powrót

Pościel - ukoronowanie sypialni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Sen zajmuje nam około 1/3 życia. Nic więc dziwnego, że każdy chce spać w jak najbardziej komfortowych warunkach. Starannie przygotowujemy sypialnie, z dużą uwagą wybieramy łóżka, a kropką nad i jest pościel. Wbrew pozorom to nie najłatwiejsze zadanie, bo jest mnóstwo różnych rodzajów pościeli i bardzo łatwo można się wśród nich zgubić.

Ze względu na materiał, z jakiego wykonana jest pościel, dobiera się ją stosownie do pory roku. Jesienią i zimą powinniśmy używać kompletów pościelowych wykonanych z flaneli, z batystu, wełny lub nawet adamaszku. Wiosna i lato to odpowiednia pora na pościel z satyny, kory, jedwabiu i atłasu.

Przy zakupie pościeli trzeba się dokładnie przyjrzeć, jak została ona wykonana. Szwy powinny być zrobione starannie, bo inaczej będą się rozchodzić, a materiał może się strzępić. Dziś elegancka pościel ma szwy podklejane laminatem, co zabezpiecza skutecznie przed jakimkolwiek rozerwaniem. Warto też zwrócić uwagę, czy pościel ma jakieś hafty, aplikacje lub koronki. To piękne elementy dekoracyjne, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że wszystko to utrudnia pranie, a taka pościel często znacznie szybciej traci swój nienaganny wygląd.

Bardzo ważny jest też sposób zapinania poszwy na kołdrę i poszewek na poduszki. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem są zamki błyskawiczne, ale warto sprawdzić, czy wszyto je solidnie, bo nie każdy potrafi samodzielnie umocować zamek błyskawiczny jeszcze raz lub wymienić go na nowy. Pościel zapinana na guziki jest zdecydowanie mniej wygodna. Samo zapinanie zabiera znacznie więcej czasu niż zasunięcie zamka. Guziki też czasem się odrywają i trzeba je przyszywać ponownie.

Pościel z bawełny

To najczęściej kupowany rodzaj pościeli. Ma ona wiele zalet. Jest przyjemna w dotyku i daje skórze możliwość oddychania. Bawełniana pościel jest łatwa w praniu i z reguły dobrze się prasuje. Niebagatelną rolę odgrywa też jej cena, bo pościel jest niedroga. Trzeba też pamiętać, że bawełna bawełnie nie jest równa. Wśród różnych kompletów znajdzie się zarówno pościel codzienna, jak i bardzo elegancka oraz modna.

Dużą popularnością cieszy się pościel z satyny bawełnianej. To odmiana materiału, która jest bardzo miła w dotyku, cieniutka i ma niesamowitą gładkość. Elegancka pościel satynowa znakomicie prezentuje się na łóżku. Bardzo łatwo się ją prasuje, a w użyciu znacznie mniej widać na niej zagniecenia. Niektórzy twierdzą, że jest to „zimna” pościel i używają jej głównie wiosną i latem. Jednak większość osób po pierwszej nocy w otoczeniu satyny nie zamieni tej pościeli na inną przez cały rok.

Elegancka pościel to także ta z perkalu. To tkanina o płóciennym splocie, która jest nieco grubsza niż satyna. Pościel z perkalu jest zwykle bardzo dobrej jakości, trwała i miła w kontakcie ze skórą. Spanie w takiej pościeli jest wielką przyjemnością.

Pościel z jedwabiu

Jedwabna pościel to połączenie luksusu i elegancji. Trudno się pogodzić z jej wysoką ceną, ale warto wiedzieć, że pościel jedwabna jest idealna dla alergików. Poza tym, że jest niezwykle przyjemna w dotyku, to nie przyciąga kurzu. Ma znakomity wpływ na skórę, opóźniając procesy jej starzenia. W jakiś cudowny sposób jedwab działa uspokajająco na system nerwowy i po prostu relaksuje. Jedwabna pościel jest też wspaniałą ozdobą każdej eleganckiej sypialni.

Grubszą wersją jedwabnej pościeli jest ta wykonana z adamaszku. Te wspaniałe atuty posiada tylko pościel z naturalnego jedwabiu, a można też spotkać jedwab syntetyczny. Niestety nie ma on już takich zalet jak jego pierwowzór.

Inne rodzaje pościeli

Jesienią i zimą bardzo dobrze sprawdzi się pościel z wełny. To dość luksusowa wersja pościeli, ale też nie wszystkim będzie ona odpowiadać. Wełna z merynosów nie przyciąga kurzu, a szczególnie polecana jest tym, którzy cierpią na reumatyzm.

Z kolei len rzadko kojarzy się z pościelą. Na myśl przychodzą raczej lniane marynarki i spodnie. Tymczasem pościel z lnu znakomicie spisuje się latem. Jest przewiewna i umożliwia skórze oddychanie. Niestety bardzo się gniecie, co nie każdemu odpowiada.