami do spiżarni nie ma sensu? Nie załamuj rąk. Są jeszcze inne ciekawe rozwiązania. Podpowiadamy, że zamiast montować tradycyjne drzwi uchylne, możesz zabudować wnękę kuchenną przesuwnymi frontami. W ten sposób wyeliminujesz konieczność stawiania ściany.
Drzwi przesuwne do spiżarni w kuchni mają jeszcze jedną zaletę – pomagają oszczędzić przestrzeń, ponieważ w przeciwieństwie do modeli uchylnych nie potrzeba miejsca, aby je otworzyć. W przypadku płytkiej wnęki dają dostęp do spiżarni z poziomu kuchni i zapewniają wgląd do znajdujących się w niej produktów.
Spiżarnia w tradycyjnych meblach kuchennych
A co zrobić w sytuacji, kiedy w kuchni nie ma ani wnęki, ani osobnego pomieszczenia do zagospodarowania na spiżarnię? Na to również jest rada. Dostępne obecnie meble kuchenne dają naprawdę mnóstwo możliwości. Na szczególną uwagę w tej kategorii zasługują komponenty z systemami cargo, zapewniającymi łatwy dostęp do znajdujących się w ich wnętrzu przedmiotów i produktów spożywczych. Świetnie sprawdzają się też obrotowe i wysuwane półki.
Co ciekawe, w Agacie do wyboru masz wiele rozwiązań, np. klasyczne szafki typu słupek idealne na ukrytą spiżarnię. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać kąty w pomieszczeniu i wybrać narożne szafki kuchenne, w których przechowasz zapasy żywności. Pamiętaj jednak o tym, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą wizualnie. Nawet jeśli konieczne jest dokupienie mebli na spiżarnię, postaraj się, aby korpusy i fronty były takie same jak w przypadku pozostałych szafek. Ta sama zasada będzie obowiązywać, kiedy do przechowywania produktów spożywczych wybierzesz niskie meble – z tą różnicą, że w tym przypadku warto zadbać też o jednakowe blaty kuchenne.
Alternatywą dla klasycznych rozwiązań jest spiżarnia w zabudowie kuchennej. Zwykle ma postać wysokich, sięgających do sufitu szafek wypełnionych półkami przeznaczonymi na jedzenie, naczynia czy akcesoria do przygotowania posiłków.
Marzysz o ukrytej spiżarni w kuchni? W Agacie jesteśmy zdania, że marzenia są od tego, aby je spełniać, dlatego oferujemy systemy modułowe, które pozwolą Ci stworzyć idealną spiżarnię dopasowaną do Twojej przestrzeni i potrzeb. Skorzystaj z naszego bezpłatnego planera 3D, w którym przetestujesz różne rozwiązania i zobaczysz, jak Twoja wymarzona spiżarnia będzie wyglądać w rzeczywistości – program automatycznie zlicza koszty, więc od razu będziesz wiedzieć, czy projekt mieści się w budżecie. A później pozostanie już tylko cieszyć się bardzo funkcjonalną i elegancką przestrzenią!
Regały do kuchni
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 369,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 299,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 449,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 339,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 369,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 219,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 489,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 599,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 599,-
Przeczytaj również