Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

6 rad, dzięki którym urządzisz salon w stylu eklektycznym

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Przeciwieństwa się przyciągają, a w przypadku wnętrz pozwalają urządzić je w sposób niebanalny. Jeśli w jednym pomieszczeniu połączysz kontrastujące ze sobą meble i dodatki możesz stworzyć aranżację rodem z pierwszych stron pism wnętrzarskich lub całkowicie zagracić pokój. Jak zatem urządzić salon w eklektycznym stylu, by stworzyć piękny wystrój o indywidualnym charakterze? Dzięki poniższym radom, zrobisz to jak profesjonalny projektant.

1. Wyciągnij z szafy pamiątki 

Wyobraź sobie, że przygotowujesz idealną sałatkę. Zestawiasz ze sobą swoje ulubione składniki. Wydobywasz to, co w nich najlepsze, krojąc i doprawiając. Dzięki przemyślanej kompozycji, mimo różnic, wszystkie elementy łączą się w harmonijną całość, ciesząc oko i pieszcząc kubki smakowe. Dokładnie tak samo jest z urządzaniem salonu w stylu eklektycznym. Łączysz to, co najbardziej lubisz w taki sposób, by tworzyło aranżację, która odzwierciedla osobowość domowników. Najważniejszą cechą stylu eklektycznego jest personalizacja i osobisty charakter aranżacji. Porcelanowe filiżanki po babci, tkanina z pięknym wzorem, zegar z kukułką, rodzinne zdjęcia w stylizowanych ramach, zdobyta na licytacji komoda w stylu retro – wszystko to może stać się inspiracją do skomponowania idealnego wnętrza eklektycznego. Zbierz dekoracje (np. lampy wiszące do salonu i stojące lampy do salonu, stołowe lampy do salonu) i meble, do których masz sentyment (np. krzesło bujane) i zastanów się, w jaki sposób możesz je wpleść w wystrój salonu.

2. Łącz przeciwieństwa 

Eklektyzm to opowieść o kontrastach. To mieszanka starego z nowym, surowego z luksusowym, miękkiego z twardym, krzykliwego ze skromnym. Pozwala wybierać charakterystyczne elementy z różnych stylów i epok, by stworzyć oryginalną mozaikę. Możesz bez obaw łączyć połyskujące wykończenie witryn z matowym stolikiem kawowym, drewniany stół z krzesłami z tworzywa, aksamitne zasłony z sizalowym dywanem. Intrygujący efekt uzyskasz wprowadzając do nowoczesnego wnętrza dodatki w stylu vintage. Możesz tworzyć kompozycję z dywanów, kładąc je warstwowo. Eklektyczne wnętrze to idealne miejsce na bunt. W nim możesz poszukiwać estetycznej drogi do serca własnego domu.

3. Znajdź wspólny mianownik

Istnieje niewielka granica między kontrastem a chaosem. Aby jej nie przekroczyć musisz znaleźć wspólny mianownik różnych elementów wystroju. Może to być barwa, motyw ozdobny, wielkość czy materiał. Eklektyczną inspiracją mogą być poduszki z marokańskim wzorem, który efektownie prezentuje się we wnętrzach urządzonych w stylu nowojorskim lub hampton. W industrialnym wnętrzu zestaw je z postarzanym dywanem i zasłonami z orientalnym deseniem. Subtelnie przemycaj ornament na ramach i w dodatkach, a urządzisz salon eklektyczny z motywem marokańskiej koniczyny. Aby uzyskać efekt harmonii możesz łączyć elementy układanki w taki sposób, by były utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej. Dzięki temu meble i dodatki o różnych strukturach i deseniach stworzą w salonie przyjemny dla oka melanż.

Jeśli masz zamiar wkomponować w układ salonu meble wykończone wzorzystymi tkaninami, np. motywami kwiatowymi lub zwierzęcymi deseniami, unikaj wzorów na ścianach. Projektanci przyznają, że o wiele łatwiej jest łączyć ze sobą oryginalne meble i wielobarwne dodatki, gdy ściany, sufity i podłogi tworzą jasne, subtelne tło. Kluczem do opanowania stylu eklektycznego jest znalezienie równowagi między tym, co różne, a tym co podobne. Jak to zrobić? Poprzez powtarzanie motywu, koloru lub struktury we wnętrzu. Aby aranżacja była spójna, element ten musi pojawić się co najmniej 2 razy.

