Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Aranżacje wiatrołapu — co powinno się w nim znaleźć? Sprawdzone pomysły

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacje takich wnętrz jak wiatrołap czy korytarz są często pomijane w projektach, ponieważ uważa się, że jest to tylko strefa komunikacyjna i przestrzeń mało potrzebna w życiu codziennym. Nic bardziej mylnego! Mimo że wejście istotnie jest przestrzenią przejściową między wnętrzem a zewnętrzem, to od jej dobrej organizacji wiele zależy.

Wiatrołap i korytarz to w naszych domach i mieszkaniach strefy komunikacyjne, które wbrew obiegowej opinii nie pełnią wyłącznie roli przechodniej. Jednak co to właściwie jest wiatrołap i co odróżnia go od sieni, przedsionka, holu, korytarza i przedpokoju? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu. Znajdziesz tu też wiele sprawdzonych pomysłów na to, jak wykończyć wiatrołap, aby stał się funkcjonalną strefą zarówno dla domowników, jak i odwiedzających nas gości.

Wiatrołap, korytarz, czy przedpokój — co jest czym?

Wiatrołap to tak naprawdę przestrzeń powitalna, od której rozpoczyna się wędrówka po naszym lokum. W terminologii możemy się spotkać z innymi nazwami: przedsionkiem, gankiem lub sienią. Jego zadaniem — jak sama nazwa wskazuje — jest „łapanie” zimnego powietrza, by nie dostawało się do wnętrza budynku. W przeszłości była to strefa nieogrzewana, zasłonięta drzwiami, które chroniły dodatkowo od przeciągów. Dziś jednak ta rola nie jest aż tak istotna, ponieważ szczelność drzwi i ocieplenie budynków są nieporównywalnie lepsze w stosunku do tych, które były jeszcze za czasów naszych dziadków i pradziadków.

Aranżacja wiatrołapu

Współcześni inwestorzy, którzy stoją u progu budowy domu, często na pierwszych spotkaniach z architektem zastanawiają się, czy jest to w ogóle przestrzeń konieczna i jak zrobić wiatrołap, by był funkcjonalną przestrzenią. W nowoczesnym budownictwie to pomieszczenie okazuje się jednak niezwykle praktyczne, ponieważ projektuje się w nim wejście do garażu czy kotłowni, co zapobiega przedostawaniu się do domu kurzu i błota z zewnątrz.

Z kolei korytarz (inna nazwa to przedpokój lub hol) to pomieszczenie, którego próg przekraczamy tuż po wyjściu z wiatrołapu. Najczęściej ma formę długiego, wąskiego pomieszczenia bez okien, z którego prowadzą drzwi do innych pokoi, zapewniając jednocześnie prywatność. Zdarzają się i takie, które zaprojektowano na planie kwadratu czy prostokąta, choć w takiej formie są raczej domeną dawnych domów typu „kostka”. Nie zmienia to jednak faktu, że niezależnie od typu budownictwa, zarówno wiatrołap, jak i korytarz pełnią nie tylko funkcję komunikacyjną, ale także reprezentacyjną, stanowiąc wizytówkę mieszkania. Jak urządzić wiatrołap, by w pełni wykorzystać jego predyspozycje?

Niezbędne meble do aranżacji wiatrołapu — co powinno się w nim znaleźć? Szafy, komody, wieszaki

Tuż po wejściu powinniśmy celebrować moment powrotu do domu. Miło jest wrócić po ciężkim dniu, zrelaksować się i rozkoszować rodzinną atmosferą, prawda? Aby tak się stało, warto uczynić wszystko, by zaraz po przekroczeniu progu uniknąć niezadowolenia.

Garderoba do wiatrołapu

Pomogą w tym dobrze zorganizowane miejsca do przechowywania, które utrzymają porządek: szafy na odzież wierzchnią, komody na buty i wieszaki. W Salonach Agata wiemy, że każdy z nas ma własne przyzwyczajenia, dlatego proponujemy szereg rozwiązań, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń, jakiej potrzebujesz: by z łatwością odwiesić kurtkę, zawiesić klucze, poukładać buty lub odłożyć listy i kapelusze. Z nami nawet aranżacja małego wiatrołapu w domu nie będzie problemem.

