powrót

Aranżacja wnętrza – feeria egzotycznych barw

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Lato to doskonały moment, by wprowadzić do domu trochę koloru. Odważne, nasycone barwy dodadzą wnętrzu energii, tworząc przestrzeń pełną pozytywnych wibracji. Jak zestawiać ze sobą kolory, by uniknąć aranżacyjnego chaosu?

Soczyste barwy lata

Aranżacja salonu w zdecydowanych kolorach to nie lada wyzwanie – egzotyczne barwy mogą pojawić się nie tylko na ścianach, ale także na meblach tapicerowanych, tekstylnych dodatkach czy dekoracjach ustawionych na półce ściennej. Aby stworzyć spójną kompozycję ze wszystkich tych elementów, niezbędny jest wybór kilku podstawowych barw, na których bazować będzie cały wystrój. Na jakie kolory warto zwrócić uwagę?

Świetnym wyborem tzw. koloru przewodniego będzie miodowy odcień żółtego, nieodłącznie kojarzący się z latem i beztroskimi wakacjami. Żółta sofa, fotel lub dywan natychmiast wniosą do pomieszczenia słoneczny klimat i pozytywną energię, ocieplając je i rozjaśniając. Lato nie może obejść się także bez zieleni – w tym wypadku szukajmy jej nasyconych odcieni: od ciemnej, butelkowej, aż po soczysty kolor świeżego mchu. Tak jak żółć pobudza i poprawia nastrój, tak zieleń uspokaja i sprzyja koncentracji, nie musimy się więc obawiać jej np. na ścianach salonu czy sypialni.

Jasny błękit czystego letniego nieba czy turkusowy odcień chłodnej, morskiej wody to kolejne propozycje do letniej palety barw. Niebieskie mogą być zarówno dodatki, jak i meble – można postawić na jeden akcent tym kolorze, np. rozłożysty fotel z podnóżkiem, wokół którego zbudujemy całą aranżację salonu.

Z palety czerwieni warto zwrócić uwagę na Living Coral – kolor roku 2019 wg Pantone. Ten soczysty odcień łączący róż, pomarańcz i odrobinę złota nawiązuje do koloru rafy koralowej i wnosi do wnętrza potężną dawkę optymizmu. Ciekawym pomysłem w trakcie aranżacji wnętrza w egzotycznych barwach będą też dodatki i dekoracje do salonu w kolorze fuksji lub ciemnego fioletu.

Jak łączyć kolory?

Istnieje kilka zasad łączenia ze sobą kolorów, dzięki którym aranżacja wnętrza staje się zdecydowanie łatwiejsza. Przede wszystkim warto poznać tzw. koło barw. To zestawienie dwunastu kolorów, obejmujące kolory podstawowe (żółty, czerwony, niebieski), pochodne (pomarańczowy, zielony, fioletowy) oraz mieszane (będące połączeniem kolorów podstawowych i pochodnych, np. seledynowy). Najprostszym sposobem łączenia kolorów jest wybieranie odcieni, które na kole barw umieszczone są obok siebie, czyli np. zestawienie żółtego z zielonym czy czerwonego z pomarańczowym. Dzięki temu można swobodnie połączyć ceglastą sofę z żółtymi poduszkami czy różowy zestaw wypoczynkowy z fioletowymi zasłonami.

Inną możliwością jest połączenie ze sobą barw znajdujących się na przeciwnych stronach koła. Efektem są mocne, kontrastowe zestawienia, np. musztardowej żółci z ciemnym niebieskim czy ciemnej zieleni i nasyconego fioletu. Mimo że kolory te pozornie do siebie nie pasują, we wnętrzu wyglądają harmonijnie, a zarazem bardzo energetycznie. Wybierając dominujące w pomieszczeniu kolory, nie musimy oczywiście poprzestawać na dwóch odcieniach. Kierując się zasadą równoramiennego trójkąta albo czworokąta, z koła barw możemy wybrać trzy, a nawet cztery dowolne barwy. Następnie spośród wyróżnionych w ten sposób kolorów warto wybrać ten podstawowy, dwa dopełniające oraz dodatkowy, który wykorzystamy do podkreślenia akcentów we wnętrzu.

Egzotyczne wzory

Aby uzyskać efekt letniej feerii barw w salonie, oprócz wyrazistych kolorów przydadzą się także egzotyczne wzory. Niezwykle popularne ostatnio roślinne desenie doskonale zaprezentują się zarówno na ścianach, jak i na obiciach mebli czy dodatkach dekoracyjnych – ozdobnych poduszkach, zasłonach czy plakatach. Tropikalne liście palmowe, zielona monstera, a także kolorowe kwiaty wniosą do wnętrza odrobinę egzotyki i świetnie połączą się z odważnymi kolorami.

Taką aranżację salonu warto także wzbogacić o prawdziwe lub sztuczne rośliny – umieszczone w kolorowych donicach i wazonach dodadzą wnętrzu tropikalnego klimatu. Do ich wyeksponowania może posłużyć np. półka ścienna, tworząca wraz z innymi oryginalny, egzotyczny ogród wertykalny. Roślinne wzory dobrze komponują się z geometrycznym wzornictwem, dlatego nie obawiajmy się zestawień charakterystycznego wzoru monstery na poduszkach dekoracyjnych z dywanem lub tapetą w barwne romby czy trójkąty. Warto jednak pamiętać, że niezbędne jest zachowanie równowagi. Wzory nie powinny przytłaczać całego pomieszczenia, dlatego podczas aranżacji wnętrza należy wybrać maksymalnie trzy motywy i połączyć je z meblami oraz dodatkami w jednolitych barwach.

Zdecydowane kolory, egzotyczne wzory czy kontrastowe zestawienia pozornie niepasujących do siebie elementów to propozycja nie tylko dla osób odważnych, emanujących optymizmem i nieprzeciętną energią. Pozwólmy sobie więc latem na odrobinę szaleństwa podczas aranżacji salonu. Efekt może nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć!