powrót

Biała kuchnia z drewnianym blatem, czyli jak stworzyć ponadczasowe wnętrze?

Biała kuchnia z drewnianym blatem to jedno z najpopularniejszych oraz najbardziej klasycznych i ponadczasowych rozwiązań. Białe meble kuchenne z drewnianym blatem stanowią gotową, neutralną stylistycznie bazę dla realizacji różnorodnych wizji aranżacyjnych. Jeśli od dawna chodzi Ci po głowie biała kuchnia z drewnem, inspiracje i praktyczne wskazówki znajdziesz poniżej.

Biała kuchnia z drewnianym blatem — klasyczne rozwiązanie idealne do każdego wnętrza

Klasyczna biała kuchnia z drewnianym blatem sprawdzi się na każdym metrażu i w różnych aranżacjach. W wystrój nowoczesny i minimalistyczny znakomicie wpisują się białe błyszczące fronty szafek kuchennych z bezuchwytowym systemem otwierania. Duże, białe, połyskujące powierzchnie optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze oraz dodają mu lekkości. Z tego względu na kuchnię białą w połysku z drewnem najczęściej decydują się właściciele małych mieszkań z ograniczonym dostępem do naturalnego światła.

Warto także zwrócić uwagę na aspekty czysto praktyczne kuchni biało-drewnianej. Białe fronty wbrew pozorom wcale nie są trudne do utrzymania w czystości. Wielu użytkowników uważa, że odciski palców i kurz są mniej widoczne na białych niż na czarnych powierzchniach. Co więcej, stosowane obecnie przez producentów laminaty i lakiery dodatkowo zapobiegają powstawaniu zabrudzeń. Do wyczyszczenia mebli zwykle wystarcza wilgotna szmatka i delikatny detergent.

Połączenie walorów wizualnych z użytkowymi powoduje, że biała kuchnia z drewnianymi blatami stanowi optymalny wybór do nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Zarówno biel, jak i drewno świetnie komponują się z różnymi kolorami, materiałami i fakturami, co otwiera przed nowym właścicielem lub najemcą szerokie możliwości zaaranżowania przestrzeni w indywidualny i oryginalny sposób.

Biała kuchnia i drewniany blat — na jaki kolor drewna się zdecydować?

Blaty kuchenne wykonane z drewna lub z laminatu imitującego naturalny surowiec stanowią doskonałe uzupełnienie białej zabudowy kuchennej – zarówno wykończonej w połysku, jak i w macie. Nowoczesna biała kuchnia z drewnianym blatem prezentuje się ciepło, przytulnie i elegancko oraz umożliwia swobodny dobór kolorystyki tła i dodatków. W przypadku blatów laminowanych do wyboru pozostaje szeroka paleta wybarwień drewna i odcieni dekorów. Decyzja zależy od indywidualnej wizji aranżacyjnej. Sprawdzonym połączeniem są meble kuchenne białe z drewnem dębowym, bukowym, sosnowym, orzechowym lub egzotycznym.

Do kuchni urządzanej w stylu klasycznym warto dobrać blat w ciemnym lub jasnym, naturalnym odcieniu buku, dębu lub jesionu. Do aranżacji skandynawskich lepiej pasować będą odcienie jasne i delikatne. Z kolei blaty w mocnych, żywych kolorach o wyrazistym usłojeniu stanowią ciekawe rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz.

Jakie dodatki dobrać do białej kuchni z drewnianym blatem?

Dobór dodatków do białej kuchni z drewnianym blatem zależy przede wszystkim od obranego stylu aranżacyjnego. Jedne style kochają dodatki, a inne stawiają na skrajny minimalizm. Dekoracje w kuchniach raczej mają charakter praktyczny. Są to m.in. lampy, akcesoria kuchenne, obrusy, naczynia czy doniczki z ziołami. Biel i drewno bardzo lubią towarzystwo zdecydowanych barw, dlatego świetnie komponują się z dodatkami w kolorach czarnym, żółtym, czerwonym, granatowym i grafitowym.

Ożywienie białej kuchni z drewnianym blatem, czyli ciekawe płytki i kolory ścian

Biała kuchnia z drewnem cudownie prezentuje się na tle lub w otoczeniu czerwonej cegły. Na rynku znajdziesz płytki do białej kuchni na ścianę, które wiernie imitują cegłę. Jeśli wnętrze wydaje Ci się zbyt jednostajne i sterylne, aranżację urozmaici kolorowa mozaika na ścianie za blatem. Na ścianach i podłodze możesz zastosować także beton architektoniczny. To bardzo modne rozwiązanie, dedykowane zwłaszcza miłośnikom stylu industrialnego i minimalistycznego.

Nietypowe rozwiązania do białej kuchni z drewnianym blatem

Aby przełamać jednorodność białej zabudowy kuchennej, możesz postawić na meble kuchenne biało-drewniane, przeplatając fronty i korpusy w bieli i o drewnianym wykończeniu.

Nietypową, designerską propozycją jest biała kuchnia monochromatyczna, w której białe są meble, ściany, podłogi, zlewozmywak i bateria kuchenna. Koloru dodają jej drewniane blaty i roślinność. W efekcie całość prezentuje się świeżo, przestronnie i przytulnie.

Jaka podłoga do białej kuchni z drewnianym blatem wprowadzi do aranżacji nieco wyrafinowania? Miłośnicy klimatów nowoczesnych i retro mogą stworzyć na podłodze szachownicę. W zależności od dobranych sprzętów i dodatków taka kuchnia podąży w zupełnie innym kierunku.
Warto poeksperymentować z różnymi odcieniami drewna na podłodze. Jeśli lubisz ciepło i przytulność stylu scandi, wybierz jasne odcienie drewna. Jeżeli wolisz rustykalne klimaty, postaw na ciemniejsze odcienie i wyraziste usłojenie.

Podsumowanie

Biel i drewno to zgrany duet, pozwalający zaaranżować kuchnię, która będzie zawsze na czasie. W zależności od Twojej wizji biała kuchnia z drewnem może przybrać chłodny, surowy wydźwięk lub emanować ciepłem i przytulnością. Po wszystko, co potrzebne do zaaranżowania biało-drewnianej kuchni, zapraszamy do Salonów Agata.

Hasła tematyczne: Kuchnia