W wiatrołapach pokaźnych rozmiarów sprawdzą się np. szafki w zabudowie, szafy narożne lub liniowe, w których schowasz kurtki, płaszcze, a nawet sezonowe ubrania. Mniejsze z kolei pomieszczą tylko szafę, szafkę i siedzisko na buty oraz wieszaki ścienne. Mały wiatrołap to wymagająca przestrzeń — aranżacje muszą być zatem doskonale przemyślane i funkcjonalne.

Oświetlenie wiatrołapu — dlaczego jest tak ważne?

Wejście do naszego domu możemy odmienić nie tylko za pomocą odpowiednich mebli, ale przede wszystkim dzięki oświetleniu. Jest to wyjątkowy element dekoracyjny, który może podkreślić wszystkie atuty wnętrza. Wpływa także na bezpieczeństwo, ułatwiając komunikację wokół wejścia.

Dekoracje do wiatrołapu

Niezależnie od wielkości i kształtu wiatrołapu, typem oświetlenia, które sprawdza się w absolutnie każdej przestrzeni, jest lampa spot. Żarówki są umieszczone w ruchomej oprawie, co pozwala skierować wiązkę światła dokładnie tam, gdzie to potrzebne. Świetlna aranżacja małego wiatrołapu powinna zatem przede wszystkim opierać się na wykorzystaniu lamp punktowych, jednak jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz przestronny, nowoczesny wiatrołap wyposażyć w lampy stojące lub nawet nowoczesne wiszące żyrandole. Aranżacje powinny jednak być na tyle przemyślane, by nie przytłoczyły pomieszczenia i nie stwarzały problemu w komunikacji domowników oraz tych, którzy nas odwiedzają.

Dodatki i akcesoria do aranżacji wiatrołapu — przytulny dom od pierwszych chwil

A jak zaaranżować wiatrołap w ciekawe dodatki? Sprawdzą się zwłaszcza rodzinne fotografie w pięknych ramach, świece i dyfuzory zapachowe oraz wazony z kwiatami. Należy jednak uważać z ilością dekoracji, aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia zabałaganionego. Pamiętaj, że zorganizowane wejście to pierwszy krok do schludnego domu.

Jeśli zastanawiasz się, jak pięknie urządzić mały wiatrołap w domu, możesz zawsze postawić na kwiaty, a zwłaszcza rośliny zielone. Zieleń to świetny sposób na uwolnienie stresu, a dodatkowy tlen, który produkują liście sprawi, że od razu w takim pomieszczeniu odetchniesz pełną piersią. Wycieraczka to element zewnętrzny, który pochłania wilgoć i zabrudzenia. W wiatrołapie postaw raczej na uroczy dywanik na podłodze, na którym włożysz kapcie, aby od razu móc komfortowo celebrować powrót do domu.

Ozdobne lustro do wiatrołapu

A co na ścianę do wiatrołapu? Tu możliwości są nieograniczone i zależne wyłącznie od Twojego stylu. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się jasne barwy. Biel to kolor, który optycznie powiększa przestrzeń, jednak możesz też postawić na estetyczny odcień gołębiej szarości. Cegła lub drewno na ścianie to także ciekawy wybór, o ile domownicy gustują w takich rozwiązaniach. Nie zapomnij o lustrze — wiatrołap to wszak także ostatni pokój, którego próg przekraczasz przed wyjściem z domu: dobrze jest rzucić ostatnie spojrzenie na swój ubiór czy makijaż.

Podsumowując, strefa wejściowa stanowi wizytówkę domu. Zaraz po wejściu, jako gość, na podstawie pierwszego wrażenia i tego, co widzisz przed sobą, jesteś w stanie ocenić charakter domowników. Z kolei jako gospodarz wchodzisz do domu i od razu wita cię zorganizowana przestrzeń: wiesz, gdzie schować torbę, buty i kurtkę. Nieważne, czy masz do dyspozycji pomieszczenie o wielkiej powierzchni, czy zastanawiasz się właśnie, jak urządzić mały wiatrołap w domu, aby zapewnić funkcjonalność i miejsce na przechowywanie wszelkich niezbędnych w przedsionku przedmiotów — w Salonach Agata znajdziesz wiele ciekawych inspiracji i gotowych rozwiązań na aranżację tego pomieszczenia.