powrót

Aranżacja piwnicy w domu. Jak ją mądrze zagospodarować?

Adaptacja piwnicy może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących projektów, z jakimi kiedykolwiek miałeś do czynienia. Ma duży potencjał projektowy, a mądrze zagospodarowana daje szansę na maksymalne wykorzystanie obecnego układu domu i radykalne powiększenie przestrzeni rodzinnej i rozrywkowej. W tym artykule podpowiemy Ci, jak urządzić piwnicę w domu oraz w bloku.

Aranżacja piwnicy — jak najlepiej wykorzystać tę przestrzeń?

Aranżacja piwnicy w domu może przewidywać bawialnię dla dzieci, męską jaskinię dla taty, siłownię lub studio nagrań dla nastolatka czy wymarzoną pralnio-suszarnię dla gospodyni domu. Istnieje niezliczona ilość możliwości - oto kilka pomysłów.

Miejsce do rozrywki. Piwnice to doskonała przestrzeń do spędzania spokojnych wieczorów z rodziną lub zaciętych rywalizacji z padem w ręku. Możesz też wstawić piłkarzyki, a nawet bilard, stworzyć kreatywny plac zabaw dla najmłodszych czy prawdziwą salę kinową. Zaproś znajomych na wieczór filmowy lub na wielki mecz. Taka piwnica będzie największym obiektem pożądania!

Miejsce do pracy i nauki - niezależnie od tego, czy potrzebujesz miejsca do nauki dla dziecka, czy własnego domowego biura, piwnica może być doskonałym miejscem dla obu z was. To idealne rozwiązanie szczególnie dla uczniów i studentów zmagających się z egzaminami. W podziemiach znajdą doraźne miejsce do przygotowania się do egzaminów w cichym i spokojnym otoczeniu. W takim przypadku należy wyposażyć piwnicę w wydajny system oświetlenia.

Z kolei urządzanie piwnicy jako miejsce do tworzenia czy oddawania się pasjom to doskonały sposób na zachowanie porządku w domu - w końcu każdy z nas wie, ile przestrzeni zajmuje każdy „artystyczny nieład”.

Siłownia w piwnicy? Klimatyczne miejsce do jogi, a może przestrzeń do próbowania swoich sił w modnym pole dance? Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak wykorzystać to dotychczas opuszczone i zaniedbane miejsce w domu, znasz już odpowiedź.

Jak zaaranżować piwnicę pod domowy magazyn?

Czy twoja niedokończona piwnica zaczyna wyglądać jak labirynt z piętrzących się zapomnianych pudeł i kartonów? A może wyremontowałeś już piwnicę, ale zabrakło czasu, aby zmaksymalizować ilość miejsca do przechowywania? Najwyższy czas to zmienić! Dzięki odpowiednim sztuczkom organizacyjnym możesz zmienić swoją piwnicę w idealnie zorganizowaną przestrzeń, która posłuży do przechowywania przedmiotów Twojej rodziny.

Jak zacząć? Po pierwsze - oceń swoje rzeczy. Piwnica nie powinna być zbiorowiskiem śmieci, o których dawno zapomniałeś. Podczas aranżacji piwnicy pod domowy magazyn podziel przedmioty na trzy kategorie: te, które chcesz zatrzymać, te, które możesz komuś oddać i te, które wyrzucisz. Ta zasada znanej japońskiej mistrzyni sprzątania - Marie Kondo znajduje zastosowanie zwłaszcza w mocno zagraconej piwnicy. Im większy chaos, tym większy późniejszy efekt „oczyszczenia”.

Po drugie - wybierz odpowiednie systemy do przechowywania, dzięki którym zmaksymalizujesz przestrzeń. Pamiętaj, aby przechowywać przedmioty w pionie - jak w prawdziwych magazynach. W ten sposób chronisz także swój dobytek przed zawilgoceniem, ewentualnym zalaniem czy innymi zanieczyszczeniami. Inwestując w zagospodarowanie nawet małej piwnicy w półki i regały zyskasz maksimum przestrzeni na to, czego nie możesz przechowywać w domu czy mieszkaniu. Zainwestuj również w haki i wieszaki - zamontowanie ich na ścianie również zwolni miejsce na podłodze.

Miejsce do przechowywania w piwnicy — czego nie może w niej zabraknąć?

Urządzanie piwnicy nie może się udać bez odpowiednich półek i regałów. Jeśli masz przedmioty, które trzeba zawiesić, na przykład płaszcze zimowe lub inne ubrania sezonowe, rozważ dodanie stojącego wieszaka na ubrania. Zaoszczędzi to miejsce na półce, zmaksymalizuje przestrzeń w pionie i utrzyma Twoje ubrania schludne i bez zagnieceń. Nie zapomnij o umieszczeniu odzieży w pokrowcach na zamek!

Przechowuj przedmioty w plastikowych pojemnikach. Nawet jeśli Twoja piwnica jest ogrzewana, kartonowe pudła z czasem wyginają się i wypaczają. Lepiej sprawdzają się przezroczyste plastikowe pojemniki do przechowywania, które chronią przed wilgocią i ewentualnymi szkodnikami oraz umożliwiają szybkie zlokalizowanie i identyfikację przedmiotów. Aby jeszcze bardziej sobie to ułatwić, umieść etykietę na każdym pojemniku oraz dodatkowo na regale.

