10 porad, które pomogą utrzymać porządek w mieszkaniu
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
1. Ustal harmonogram sprzątania
Mycie okien, pranie dywanów, zmiana zasłon i firanek – niektóre prace porządkowe wykonujemy kilka razy w roku. Warto wyrobić w sobie pewną rutynę i trzymać się ściśle określonego planu, aby mieć pewność, że żyjemy w czystym i schludnym otoczeniu. Ustalenie harmonogramu sprzątania ułatwia nam codzienne funkcjonowanie i sprawia, że jesteśmy spokojniejsi. Nie stresujemy się, że nie dopełniliśmy naszych zadań i możemy przewidzieć, ile czasu zajmą nam konkretne czynności.
Jak stworzyć harmonogram?
Wystarczy kilka kartek i długopis. Na pierwszej zapisujemy obowiązki codzienne, na drugiej – tygodniowe, na trzeciej – miesięczne, na czwartej – prace wykonywane co trzy miesiące, na piątej – co pół roku. Jeżeli chcemy skrupulatnie trzymać się planu, możemy dokładnie określić dzień wykonywania danych czynności i uwzględnić to w kalendarzu.
2. Zapanuj nad przedmiotami codziennego użytku
Największym błędem popełnianym przez większość z nas jest brak systematyczności w odkładaniu rzeczy na swoje miejsce. Nieład tworzą przedmioty trzymane na stole, biurku, nocnej szafce, komodzie itd. Niech każdy przedmiot ma swoje miejsce.
3. Zadbaj o porządek w łazience
Pomieszczeniem, nad którym szczególnie trudno zapanować, jest łazienka. Ustawianie kosmetyków i środków czyszczących na krawędzi wanny, w pobliżu muszli sedesowej czy na pralce to norma. Oczywiście wynika to z niewłaściwej aranżacji wnętrza. A wystarczy zawiesić półki (doskonale sprawdzą się półki narożne) i zakupić niewielkich rozmiarów kosz na pranie, aby pozbyć się wrażenia zagracenia łazienki. Bardzo pomocne będą także wszelkie organizery, przyborniki oraz pojemniki do przechowywania papieru toaletowego, środków czystości czy artykułów pielęgnacyjnych.
4. Nie odwlekaj sprzątania
Jeżeli wiesz, że powinieneś coś zrobić, nie przekładaj tego na następną godzinę albo na kolejny dzień. Działaj od razu.
5. Myj sztućce i talerze zaraz po jedzeniu
Nie zostawiaj brudnych talerzy i garnków w zlewie. Działaj szybko i nie poddawaj się lenistwu. Aby ułatwić zmywanie naczyń, sięgnij po funkcjonalną szczotkę z pojemnikiem na płyn. Dzięki dołączonemu zbiorniczkowi nie będziesz musiał sięgać po płyn do mycia naczyń.
6. Pamiętaj o częstym myciu podłogi w kuchni
Zmywaj podłogę po każdym przygotowaniu obiadu. Aby ułatwić sobie zadanie, wybierz mop teleskopowy, który świetnie zbiera brud i wchłania ciecze.
7. Pozbywaj się nadmiaru ubrań i akcesoriów
Generalne porządki najlepiej wykonywać wiosną i późną jesienią. Jeżeli znajdziesz w swoich zasobach rzeczy, które przestały Ci się podobać, pozbądź się ich. Im mniej przedmiotów, tym łatwiej zachować czystość i porządek w domu.
8. Bądź wielozadaniowy
Niekiedy zdarza się, że jedna czynność goni następną. Jeżeli rozlałeś kawę, weź mopa i umyj nie tylko zaplamione miejsce, ale też całą podłogę. Skoro i tak bierzesz przyrząd do sprzątania, to czemu nie wykorzystać go w pełni?
9. Pamiętaj o uzupełnianiu zapasów detergentów
Bez płynów i środków czystości nie będziesz mógł wysprzątać domu. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać domowe zapasy i nie zapominaj o dokupieniu koniecznych detergentów. W innym przypadku łatwo znajdziesz usprawiedliwienie dla swojego lenistwa i przełożysz porządki na inny termin.
10. Zapewnij sobie wygodny dostęp do przyrządów do sprzątania
Jeżeli będziesz mieć akcesoria do sprzątania pod ręką, chętniej z nich skorzystasz. Nie chowaj sprzętów po kątach w obawie, że będą psuły stylistykę wnętrza – wybierz eleganckie akcesoria do sprzątania, które spełnią funkcję estetycznego dodatku.