powrót

3 propozycje na urządzenie nowoczesnego salonu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dobry projekt salonu powinien uwzględniać funkcje, jakie ma spełniać. Nowoczesny salon to taki, który jest jednocześnie piękny i estetyczny oraz praktyczny na co dzień. Jakie nowoczesne meble do salonu powinny się w nim znaleźć, żeby mieszkało się nam miło i komfortowo?

Nowoczesny salon, czyli jaki?

Gdyby szukać różnic pomiędzy pokojem dziennym kiedyś a wersją dzisiaj, pierwsze co rzuca się w oczy to meble. Dawniej był mały wybór. W latach 90. ubiegłego stulecia w większości mieszkań była ta sama „ruda” meblościanka, półko-tapczan lub wersalka i podobny zestaw foteli z rozkładaną ławą. Mimo to, każdy mógł zaaranżować przestrzeń salonu wg swoich potrzeb, ustawiając meble w różnoraki sposób. Zwykle była strefa do wypoczynku i oglądania TV, miejsce do zjedzenia posiłku i nawet kącik do czytania.

Dzisiaj, mając do wyboru nowoczesne meble do salonu, możemy przebierać w formach, stylach i kolorach. Mamy większy wybór, choć metraż salonu często podobny. Ważne, aby projekt salonu uwzględniał funkcjonalność i przeznaczenie tego pomieszczenia. Czy pokój ma służyć jedynie jako przestrzeń do odpoczynku i oglądania filmów? Czy lubimy czytać książki i przydałby się tutaj dodatkowo fotel tworzący tzw. kącik do czytania? A może mamy salon z kuchnią w aneksie i potrzebujemy zmieścić tu jeszcze stół z krzesłami w ramach jadalni?

Nowoczesny salon to taki, który dzięki nowatorskim meblom – składanym stołom, modułowym zestawie wypoczynkowym czy serii mebli systemowych z tej samej kolekcji, pomieści wszystko i uporządkuje potrzebną przestrzeń. Warto również zastanowić się nad wyborem odpowiedniej sofy czy narożnika. W przypadku wnętrz współczesnych, doskonałym pomysłem może okazać się narożnik nowoczesny - szeroki ich wybór dostępny jest w naszym sklepie internetowym.

Nowoczesność powiązana jest również z trendami, jakie panują na rynku architektów wnętrz. Jasne i przestronne wnętrza ocieplone drewnianymi i naturalnymi dodatkami to nie jedyna, ale zdecydowanie najmodniejsza ostatnio propozycja w stylu skandynawskim. Aby powiększyć mały salon w bloku, ciekawym połączeniem jest także industrialny design bazujący na minimalizmie, szarościach i bieli oraz modernistycznych i nietuzinkowych meblach. Innym rozwiązaniem dla stworzenia przytulnego salonu w domu czy w małym mieszkaniu jest jasny, sielski i anielski styl wiejski, zwany także rustykalnym czy shabby chic, czyli połączenie bieli z beżami i pastelami starych mebli i dodatków.

Projekt salonu w domu, a w bloku?

Umeblowanie salonu zależy od wspomnianych już wcześniej jego funkcji. Dzisiaj coraz częściej salon łączony jest z otwartą kuchnią – większą lub mniejszą, w zależności od tego, czy projekt salonu dotyczy domu, czy mieszkania w bloku. W każdym z tych przypadków warto zawsze oddzielić część kuchenną od wypoczynkowej, za pomocą np. innej podłogi (płytki w kuchni, panele w pokoju), koloru ścian czy sufitu podwieszanego z oświetleniem. Mało kto lubi siedzieć na kanapie i obserwować stertę niepozmywanych naczyń, zamiast swobodnie skupić się na filmie czy książce. Dlatego tak ważne jest, aby planując nowoczesny salonwydzielić te strefy za pomocą odpowiednio dobranych mebli w spójnej lub pasującej do siebie kolorystyce i stylu.

Nowoczesne meble do salonu – podstawowy zestaw

Meble do salonu, mimo różnych form i stylów oraz oprócz swoich estetycznych walorów, mają w pokoju dziennym swoje określone przeznaczenie. W miejscu, w którym chcemy popołudniem odpoczywać po pracy powinien więc znaleźć się wygodny zestaw wypoczynkowy, złożony z sofy bądź narożnika i fotela z podnóżkiem. Dobrze by było, gdyby w tym miejscu znalazło się także dodatkowe oświetlenie, np. w postaci lampy stojącej, dzięki której stworzymy odpowiedni nastrój do relaksu.

Wybierając szafkę pod TV, komodę, stolik kawowy, regał i półki, warto postawić na białe meble do salonu, które będą znakomitą bazą dla większości z proponowanych stylów i aranżacji proponowanych przez architektów.

Biele, szarości, beże i drewno to dzisiejsze must have przy projektowaniu każdego wnętrza. Jeżeli zatem pragniemy stworzyć nowoczesny salon, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas z rodziną, warto zainspirować się tym, co proponują nam aktualnie sklepy z nowoczesnymi meblami.