Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak praktycznie urządzić pokój studenta?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Rok akademicki już rozpoczęty, czas więc zadbać o wystrój pokoju studenta. Niejednokrotnie pomieszczenie to odgrywa równocześnie rolę przestrzeni do odpoczynku, snu i przyjmowania znajomych. Istnieje kilka sposobów na urządzenie studenckiego lokum w taki sposób, by było modne i funkcjonalne zarazem. Poznaj kilka inspiracji i przekonaj się, że wyposażenie tego wnętrza nie jest wcale trudne.

Jakie meble do pokoju studenta wybrać?

Studencki pokój wymaga starannej aranżacji. To miejsce, gdzie spędzasz dużo czasu – ucząc się, relaksując i spędzając miłe chwile z przyjaciółmi. Oczywiste więc, że chcesz, aby wnętrze to było praktyczne i ładne zarazem. Istnieje szereg istotnych elementów wyposażenia, których nie może zabraknąć w tym pomieszczeniu.

Wybierając meble do pokoju studenta zwróć uwagę przede wszystkim na odpowiednie biurko z właściwie dobranym do niego krzesłem obrotowym. Im częściej pracujesz na komputerze lub przy blacie, tym ważniejsza jest jakość fotela. Sprawdź możliwość regulowania jego wysokości i kąta oparcia dla zachowania ergonomii. Szukasz sposobu na estetyczne wyeksponowanie książek i szybki dostęp do nich? Przyda ci się regał ułatwiający stworzenie małej biblioteczki, w której szybko odnajdziesz potrzebne pozycje literatury. Z nim uda ci się zachować ład we wnętrzu. Wykorzystasz go także na spersonalizowane dekoracje lub pamiątki.

Planując miejsce do spania, masz do wyboru łóżko jednoosobowe lub sofę. Druga opcja sprawdzi się, jeśli potrzebujesz dodatkowego siedziska do przyjmowania gości. Urządzając swój studencki pokój, który ma pełnić jednocześnie funkcję sypialni i garderoby, zadbaj o to, aby znalazła się w nim komoda. W szufladach mebla pomieścisz potrzebne ubrania, a blat wykorzystasz do ustawienia podręcznych akcesoriów.

Duży i mały pokój studenta – inspiracje w zależności od metrażu

Aranżacja małego pokoju dla studenta może łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę. Warto wybierać kompaktowe wyposażenie, pomagające zaoszczędzić przestrzeń i pozwalające jednocześnie zachować użyteczność wnętrza. Rozważ zakup mebli rozkładanych, których wymiary możesz dostosowywać do aktualnych potrzeb.

Pokój dla studenta niekoniecznie musi być mały. W dużych pomieszczeniach bez trudu zaaranżujesz przestrzeń do pracy i relaksu. Obszar do nauki obejmuje wtedy przeważnie biurko z towarzyszącymi mu potrzebnymi przedmiotami ‒ książkami i akcesoriami piśmienniczymi. Liczy się też dobre oświetlenie, zapewniające komfort podczas nauki wieczorem.

Strefa rekreacyjna obejmuje nie tylko miejsce do spania, lecz także poręczny stolik kawowy, przy którym możesz odpoczywać lub przyjmować znajomych. Ciekawym rozwiązaniem są pufy – z łatwością kupisz modele pasujące designem do wystroju wnętrza, zamykane z funkcją przechowywania lub składane, wyjmowane tylko w przypadku odwiedzin gości. Dobrze dobrane elementy wyposażenia i umeblowania pozwolą zaprojektować wygodny i jednocześnie stylowy pokój studenta. Aranżacja powinna uwzględniać twój indywidualny gust, ale jednocześnie odzwierciedlać aktualne trendy.

Jeśli dysponujesz dużym metrażem, możesz wyposażyć swój studencki pokój w zestaw wypoczynkowy. Dostępne są komplety zawierające sofę wraz z pasującymi do niej fotelami. Dokładając do nich ławę, otrzymujesz przestrzeń do spożywania posiłków, wspólnego przygotowywania projektów na zajęcia lub komfortowego oglądania telewizji.

Niezbędne wyposażenie pokoju studenta – o tym trzeba pamiętać

Jak urządzić pokój studenta, aby sprytnie oddzielić część sypialną od dziennej? Istotne znaczenie ma tutaj gra światłem i staranne dobranie dodatków. Oświetlenie ogólne – lampy wiszące lub plafony – powinno zostać uzupełnione mniejszymi kinkietami. Ważna jest nie tylko lampa biurkowa dla zapewnienia komfortu podczas nauki, lecz także lampka nocna. Ustawiając ją na szafce przy łóżku, zyskasz odrębne źródło przytłumionego światła, doskonałego podczas wieczornego wyciszenia.

Jeśli chcesz, aby Twój studencki pokój był praktyczny, zadbaj o zachowanie ładu. Pomogą ci w tym akcesoria do przechowywania. Organizery do szafy lub ozdobne pudełka, które można ustawić na regałach, ułatwiają utrzymanie porządku i odnalezienie potrzebnych przedmiotów. Pamiętaj, że w schludnej i zadbanej przestrzeni lepiej się uczyć, ponieważ nie rozprasza cię chaos wywołany bałaganem.

Niezależnie od tego czy urządzasz wnętrze w wynajmowanym mieszkaniu, czy w akademiku, warto zadbać o funkcjonalny pokój dla studenta. Przemyślana aranżacja sprawia, że pomieszczenie wygląda ładnie i jest wygodne.

Przykładowe meble do pokoju studenta