4. Styl eklektyczny - Jakie meble? 

Zastanawiasz się, jakie meble możesz wprowadzić do takiego wnętrza? Wyobraź sobie eklektyczny salon z kuchnią, gdzie zestawiono połyskujące – nowoczesne szafki i szafki wiszące z drewnianymi blatami o surowym wykończeniu. Motyw surowego drewna powtórzono za pomocą drewnianego stołu, do którego dostawiono tapicerowane krzesła. Bazę utrzymano w jasnej tonacji, którą przełamują kolorowe dodatki (np. czerwone krzesło). Całość zwieńcza dywan orientalny i welurowa sofa. To efektowna mieszanka, której wspólnym ogniwem są proste linie, dzięki którym każdy element jest na swoim miejscu.

Ciekawostka: Meble eklektyczne produkowano na masową skalę w latach 1850 – 1910 r. w Niemczech i w Prusach.

Projektanci, czerpiąc inspirację z klasycystycznych form mebli biedermeierowskich i pod wpływem zmieniającej się mody, zaczęli eksperymentować z formą, dodając rzeźbienia i ruchome elementy. Bogato zdobione meble z nadstawkami, kolumnami i ciekawymi detalami miały funkcję reprezentacyjną, ale też wyraźnie nawiązywały do tradycji historycznych. Taki antyk mógłby dziś stać się wartościowym elementem salonu w stylu eklektycznym.

5. Bawiąc się stylami, użyj dobrych proporcji 

Aranżując pokój możesz wykorzystać meble i dodatki charakterystyczne dla 2 różnych stylów. Ważne, by jeden z nich był wiodącym (80 % aranżacji), a drugi uzupełniającym (20 % aranżacji).

Zaskakujące efekty uzyskasz łącząc np:

  • styl industrialny ze stylem vintage,
  • styl prowansalski z schaby chic,
  • styl skandynawski ze stylem boho,
  • styl klasyczny ze stylem kolonialnym.

Pozwól z czasem swojemu wnętrzu ewoluować, dokładając meble o innym charakterze. Specjaliści radzą, aby nie przesadzać i ograniczyć się do 3 styli w jednym pomieszczeniu, ale niech Cię to nie powstrzymuje od eksperymentowania.

6. Jak łączyć wzory w stylu eklektycznym? 

Połączenie marynistycznych pasów ze wzorem marokańskiej koniczyny wydaje się szalonym pomysłem, ale w eklektycznym salonie możesz to zrobić. Są jednak pewne warunki, bez których wszelkie próby zachowania równowagi we wnętrzu legną w gruzach.

Wzory łącz w następujący sposób:

  • podobne wzory w różnych kolorach,
  • różne wzory w podobnych kolorach.

Jeśli np. podoba Ci się wzór liści, możesz użyć go jako motyw przewodni swojego wnętrza, łącząc z jego pomocą styl retro, urban jungle i wzbogacając to wszystko elementami art-deco. Niezwykły efekt daje połączenie różnych wzorów (w tym samym kolorze) na poduszkach sof i foteli we wnętrzu o stonowanej kolorystyce. Tak urządzony salon ma wręcz młodzieńczą – energetyzującą moc, a jednocześnie pozwala wypoczywać w otoczeniu subtelnych barw. Do salonu w stylu eklektycznym pasować będą również meble wypoczynkowe w intensywnych kolorach, np. czerwony narożnik stanie się prawdziwą ozdobą takiego wnętrza.

Co sprawia, że styl eklektyczny jest popularny? 

Eklektyzm pozwala łączyć przedmioty, które kochasz w sposób, który ma dla Ciebie sens. Jest wielowątkowy, przytulny i szalony, ale może przybierać także formę bardziej elegancką. W takim wystroju salonu możesz pokazać siebie, rodzinne pamiątki i meble, które uwielbiasz. Styl eklektyczny jest ponadczasowy i dobrze adaptuje się do zmian. Jeśli masz w sobie odrobinę z artysty lub buntownika, lubisz zbierać piękne przedmioty i podziwiać antyki, a przy tym zawsze robisz wszystko po swojemu, styl eklektyczny jest idealny dla Ciebie.