Piwnicę można również łatwo przekształcić w spiżarnię, zwłaszcza jeśli jest nieogrzewana. Możesz w niej trzymać zapasowe produkty spożywcze, np. przetwory czy inne artykuły. W chłodnych warunkach trzymaj także wszelkie napoje, w tym alkoholowe. Któż z nas nie marzy o urokliwej spiżarni ze stojakami na wina rodem z prawdziwych Włoch?

Aranżacja piwnicy — pralnia i pomieszczenie gospodarcze

Podziemna pralnia zapewni stertom ubrań i wyznaczone miejsce poza podłogą łazienki, sypialni czy korytarza. Jak zaaranżować pralnię i suszarnię w piwnicy? Jeśli pomieszczenie jest małe, ciemne i ponure, przede wszystkim rozpocznij od odpowiedniej kolorystyki. Ściany i meble w bieli to klasyczny i prosty sposób na nadanie jasności pomieszczeniu, ponadto ten kolor zapewnia czysty i świeży wygląd. Biel potrafi również sprawić, że pomieszczenie wyda się optycznie większe. Podłogi wyłożone jasnymi kafelkami dodatkowo ułatwiają czyszczenie rozlanych płynów.

Dodaj odpowiednie meble i dodatki, w tym regały i kosze do segregacji prania. Jeśli do dyspozycji masz małą pralnię w piwnicy i brakuje Ci miejsca do przechowywania, nie martw się. Istnieje wiele kreatywnych opcji, które pomogą Ci lepiej zorganizować tę przestrzeń - po prostu przechowuj w pionie! Na ścianach zamontuj półki i haki (na odpowiednio mocnych kołkach), gdzie możesz trzymać detergenty, klamerki i inne niezbędne w pralni przybory. Wyjątkowo przydatnym akcesorium będzie również wózek na kółkach.

Pamiętaj o dodatkach! To, że pralnia znajduje się w piwnicy, nie oznacza, że nie możesz jej udekorować i ukierunkować w określonym stylu. Zaaranżuj ją zatem w ulubionym klimacie: rustykalnym, nowoczesnym czy industrialnym. Świetnie sprawdzi się również motyw marynistyczny. Pralnia z elementami nadmorskiego błękitu, z koszami na pranie z bielonej wikliny i niebieską deską do prasowania wprowadzi harmonię i wspaniały nastrój.

Jak zagospodarować piwnicę w bloku? Pomysły na aranżacje małej piwnicy

Doskonałym sposobem na zyskanie kilku dodatkowych metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej jest aranżacja piwnicy w bloku. Ponieważ jednak zazwyczaj są to pobieżnie wykończone pomieszczenia, najprawdopodobniej będą wymagały poważniejszych prac remontowych. Od czego zacząć? Zacznij od… kontaktu z zarządcą nieruchomości, wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową, aby dowiedzieć się, na jakie ingerencje możesz sobie pozwolić.

Po uzyskaniu zgody możesz rozpocząć prace. W dobrym tonie jest również poinformowanie sąsiadów o ewentualnych ciężkich pracach remontowych - a z dużą dozą prawdopodobieństwa takowe będą miały miejsce. Wyrównaj ściany, pomaluj je i wyłóż podłogę płytkami. Następnie pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu wejścia. Wstaw drzwi i porządny zamek lub ewentualnie antywłamaniową kłódkę, jeśli nie masz pozwolenia na tak dużą ingerencję. Zadbaj o odpowiednio jasne oświetlenie - zwłaszcza górne centralne światło z lampami ukierunkowanymi na poszczególne strefy. A jak urządzić małą piwnicę w bloku? Przede wszystkim zdecyduj, czy pomieszczenie będzie przechowalnią na sezonowe przedmioty, spiżarnią, małym warsztatem, a może siłownią? Wielu zmotoryzowanych przechowuje w komórkach lokatorskich sezonowe opony, bagażnik na dach samochodu oraz rowery. Po raz kolejny radzimy, by przechowywać w pionie - przydadzą się regały i pojemniki. Pomyśl też o stabilnych uchwytach ściennych, aby zwolnić miejsce na podłodze - szczególnie dlatego, że piwnica w bloku ma zazwyczaj nie więcej niż kilka metrów kwadratowych.

Podsumowanie

Niegdyś zimne, obskurne i ponure, dziś jasne i funkcjonalne - piwnice przeszły długą drogę, aby zyskać miano „pięknych”. Dzięki postępom w systemach hydroizolacji, wentylacji i ogrzewania, piwnica może być tak samo wygodna i praktyczna jak pokoje na wyższych kondygnacjach. Co więcej, można podczas jej adaptacji dać upust swojej kreatywności i stworzyć niesamowite projekty, z których może korzystać każdy członek rodziny. Zachęcamy do skorzystania z oferty Salonów Agata, gdzie znajdziesz wiele przydatnych mebli i akcesoriów, które pomogą Ci odpowiednio zaaranżować tę jak dotąd nielubianą przestrzeń.